بهره مندی بیش از 11 هزار نفر از تسهیلات مشاغل خانگی در استان همدان

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان همدان با اشاره به بهره مندی 11 هزار و 580 نفر از تسهیلات مشاغل خانگی گفت: از ابتدای تصویب قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی تعداد 22 هزار و 571 فقره مجوز برای بانوان در استان صادر شده است
بهره مندی بیش از 11 هزار نفر از تسهیلات مشاغل خانگی در استان همدان

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان همدان، احمد توصیفیان مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی و معیشتی خانوارها و افزایش قیمت در بخشهای مختلف از بالا رفتن قیمت کالاها و اقلام ضروری گرفته تا قیمت اجاره بها و مسکن، امروز بیش از هر زمان دیگری حضور زنان در عرصه اشتغال امری طبیعی و تا حدی ضروری شده و با افزایش تمایل زنان به کار، نرخ اشتغال و بیکاری آنها بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. اما به صورت کلی زنان کمتر از یک پنجم نیروی کار ایران را شامل می شوند

وی گفت:اما آنچه امروزه بیش از گذشته مورد تأکید و توجه است، اشتغال خانگی زنان است که در این میان دستگاههای حمایتی و نهادهای مختلف میتوانند در این خصوص ورود کرده و به توسعه این مشاغل کمک کنند.

توصیفیان با اشاره به اینکه امروزه هدایت متقاضیان اشتغال به سمت اجرای طرحهای کوچک اقتصادی و خوداشتغالی از نکات مهمی است و باید مدنظر قرار گیرد، گفت:  مدیران و مسئولان استانی  و همه دست اندرکاران این رسته لازم است که این مهم را در دستور کار خود قرار دهند.

وی ضمن اشاره به اینکه حدود نیمی از جمعیت استان را زنان تشکیل می دهند، اظهار کرد: با توجه به این میزان، اما مشارکت اقتصادی زنان نسبت به مردان کمتر است.

وی با بیان اینکه براساس آمارهای مرکز آمار ایران نرخ فعالیت اقتصادی استان 45 درصد بوده است، گفت: از 45 درصد نرخ فعالیت اقتصادی 75 درصد مربوط به مردان و 18 درصد مربوط به زنان است.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان اظهارکرد: نرخ بیکاری استان در سال 98 حدود 4.7 درصد بوده که نرخ بیکاری زنان 5.6 درصد از این میزان است.

 وی با تأکید بر این که در سالهای اخیر شاهد افزایش نرخ مشارکت اقتصادی زنان و کاهش نرخ بیکاری آنان در استان بوده ایم، افزود: در سال 96 نرخ مشارکت زنان 15 درصد و نرخ بیکاری آنها نیز 5.11 درصد بوده است.

مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان همدان با اشاره به این که از حدود 105 هزار نفر جمعیت شاغل زنان در استان 40 درصد شاغلان دارای خوداشتغالی و مشاغل خُرد هستند، تصریح کرد: بنابراین ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی و خوداشتغالی زنان به ویژه زنان سرپرست خانوار اهمیت زیادی دارد.

وی ادامه داد: براساس اهمیت ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی و خوداشتغالی زنان، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرساله منابع قرض الحسنه ای با همکاری بانک مرکزی به منظور پرداخت و حمایت مالی از این مشاغل ارائه میدهد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان خاطرنشان کرد: از ابتدای تصویب قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی تعداد 22 هزار و 571 فقره مجوز برای بانوان در استان صادر شده است.

 وی به بهره مندی تعداد 11 هزار و 580 نفر از تسهیلات در این حوزه اشاره کرد و یادآور شد: از دیگر حمایتها طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار با همکاری جهاد دانشگاهی بوده که به حدود 180 نفر از زنان سرپرست خانوار آموزشهای لازم به منظور بازاریابی فروش محصولات ارائه شده است.

توصیفیان با تأکید بر این که از جهت پایداری مشاغل خانگی اتصال این مشاغل به بازار فروش اهمیت خاصی دارد، اظهار کرد: بر این اساس هرساله در محل نمایشگاههای دائمی نمایشگاه فروش محصولات مشاغل خانگی بانوان برگزار میشود.

وی در پایان  به اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی اشاره کرد و گفت: هدف از اجرای این طرح، ایجاد و تثبیت اشتغال از طریق توسعه کسب وکارهای خانگی با تأکید بر شناسایی مزیتها و فرصتها، توانمندسازی متقاضیان و اتصال به بازار فروش است.

۲۱ آبان ۱۳۹۹ ۰۸:۲۰
روابط عمومی اداره کل تعاون,کارورفاه اجتماعی استان همدان |
کد خبر : ۲۲۶,۰۴۸
کلیدواژه ها: احمدتوصیفیان,تسهیلات,مشاغل خانگی

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید