اجرای سیاستهای راهبردی و نقش بی بدیل آمار و اطلاعات / محمد شریعتمداری - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

اجرای سیاستهای راهبردی و نقش بی بدیل آمار و اطلاعات / محمد شریعتمداری - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

عصر حاضر با موضوعی به نام " انقلاب داده ها" مواجه است. عصری که تلاش در عینیت بخشی به شعار "داده بهتر، زندگی بهتر" دارد. بر همین اساس، امروزه آمار و اطلاعات جزو منابع و ثروت های هر کشور و لازمه حکمرانی خوب و ابزار دستیابی به توسعه همه جانبه تلقی می شود. اهمیت آمار در عصر اطلاعات به قدری است که نظام آماری کشورها و کیفیت داده های بانک های اطلاعاتی آن ها یکی از مهم ترین شاخص های توسعه یافتگی به شمار می رود.
بدون شک، جمع آوری و دسترسی به داده های به روز، صحیح و قابل اعتماد،ابزاری برای ارزیابی برنامه ها در گذشته و حال و نیز مرجعی مناسب جهت سیاستگذاری و برنامه ریزی برای آینده است. از منظر دیگر، این ابزارها مقدمه مهم، برای استفاده بهینه از منابع مالی و سرمایه های انسانی جوامع تلقی می شود.
در مقطع کنونی نیز نقش بی بدیل آمار و اطلاعات را می توان در تصمیم سازی و تصمیم گیری دولت ها در کنترل و مهار بیماری همه گیر کرونا و اجرای سریع برنامه‌های حمایت از آسیب‌دیدگان ناشی از اثرات شیوع این بیماری مشاهده نمود.
مجموعه وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی با توجه به ماموریت ها و تکالیف خود در عرصه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، یکی از بزرگترین کاربران و تولیدکنندگان آمار در نظام آماری کشور است.از این روتحقق برنامه ها، سیاست ها و ماموریت های این وزارتخانه، منوط به مقوله ای بنیادین به نام «آمار» است. تصمیمات تاثیرگذار در موضوعاتی مانند توزیع هدفمند کمک هزینه معیشتی، کاهش ضریب جینی، افزایش تعداد شاغلین حتی در شرایط تحریم ها، کاهش حوادث ناشی از کار و افزایش ضریب پوشش حمایت های اجتماعی و موفقیت¬های دیگری که با تلاش شبانه‌روزی همکاران وزارتخانه محقق شده، نمونه‌هایی موفق از استناد و برنامه‌ریزی بر اساس آمارهای قابل اتکا می باشد.
بر همین مبنا، تاکیدی که بر ارتقای شفافیت در ابتدای پذیرش مسئولیت در این وزارتخانه داشتم، موجب شده تا روز به روز دسترسی به آمار و ارقام مربوط به وزارتخانه برای عموم جامعه بخصوص جامعه هدف،آسان¬تر و گسترده‌تر شود.
به همین مناسبت فرصت را غنیمت شمرده و ضمن تبریک فرا رسیدن روز جهانی آمار به تمامی دست اندرکاران این حوزه، از زحمات تمامی فعالان عرصه آمار در کشور به ویژه کارشناسان وزارت متبوع در واحدهای ستادی، اجرایی و سازمان های وابسته که در جهت افزایش آگاهی جامعه وترویج فرهنگ تصمیم سازی بر مبنای شواهد گام بر می دارند، تشکر و قدردانی نمایم.
امیدوارم با استفاده از ظرفیت های موجود و بهره مندی از داده های متقن آماری، ضمن نیل به یک نظام آماری کارآمد و یکپارچه، بتوانیم بیش از پیش گامی موثر در ارائه خدمات ارزنده به جامعه برداریم.

۳۰ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۵۹
کد خبر : ۲۲۴,۴۵۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید