بازنشستگی پیش از موعد 573 نفر تایید شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل گفت: تقاضای بازنشستگی پیش از موعد مشاغل سخت و زیان آور 573 نفر در 2349 عنوان شغلی طی 6 ماهه اول سال 99 تایید و به تامین اجتماعی ارجاع داده شد.
بازنشتگی پیش از موعد مشاغل سخت وزیان آور در اردبیل

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان اردبیل، قاسم رحیمی در جلسه بررسی پرونده های سخت و زیان آور اظهار کرد: در 6 ماهه اول سال جاری  بیش از 828 درخواست جهت شناسایی مشاغل سخت و زیان آور در استان اردبیل ثبت و تشکیل پرونده شد که کمیته بدوی و تجدیدنظر بررسی مشاغل سخت و زیان آور پس از رسیدگی و انجام کارشناسی های لازمه، بازنشستگی پیش از موعد 573 نفر را تایید کرد.

وی افزود: 828 پرونده درخواست مشاغل سخت و زیان آور شامل 3 هزار 405 عنوان شغلی تشکیل و پس از بررسی طی 34 جلسه بدوی و تجدید نظر، تعداد 2 هزار و 349 عنوان شغلی سخت و زیان آور تشخیص داده شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: کارهای سخت و زیان آور مشاغلی است که در آن ها عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار، غیر استاندارد بوده و در اثر اشتغال کارگر تنشی به مراتب بالاتر از ظرفیت های طبیعی (جسمی و روانی) در وی ایجاد شود که نتیجه آن بیماری شغلی و عوارض ناشی از آن است.

رحیمی افزود: کمیته بدوی بررسی مشاغل سخت و زیان آور متشکل از نماینده اداره کار، تامین اجتماعی، کارشناس بهداشت حرفه ای شبکه بهداشت و درمان، نماینده کارگران و نماینده کارفرمایان پس از بررسی سوابق و شرایط محیط کار نسبت به سخت و زیان آور بودن شغل درخواست شده تصمیم گیری می کند.

وی گفت: کارگران مشاغل سخت و زیان آور مستحق برخورداری از مزایای مضاعفی هستند که در این میان می توان به بازنشستگی زودتر از موعد و بدون در نظر گرفتن شرط سنی با داشتن 20 سال متوالی و یا 25 سال متناوب اشتغال در شغل مورد بررسی، پرداخت حق بیمه مازاد بر درصد معین توسط کارفرما و انجام معاینات منظم توسط مراکز بهداشتی و درمانی اشاره کرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل ادامه داد: بنابر قانون بازنشستگی پیش از موعد مشاغل سخت و زیان آور، کارگران بیمه شده اینگونه مشاغل که بر اثر عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار غیراستاندارد، تنشی بالاتر از ظرفیت طبیعی به آنها وارد شود، می توانند طبق راهنمایی هایی که انجام می گیرد تقاضای بازنشستگی بدهند.

رحیمی تصریح کرد: نظارت مستمر و بهبود محیط کاری با توجه به شرایط موجود و ایمنی و بهداشت کار کارگاه های مختلف توسط بازرسان به صورت دوره ای و زمان بندی شده مورد بررسی و نظارت قرار می گیرد که و موارد لازم تذکر داده می شود.

 

۲۳ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۴۲
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل |
کد خبر : ۲۲۳,۶۳۲
کلیدواژه ها: بازنشستگی پیش از موعد,مشاغل سخت و زیان آور

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید