مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان: شرکت های تعاونی مرزنشینان نقش بسزایی در توسعه صادرات غیرنفتی دارند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان نقش شرکت های تعاونی مرزنشینان را در توسعه صادرات غیرنفتی موثر دانست و بر توجه بیشتر به جهت رفع مشکلات موجود و توسعه این شرکت ها تاکید کرد.
نقش شرکت های تعاونی مرزنشینان در توسعه صادرات غیرنفتی

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان، عباس علیزاده مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان در ششمین جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی بر استفاده از ظرفیت های صادراتی تعاونی های مرزنشینان تاکید کرد.

وی با بیان اینکه نقش شرکت های تعاونی مرزنشینان در توسعه صادرات غیرنفتی موثر است، بر توجه بیشتر به جهت رفع مشکلات موجود و توسعه این شرکت ها تاکید کرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان  اضافه کرد: تعاونی های مرزنشین از سال های 1380 الی 1386 با صادراتی بالغ بر 86 میلیون دلار و میانگین سالانه حدود 12 میلیون دلار سهم بسزایی در صادرات غیرنفتی استان گیلان داشته اند.

علیزاده در ادامه به 17 شرکت تعاونی مرزنشین با 147 هزار و 297 نفر عضو سرپرست خانوار در استان گیلان اشاره کرد و افزود:  آخرین صادرات انجام شده توسط تعاونی های مذکور به مبلغ یک میلیون دلار کالا شامل مواد غذایی، مصنوعات فلزی و پلاستیکی در سال 1396 بوده است و به علت مشکلات موجود نظیر وجود بدهی های مالیاتی انباشته شده و حذف برنج به عنوان کالای وارداتی در سال های اخیر فعالیت های صادراتی این تعاونی ها کاهش چشمگیری داشته است.

وی مواردی نظیر تخصیص سهمیه واردات برنج به استان و فروش مازاد آن به استان های نیازمند، واردات انواع چوب نراد مورد نیاز شرکت ها، انجام آزمایشی یک دوره مبادلات مرزی بر اساس امار احراز شده مرزنشینان از سوی بخشداری ها و فرمانداری های شهرستان های مرزنشین ذیربط، انجام تجارت چمدانی از طریق مرز آستارا، واگذاری صدور و تمدید کارت های هوشمند مبادلات مرزی به اتحادیه تعاونی های مرز نشینان استان و تمدید مهلت اعتبار کارت های هوشمند مبادلات مرزی دریافتی تا پایان سال 1399 را از راه های موثر در رفع مشکلات و افزایش توانمندی های شرکت های تعاونی مرزنشینان دانست.

۲۸ مهر ۱۳۹۹ ۱۳:۳۳
روابط عمومی اداره کل تعاون, کار و رفاه اجتماعی استان گیلان |
کد خبر : ۲۲۴,۲۰۰
کلیدواژه ها: تعاونی مرزنشینان,توسعه صادرات,صادرات غیرنفتی,بخش خصوصی

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید