مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی فارس تاکید کرد:

125 هزار زن خانه‌دار فارس شاغل اجتماعی شوند

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان فارس گفت: ضروری است که 125 هزار زن خانه دار این استان به عنوان شاغل اجتماعی محسوب و حق بیمه آنها به این عنوان پرداخت شود.
125 هزار زن خانه‌دار فارس شاغل اجتماعی شوند
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس؛سهراب مختاری در شورای برنامه ریزی و توسعه استان فارس که با حضور معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور بانوان به صورت وب کنفرانس برگزار شد گفت: 49  و 3 دهم درصد جمعیت این استان را زنان تشکیل می دهند که از این تعداد هزار و 20 نفر بیکار و 31 هزار و 719 نفر نیز شاغل هستند.
وی ادامه داد: 160 هزار نفر از جمعیت این استان را زنان غیرفعال تشکیل می دهند که 125 هزار نفر این تعداد زن خانه دارهستند.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس تاکید کرد: لازم است زنان خانه دار را شاغل اجتماعی محسوب کرد و اگر بتوان از این ظرفیت بهره برد و حق بیمه آنها بعنوان شاغل اجتماعی پرداخت شود کمک شایانی به معیشت و زندگی این قشر خواهد شد.
وی در ادامه به نسبت زنان خودسرپرست و سرپرست خانوار این استان اشاره کرد و گفت: 193 هزار نفر زن سرپرست خانوار در فارس وجود دارد که 78 هزار نفر آن شامل 46 درصد را زنان خودسرپرست تشکیل می دهند.
مختاری به توزیع زنان سرپرست خانوار براساس وضعیت سکونت اشاره کرد و افزود: 140 هزار نفر از این بانوان شهری ، 52 هزار نفر روستایی و 838 نفر نیز غیرساکن هستند.
وی به توزیع 78 هزار نفر زنان خودسرپرست استان فارس نیز اشاره کرد و گفت: 55 هزار نفر از این زنان در شهرها،22 هزار نفر در روستا و 33 نفر نیز غیرساکن هستند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس با اشاره به وضعیت این استان در حوزه طرح ملی کاروزی فارغ التحصیلان دانشگاهی،اظهار کرد: فارس در این زمینه مقام اول کشور را دارد و 65 درصد از شاغلین بخش کارورزی را بانوان تشکیل می دهند.
وی عملکرد مشاغل خانگی را یکی از اولویت ها و دغدغه های استان برشمرد و گفت: در سال 97 حدود 50 میلیارد تومان اعتبارات مشاغل خانگی فارس بوده که در 2 سال اخیر به رغم کاهش اعتبارات به دستور استاندار فارس بخش قابل توجهی از این بودجه شامل 69 درصد به بانوان اختصاص پیدا کرده است.
مختاری ادامه داد: 32 درصد از افرادی که در کاریابی‌های سراسر استان فارس مشغول به کار شده اند زنان بوده اند.
وی با بیان اینکه 48 درصد از اعتبارات اشتغال روستایی استان به زنان اختصاص یافته گفت: طرح توانمندسازی 6 هزار و 200 نفر در سطح استان فارس کلید خورده است و درخواست داریم که استانهایی که تلاش بیشتری دارند با افزایش اعتبارات انگیزه بیشتری در کل کشور ایجاد شود.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس اضافه کرد: از ابتدای تشکیل و توسعه تعاونی زنان در سطح استان فارس تا سال 92 ،فارس جایگاه 11 کشور را داشت که با تلاش هایی که از سال 92 تاکنون انجام شده این جایگاه به رتبه سوم کشور ارتقاء یافته است.
وی اظهار کرد: در راستای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار استان فارس 887 نفر در زمینه آموزش کسب و کار و 761 نفر نیز آموزش فنی و حرفه ای و مهارت های زندگی را در سال جاری کسب کرده اند.
مختاری  بیان کرد: ضروری است برای زنان سرپرست خانوار بسته‌ای مناسب ،حمایتی و اشتغالزا تعریف کرد تا در سطح کشور این قشر بسیار موثر برای جامعه ولیکن نیازمند بتوانند در سطح جامعه ضمن کارآفرینی برای خود و دیگران ،نسبت به تولید ثروت نیز مبادرت ورزند.
۱۵ دی ۱۳۹۹ ۱۰:۲۸
روابط عمومی اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس |
کد خبر : ۲۳۱,۷۵۴
کلیدواژه ها: 125,هزار,زن,خانه‌دار,فارس,شاغل,اجتماعی,شوند

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید