در راستای رسیدگی به وضعیت بیکاران ناشی از کرونا در استان قم؛

نشست مشترک مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم با مجمع نمایندگان برگزار شد

نشست مشترک مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم با مجمع نمایندگان و کارگروه های تخصصی دفتر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان قم با هدف بررسی وضعیت رسیدگی به وضعیت بیکاران ناشی از کرونا برگزار شد.
در راستای رسیدگی به وضعیت بیکاران ناشی از کرونا در استان قم؛

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم، در این نشست مصطفی کاویانی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم با اشاره به اینکه نرخ بیکاری استان قم در نیروهای دیپلم به پایین تک رقمی است، گفت: امروز بیکاری استان قم در بخش فارغ التحصیلان بالا است ، چرا که نظام آموزشی مطابق  نیاز بازار برنامه ریزی نشده است.

وی  افزود: استان قم در رفع مشکل بیکاران ناشی از کرونا پیش قدم بوده و حل این مسئله نیازمند وجود ساز و کار مشخصی است که نیاز به وجود قوانین مناسب است.

 کاویانی تصریح کرد: حقوق امروز کارگران کفاف زندگی آنها را نمی دهد و این وظیفه ماست که در جهت کمک به کارگران قدم برداشته و فشار زندگی را از روی آنها کم کنیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم با اشاره به اینکه از ۱ اسفند ۱۳۹۸ تا ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ پرداخت بیمه بیکاری به عهده ستاد کرونا بوده و ۵۵ درصد حقوق پرداخت شده است، گفت: از اول خرداد 99 این موضوع به استانها تفویض شد و بر اساس قوانین موجود و همکاری اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی  با اداره کل تامین اجتماعی استان ، بیمه بیکاری پرداخت شده است .

وی افزود : بیمه بیکاری از محل ۳ درصد پرداخت حق بیمه بیکاری پرداخت می شود و دولت باید ۳ درصد حق بیمه بیکاران ناشی از کرونا را به تامین اجتماعی پرداخت کند تا به تامین اجتماعی هم ضرری وارد نشود و همچنین کارفرمایان متخلفی که حق بیمه کارگران خود را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نکرده اند باید پرداخت بیمه بیکاری کارگران خود را به عهده بگیرند .

 وی تصریح کرد: امیدوارم نمایندگان با بررسی و تحقیق و همچنین دریافت نظرات فنی کارشناسان  ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تامین اجتماعی استان در خصوص پرداخت مقرری بیمه بیکاری ،قوانین مورد نیاز این موضوع را در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسانند.

کاویانی در خصوص طرح ساماندهی کارگران ساختمانی استان قم بیان کرد: این طرح به منظور حفظ کرامت انسانی کارگران و ساماندهی مسائل رفاهی آنان انجام می شود که نیاز به مشارکت بیشتر دستگاه های ذیربط دارد.

وی با اشاره به وجود بیشترین حوادث ناشی از کار در بخش کارگاه های ساختمانی خاطرنشان کرد: در این طرح مردم باید فقط از کاریابی انجمن کارگران ساختمانی نیروی کار مورد نیاز خود را تامین کنند و کارگران نیز ضمن بهره‌مند شدن از حق بیمه و سایر مسائل رفاهی مورد نیاز از امنیت شغلی نیز برخوردار خواهند شد.

 در ابتدای این جلسه نمایندگان تام الاختیار نمایندگان مجلس و همچنین اعضای کارگروه های دفتر نمایندگان استان قم به طرح مسائل و مشکلات موجود جامعه و علی الخصوص بخش کارگری و موضوع بیکاری پرداختند.

۱۸ آبان ۱۳۹۹ ۱۲:۴۳
کد خبر : ۲۲۶,۲۳۰
کلیدواژه ها: مجلس شورای اسلامی,بیمه بیکاری,کارگران ساختمانی,استان قم

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید