​مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در هرمزگان: صیانت از نیروی کار کارگاه ها اولویت بازرسی کار است

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی از بازرسان کار به عنوان مهمترین بازوی اجرایی وزارت جهت نظارت بر حسن اجرای قانون کار نام برد و گفت: صیانت از نیروی کار در کارگاه ها اولویت بازرسی کار است.
صیانت از نیروی کار کارگاهها اولویت بازرسی کار است
به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان، علی مظفری در نشست با بازرسان کار اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی هرمزگان بر ارتقای ایمنی کارگاهها با ابلاغ به موقع و صحیح ، بررسی تمام موارد مربوط به ایمنی در کارگاه ها ، بازرسی از جایگاه های سوخت  بر رعایت آئین نامه های مرتبط توسط بازرسان کار به منظور پیشگیری از حوادث، تاکید کرد.
 وی با بیان این که در مناطق ویژه و آزاد استفاده از نام بازرسی در چارت ممنوع است، اظهارکرد: در برخی مناطق ویژه اقتصادی و تجاری صنعتی افرادی را با عنوان بازرس کار به کار گرفته و برای آنان حکم صادر می کنند که این امر تخلف از قانون و مقررات است و با استناد به مقاوله‌نامه‌های سازمان بین المللی کار از جمله مقاوله نامه شماره 81 با عنوان" بازرسی کار" و همچنین تصریح ماده 96 قانون کار، شغل بازرسی کار و بازرسی از کارگاهها، از وظایف حاکمیتی است.
همچنین در ادامه این جلسه رئیس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفت: بازرسان کار در هنگام بازرسی باید به وسایل حفاظت فردی مورد تایید مرکز توجه و در راستای موارد 89و 90 قانون کار، نظارت های لازم ایمنی بر تجهیزات کارگاه ها و لوازم حفاظت فردی مناسب و متناسب را داشته باشند و همچنین دوره های آموزش عمومی و تخصصی نیز برای کارگران زیر مجموعه مستند به فصل چهارم قانون کار و آیین نامه آموزش کارفرمایان، کارگران و کارآموزان مصوب شورای عالی حفاظت فنی کشور را برگزار کنند.
"امیرعباس  پرکنی" افزود: آموزش های ایمنی در سامانه جامع روابط کار تعریف شده که در هر دوره  50 نفر تحت آموزش های مجازی قرار می گیرند و آزمون نیز  به صورت الکترونیکی و آنلاین حضوری از طریق سایت های آزمون جهاد دانشگاهی کشور و دانشگاه پیام نور برگزار می شود.
در این نشست مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان به نقش آموزش بازرسان کار در جهت ارتقای سطح ایمنی در کارگاهها تاکید کرد و گفت: با توجه به عدم وجود برخی رشته های تخصصی در حوزه ایمنی در استان، آموزش بازرسان کار یک ضرورت است.
"هادی ابراهیمی" افزود: آموزش کارگران، کارفرمایان و پیمانکاران و اندازه گیری عوامل سخت و زیان آور محیط کار و بررسی حفاظت فنی و ایمنی از وظایف مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار است که این ظرفیت در استان وجود دارد و با مشارکت بخش خصوصی، این مرکز تجهیز و وزارتخانه متبوع برای تامین نیروی انسانی آن نیز مساعدت لازم را داشته باشد.
وی تعطیلی کارگاههای ناایمن، اختصاص شعب ویژه در دادسرا، بازرسی هدفمند از کارگاهها با خطر زیاد، الزام به انجام ارزیابی ریسک  توسط شرکت ها، تدوین دستورالعمل های کار ایمن، الزام به آموزش کار ایمن در کارگاه ها و استفاده از ظرفیت دستگاه های دیگر در جهت ایمنی کارگاهها را از عوامل موثر در کاهش حوادث عنوان کرد.
در این نشست بازرسان کار، مسایل، مشکلات و پیشنهادات خود را در جهت صیانت از نیروی کار و رعایت هر چه بهتر موارد ایمنی در کارگاه های استان مطرح کردند.
۱۰ دی ۱۳۹۹ ۱۲:۳۰
کد خبر : ۲۳۱,۴۱۷
کلیدواژه ها: صیانت از نیروی کار کارگاهها,نظارت بر حسن اجرای قانون کارپیشگیری از حوادث کار,پیشگیری از حوادث کار

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید