زنجان در کارسازی اعتبارات روستایی جزو استان‌های برتر کشور است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان گفت: زنجان در امر کارسازی اعتبارات روستایی جزو استان‌های برتر کشور بوده و آثار و نتایج عملکرد خوب آن در روستاها کاملا مشهود است.
زنجان در کارسازی اعتبارات روستایی جزو استان‌های برتر کشور است

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان، محمدرضا یوسفی با اشاره به خلاصه عملکرد استان در کارسازی منابع اشتغال روستایی، اظهارکرد:  کل اعتباری که برای استان طی پنج مرحله تعیین شده ۳۱۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است که از این رقم ۲۴۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان مربوط به منابع عادی و ۶۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان مربوط به منابع حمایتی است.
وی با اشاره به اینکه منابع تجهیز شده عادی ۲۳۹ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان و تجهیز شده حمایتی هم ۵۶ میلیارد و ۶۰۰میلیون تومان در پنج مرحله بوده است، خاطرنشان کرد: در پرداخت های عادی یکهزار و ۶۷۹ طرح با رقم ۲۱۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان با هدف ایجاد فرصت شغلی برای ۳ هزار و ۶۴۷ نفر همچنین تعداد یک هزار و ۱۲۲ طرح با رقم ۳۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان زمینه اشتغال یک هزار و ۲۵۶ نفر را در پرداخت طرح های حمایتی استان ایجاد کرده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان بیان کرد: مجموع تسهیلات حمایتی پرداخت شده به تفکیک بانک های عامل در استان زنجان که چهار بانک و موسسه مالی در این طرح مشارکت داشتند، در مجموع ۲۵۳ میلیارد و۷۵۲ میلیون تومان را شامل می شود که چهارهزار و ۹۰۳ فرصت شغلی را از محل اعطای تسهیلات روستایی در استان زنجان فراهم کرده است.

دستگاه های حمایتی تا امروز ۳۷ میلیارد و ۶۰۷ میلیون تومان کارسازی و زمینه اشتغال برای مددجویان در استان ایجاد کرده اند

وی گفت: دستگاه های حمایتی شامل بهزیستی، کمیته امداد و بنیاد شهید مجری طرح های حمایتی بودند که تا امروز ۳۷ میلیارد و ۶۰۷ میلیون تومان کارسازی و زمینه اشتغال برای مددجویان و مخاطبان دستگاه های حمایتی در استان ایجاد کرده اند.
وی با اشاره به اینکه طرح های اشتغال پایدار در سطح کشور در حال اجرا است، یادآور شد: سال ۹۷ عملیات اجرایی آن شروع شده و آثار بسیار و برکات خوبی در حوزه روستایی کشور داشته به طوری که سهم اشتغال روستایی از سه درصد پیش از ارائه تسهیلات به ۲۹ درصد رسیده است که موفقیت طرح را نشان می دهد.
یوسفی تاکید کرد: با توجه به تعیین تکلیف منابع کافی و ارسال طرح های منتخب به میزان کافی به شبکه بانکی انتظار داریم فرآیند تسهیلات طرح ها تا مرحله پنجم خاتمه یابد که کمیته نظارت استانی به ریاست معاون هماهنگی اقتصادی استانداری با فعال سازی تیم نظارتی و نیز کمیته های نظارتی شهرستانی که امر نظارت میدانی را بر عهده دارند به طور مستمر طرح های اشتغال را در سطح استان مورد ارزیابی و رصد قرار می دهند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان افزود: براساس گزارشهای رسمی  مرکز آمار، استان زنجان در سال ۹۸ دارای کمترین نرخ بیکاری در حوزه روستایی بوده است و نرخ مشارکت اقتصادی استان هم در سال های اخیر همواره در حال افزایش است به طوری که نرخ بیکاری استان در تابستان سال ۹۸، ۵.۲ درصد بوده که نسبت به تابستان سال قبل با کاهش ۱.۹ درصدی همراه بوده و از این حیث استان در جایگاه اول کشور قرار گرفته است.
وی یادآور شد: کاهش نرخ بیکاری درحالی اتفاق می افتد که نرخ مشارکت استان از رقم ۴۳.۸ درصد در تابستان ۹۷ به رقم ۵۰.۲ درصد که بالاترین نرخ در کشور را نشان می دهد، و در سال ۹۸ سرجمع عملکرد استان به گونه ای بود که نرخ مشارکت استان ۴۹.۱ درصد و در سطح کشور رتبه برتر را به خود اختصاص داد و نرخ بیکاری استان در بخش روستایی در سال قبل ۳.۳ بود که این رقم در کشور ۷.۳ درصد بود.
یوسفی تصریح کرد: تامین و ابلاغ ۲۰۰ میلیارد تومان از سرجمع منابع کشوری برای پوشش درخواست های انباشته استان که شمار زیادی از طرح های روستایی و عشایری را در انتظار دریافت تسهیلات داریم که طرحهای ارزنده ای است و می توانند در تکمیل زنجیره های ارزش و تکمیل حلقه های بازار کمک کننده باشد و با توجه به افزایش قیمت ها، طرح هایی که نیاز به منابع جدید دارد با توجه به شرایط نامساعد در اثر شیوع کرونا می تواند کمک کننده باشد.

۱۹ آبان ۱۳۹۹ ۱۳:۴۳
کد خبر : ۲۲۶,۱۹۶
کلیدواژه ها: یوسفی,مدیرکل_تعاون_کارزنجان,اعتبارات_روستایی

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید