طرح اشتغال سربازان وظیفه در کارگروه تخصصی اشتغال استان تهران بررسی شد

دوازدهمین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان تهران با حضور سردار تقی مهری فرمانده سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا، انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران، پروانه رضایی بختیاری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، جمعی از مدیران کل دستگاه‌های اجرایی عضو این کارگروه، نمایندگان بانک‌های عامل تسهیلات اشتغال‌زایی استان تهران برگزار شد.
دوازدهمین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان تهران

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، سردار تقی مهری فرمانده سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا با ابراز خرسندی از توجه کارگروه اشتغال استان تهران به مساله اشتغال جوانان جویای کار بیان کرد: طی سه سال گذشته بیش از ۱۰۰ هزار نفر از جوانان این کشور از خدمت نظام وظیفه ترخیص شده اند که نزدیک به ۳۵ درصد از آنان تحصیلات دانشگاهی داشتند. اکثر افرادی که از خدمت نظام وظیفه ترخیص می شوند، شغل خاصی ندارند و برای کاریابی مراجعه می کنند در حالی که اغلب آنان فاقد مهارت و حرفه قابل قبولی هستند.

سردار مهری افزود: بیشترین کسانی که باید پس از دوران خدمت نظام وظیفه مورد توجه قرار گیرند، افراد تحصیل کرده ای هستند که باید به سرعت وارد بازار کار شوند. هم اکنون اطلاعات جامعی از افراد ترخیص شده از خدمت نظام وظیفه در اختیار ناجا قرار دارد که می توان از آن برای شناسایی نیروهای آماده به کار، استفاده کرد.

انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران با بیان این که هم اکنون تعداد قابل توجهی از صنایع و واحدهای تولیدی این استان به دنبال نیروی کار دارای مهارت هستند، گفت: سربازان با ارتقای و نهادینه کردن مهارت می توانند بر اساس نیاز استان در حین دوره خدمت نسبت به مهارت آموزی مشاغل و حرفه های جدید و مورد نیاز جامعه بازار کار اقدام کنند .

محسنی بندپی ظرفیت مدت زمان ۲ ساله سربازی را فرصت مغتنمی برای جبران این خلا آموزشی دانست و اظهارکرد: این عزم در استان تهران وجود دارد که با همکاری ستاد نیروهای مسلح زمینه جذب سربازانی را که در دوره های فنی و حرفه ای شرکت کرده و صاحب مهارت شده اند را وارد بازار کار کند. سالانه بیش از ۲۰۰ هزار نفر به جمعیت این استان اضافه می شود با وجود این روند رشد جمعیت و ورودی نیروی متقاضی کار، طی تابستان امسال نرخ بیکاری استان تهران نسبت به نرخ بیکاری متوسط کشوری بسیار کمتر بوده است.

در ادامه این نشست پروانه رضایی بختیاری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران اظهار کرد: جویندگان کار و سربازان با مهارت آموزی می توانند سریعا جذب بازار کار شوند. سازمان فنی و حرفه ایی آماده آموزش مشاغل به سربازان است. آنان پس گذراندن دوره های آموزشی به راحتی می توانند در واحد های صنعتی شاغل شوند و یا با ایجاد شرکت تعاونی و استفاده از طرح های تشویقی برای خود و دیگر سربازان شغل ایجاد کنند.   

حشمت الله عسگری معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران دیگر سخنران این جلسه با اعلام آمادگی استانداری تهران برای جذب سربازان فاقد تحصیلات تکمیلی و همچنین سربازان با مدرک تحصیلات تکمیلی در واحد‌های تولیدی استان تهران، افزود: کسب مهارت و همچنین پیدا کردن شغل فرصت این افراد را می‌گیرد، این در حالی است که دوره خدمت فرصت خوبی است تا سربازان با مجموعه فرصت‌های شغلی که در پیرامون آن‌ها وجود دارد هماهنگ شوند.

وی افزود: این هماهنگی در تفاهم با نیرو‌های مسلح مطرح شده تا دوره جستجوی کار به جای پس از سربازی به حین دوره خدمت منتقل شود و در این دوره مشاغل شناسایی شود تا سربازان آموزش ببیند و انطباق ایجاد شود تا بلافاصله بعد از سربازی مشغول کار شوند. خوشبختانه در استان تهران مشکلی بابت فرصت شغلی افراد زیر لیسانس نداریم و بیشتر برای تحصیلات تکمیلی مشکل اشتغال وجود دارد که در این زمینه سعی می‌شود با بهره گیری از ظرفیت صنایع‌های تک و دانش بنیان این مشکل رفع شود.

در این جلسه مقرر شد با هماهنگی سازمان نظام وظیفه لیست مشخصات سربازان، نوع مهارت آنها و مشاغل مورد نیاز استان تهران احصا شود و سازمان فنی و حرفه ای هم با توجه به بانک اطلاعاتی بدست آمده اقدامات لازم جهت مهارت آموزی سربازان وظیفه را به عمل آورد.

۱۳ دی ۱۳۹۹ ۱۳:۰۸
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران |
کد خبر : ۲۳۲,۲۵۲
کلیدواژه ها: دوازدهمین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان تهران,سردار تقی مهری,فرمانده سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا,انوشیروان محسنی بندپی,استاندار تهران,پروانه رضایی بختیاری,مدیرکل تعاون,کار,رفاه اجتماعی

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید