مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان البرز: نرخ بیکاری در البرز کاهش قابل ملاحظه ای داشت

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی البرز در سومین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان البرز از کاهش قابل ملاحظه نرخ بیکاری با وجود مشکلات ناشی از شیوع بیماری کرونا در استان خبر داد.
نرخ بیکاری در البرز با کاهش قابل ملاحظه ای همراه شده است

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ،کارورفاه اجتماعی استان البرز ؛حسین فلاح نژاد در این جلسه با اشاره به وضعیت نرخ بیکاری در استان گفت: نرخ بیکاری در تابستان سال 99 به میزان 12.4 در صد است که این عدد در  بهار  99 به میزان 12.3 درصد بود و در مقایسه با نرخ بیکاری در بهار و تابستان 98 عملکرد استان بسیار مطلوب بوده است وحتی به رغم شیوع ویروس کرونا در کل کشور نرخ بیکاری در استان روند کاهشی داشته است وهمچنین  نرخ مشارکت اقتصادی نیز در تابستان  99 با میزان 41.8 درصد نسبت به بهار سال 99 افزایش نشان می دهد.

وی در ادامه با اعلام سهم اشتغال در بخش های عمده اقتصادی استان افزود : درصد سهم اشتغال در بخش های عمده اقتصادی در البرز در کشاورزی 3.8 درصد ودر صنعت 40.9 درصد و در خدمات 55.3 درصد است  که در حوزه صنعت البرز دارای جایگاه پنجم و در خدمات رتبه چهارم کشور را داریم.

فلاح نژاد همچنین با اشاره به اینکه طرح مشوق کارفرمایی از سوی وزارت تعاون،کار ورفاه اجتماعی در ابان ماه 99 ابلاغ شده است گفت : طرح مشوق کارفرمایی توسط وزارت،تعاون کارورفاه اجتماعی به منظور تشویق کارفرمایان برای بکار گیری نیروی کار جدید و فارغ التحصیل دانشگاهی ابلاغ شد و از مسئولین در حوزه های صنعت  وکشاورزی و خدمات استان می خواهیم تا با اطلاع رسانی از این طرح به ذینفعان مرتبط با حوزه خود؛ آنها را با این طرح آشنا نمایند تا بتوانند ازمزایای آن استفاده کنند که این طرح درواقع دو هدف را دنبال میکند که یکی کمک به کارفرمایان در حوزه بیمه نیروی کار و بحث دیگر کمک به اشتغال افراد تحصیل کرده  از این طریق می باشد.

وی افزود : متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت moshavegh.mcls.gov.ir  از جزییات این طرح آگاهی پیدا کنند.

مدیرکل تعاون ،کار ورفاه اجتماعی همچنین با اشاره به امار بیمه شدگان اجباری در استان بر اساس سامانه های تامین اجتماعی گفت : تعداد بیمه شدگان اجباری با میزان 289 هزار و 359 نفر در فروردین ماه 99 به میزان 305 هزار و 511 نفر در مرداد 1399 افزایش داشته است که در مقایسه با مرداد 1398 افزایش قابل ملاحظه ای می باشد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه و تامین اجتماعی البرز نیز در ادامه به عملکرد این اداره کل در حوزه تسهیلات مشاغل خانگی اشاره کرد و گفت: سهم استان البرز در سال 1399 در موضوع تسهیلات مشاغل خانگی به میزان مبلغ ۵ میلیارد و 300 میلیون تومان است که به استان ابلاغ شده است.

وی ادامه داد : در خصوص تسهیلات مشاغل خانگی عملکرد بانک ها مشخص شده است و تفکیک شهرستانی نیز در این زمینه صورت گرفته و تا به امروز کل مبلغی که به استان اختصاص پیدا کرده به بانک ها معرفی شده است و در این راستا 347 طرح از سوی دستگاه ها اجرایی به ارزش 5 میلیارد و 810 میلیون تومان به بانک های عامل ارسال شده و تابحال  134 طرح با اشتغالزایی 281 نفر به ارزش 2 میلیارد و 388 میلیون تومان از سوی بانک های توسعه تعاون و رفاه کارگران البرز به متقاضیان پرداخت شده است .

فلاح نژاد همچنین در خصوص تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری استان البرز و اقدامات انجام شده در این خصوص گفت : در خصوص تسهیلات اشتغال پایدار روستایی عملکرد خوبی را در استان شاهد بوده ایم همچنین از مانده اعتبارات استان مبلغ کمی باقی مانده است که این بدان معنی است که هر انچه از اعتبارات این طرح ابلاغ شده در این خصوص تخصیص پیدا کرده است

وی افزود :  مبلغ 215 میلیارد و 900 میلیون  تومان در استان تسهیلات اشتغال روستایی پرداخت شده است که در قالب 174 میلیارد و 500 میلیون  تومان برای دستگاه های اجرایی و 41 میلیارد و 400میلیون تومان در خصوص نهادهای حمایتی است.

وی همچنین در خصوص تسهیلات کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا گفت : 1252 میلیارد تومان تسهیلات  کسب و کارهای اسیب دیده از کرونا از طریق ستاد ملی کرونا به استان البرز  در 14 رسته  شغلی اسیب دیده از این بیماری اختصاص یافت که عمده این رسته ها بخش خدمات وصنف  را شامل شدند.

مدیرکل تعاون،کار ورفاه اجتماعی عنوان کرد: از مبلغ 1252 میلیارد تومان تسهیلات کرونا در البرز مبلغ 354 میلیارد تومان درخواست تسهیلات از سوی متقاضیان در استان داشته ایم که از این میزان 195 میلیارد تومان توسط بانک ها تا به امروز پرداخت شده که بانک ملی ، تجارت، ملت و صادرات بیشترین تعداد پرونده ها و پرداختی ها را در این خصوص داشته اند.

وی در خصوص تسهیلات کرونا در بخش گردشگری که مشاغل مرتبط با آن  آسیب  زیادی در این بیماری داشتند اظهار کرد : پیرو دغدغه هایی که در کشور در حوزه گردشگری و آسیب ناشی از این بیماری برای شاغلین این صنعت بوجود آمد ستاد ملی کرونا طی ابلاغی  اعلام داشت که شیوه پرداخت را از تعداد نفر به بنگاه محور تغییر داده است که متقاضیان می توانند از طریق سامانه کارا از این تسهیلات بهره مند شوند.

فلاح نژاد همچنین در این جلسه در خصوص ثبت اشتغال دستگاه های اجرایی در سامانه رصد اشتغال  خاطرنشان کرد : در خصوص سامانه رصد اشتغال ، بر اساس  آنچه که در جلسات قبلی تصمیم گرفته شد تعهد سال 1399 البرز به میزان 36هزار 525 نفر درنظر گرفته شد ودر هشت ماه ابتدایی اول سال1399 به میزان  20 هزار 850 نفر در سامانه رصد از سوی دستگاه های اجرایی استان ثبت شده است و دستگاه های اجرایی استان می بایست برای تحقق کامل سهم اشتغال استان در ماه های باقی مانده سال 99 اقدام لازم را بنمایند.

 

 

۲۴ آذر ۱۳۹۹ ۱۶:۳۶
روابط عمومی اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرز |
کد خبر : ۲۳۰,۳۹۹
کلیدواژه ها: کاهش قابل ملاحظه نرخ بیکاری در استان البرز,کارگروه تخصصی اشتغال,حسین فلاح نژاد,مدیرکل تعاون،کارورفاه اجتماعی

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید