330 نفر شغل اولی با اجرای طرح یارانه دستمزد در اردبیل مشغول به کار شدند

دبیر کارگروه تخصصی اشتغال استان اردبیل گفت: ظرف 40 روز از اجرای طرح پرداخت یارانه دستمزد به کارفرمایان تعداد 330 نفر نیروی شغل اولی با عقد قرارداد مشغول به کار شدند.
یارانه دستمزذ

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل، قاسم رحیمی در هشتمین جلسه کارگروه اشتغال استان اردبیل که در محل استانداری برگزار شد، گفت: سهم استان از محل منابع تسهیلات ارزان قیمت تسهیلات اشتغال روستایی مبلغ 5 میلیارد و 800 میلیون تومان است که فرایند پرداخت آن از طریق دو بانک عامل توسعه تعاون و رفاه کارگران طی دو ماه اخیر آغاز شده است.

وی بر لزوم شناسایی نیازهای تسهیلاتی واحدهای تولیدی توسط صنعت و معدن، جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی تاکید کرد . 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل با بیان این که برنامه های اشتغالی این وزارت با نگاه به دانش آموختگان دانشگاهی است، گفت: دو طرح یارانه دستمزد و کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی برنامه های اشتغالزایی دولت برای این طیف است.

دبیر کارگروه اشتغال استان اردبیل با اشاره به اینکه سهمیه استان در طرح یارانه دستمزد 2 هزار 100 نفر است اظهار کرد: طی 40 روز از اجرای طرح پرداخت یارانه دستمزد به کارفرمایان در قبال جذب نیروی کار شغل اولی 330 نفر با عقد قرارداد مشغول به کار شدند.

96 میلیارد تومان تسهیلات کرونا در اردبیل پرداخت شد

رحیمی اضافه کرد: 30 درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار  در صورت بکارگیری افراد بیکار شده از کرونا از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به کارفرمایان در 16 استان مرزی کشور پرداخت می شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: با شروع مرحله پنجم پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی با اولویت طرح های نیمه تمام پرونده قانون حمایت از ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی رو به اتمام است.

دبیرکارگروه اشتغال استان اردبیل افزود: مبلغ 96 میلیارد تومان تسهیلات برای کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا در استان توسط سیستم بانکی استان پرداخت شد.

همچنین اکبر بهنام جو در هشتمین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال و جهش تولید استان اظهار کرد: ۱۵ بانک مسوولیت پرداخت تسهیلات کرونا را برعهده دارند و تا پایان  آبان ماه تمام پرونده هایی که درخواست وام کرده اند باید تعیین تکلیف شوند.

وی با بیان اینکه بیش از ۶۰ درصد درخواست کننده های تسهیلات کرونا رانندگان تاکسی هستند، گفت: تا به حال ۱۳  هزار و ۲۰۰ مورد فرم درخواست وام پر کرده اند که از این میزان ۸ هزار نفر وام خود را با نرخ سود ۱۲ درصد دریافت کرده و مابقی نیز باید تا پایان این ماه تعیین تکلیف کنند.

بهنام جو تصریح کرد: 2 هزار و 100 نفر سهمیه برای استان جهت استفاده از یارانه دستمزد در نظر گرفته شده که افرادی که در واحدهای گردشگری، صنعت و کشاورزی آسیب دیده اند و در حال حاضر بیکار هستند و چنانچه در واحد دیگری شاغل شوند وزارت کار یک سوم دستمزد آنها را تل یک سال به صورت یارانه پرداخت می کند.

استاندار اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود افزود: در اعطای تسهیلات مشاغل خانگی نیز بانک های عامل توسعه  تعاون و رفاه کارگران باید نهایت تلاش خود را انجام دهند تا جذب حداکثر تسهیلات اتفاق بیافتد.

وی حوزه های کشاورزی، ارشاد، گردشگری و صنعت را جزو ردیف های تسهیلات مشاغل خانگی برشمرد و گفت: نزدیک ۵ میلیارد تومان به دو بانک عامل توسعه و تعاون و رفاه کارگران معرفی شده که باید با کاهش بروکراسی اداری این وام ها پرداخت شود.

لزوم حذف فرایندهای زاید در مسیر سرمایه گذاری

رییس شورای اشتغال استان با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی مردم بیش از همه چیز به امید نیاز دارند، گفت: عملکرد شفاف و ایجاد اشتغال زایی در بخش خصوصی و دولتی در دل مردم امید ایجاد می کند و این مهم با همکاری و دلسوزی و وحدت امکان پذیر است.

بهنام جو ادامه داد: دستگاه های اجرایی آخرین آمار سرمایه درگردش و سرمایه ثابت واحدهای تولیدی و صنایع تبدیلی تحت نظارت خود را احصا و برای جبران کسری اعتبارات در جلسات اتی ارایه کنند تا از اعتبارات سفر رییس جمهور و بانک های عامل تامین بودجه شود.

استاندار اردبیل همچنین از دستگاه های حمایتی خواست آخرین وضعیت و مشخصات متقاضیان حایز شرایط اشتغال خود را احصا کنند.

بهنام جو گفت: راستی آزمایی اشتغال جدید شهرستان ها با محوریت فرمانداری ها انجام شود و باهماهنگی و همکاری ستاد اشتغال و سایت رصد در راست آزمایی اشتغال استان آمار واحدی برای شفافیت موضوع ارایه شود.

۷ آبان ۱۳۹۹ ۱۱:۳۹
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل |
کد خبر : ۲۲۵,۱۸۶
کلیدواژه ها: جزییات طرح یارانه دستمزد,ثبت نام تسهیلات مشاغل خانگی,مدیرکل کار اردبیل,نحوه پرداخت وام کرونا

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید