سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد:

55درصد تعاونی های استان در حوزه خدمات فعالیت دارند

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد گفت: بیش از 55 درصد از تعاونی های استان در حوزه خدمات، 35 درصد در بخش تولید، 10 درصد کشاوری و مابقی در بخش های دیگر فعالیت دارند.
55درصد تعاونی های استان در حوزه خدمات فعالیت دارند
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، عماد تشکری سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در برنامه «رهیافت» ازشبکه صدا و سیمای مرکز یزد با موضوع «نقش تعاون در اقتصاد استان یزد» حضور یافت.
وی با بیان اینکه یزد یکی از موفق ترین استان ها در بخش تعاون است افزود: تعاون یک فرهنگ است که اساس آن نیروی انسانی است.

نگاه تعاون رفتار کارفرمایان یزدی

تشکری با اشاره به اینکه مردم یزد دارای فرهنگ تعاونی بوده و هستند، خاطرنشان کرد: در بخش کارفرمایی یزد نگاه تعاون رفتار وجود داشته و هیچگاه نگاه سرمایه داری وجود ندارد. در تشکیل شرکت های خصوصی علاوه بر اینکه کارگران دستمزد می گیرند در سود شرکت نیز سهیم هستند و سرمایه های خرد مردم در خرید سهم و تشکیل شرکت دخیل است.
وی اضافه کرد: در استان یزد بخش کارفرمایی به دنبال تامین مسکن برای کارگران است و هرگز نگاه سرمایه داری صرف به موضوع تولید نداشته و رابطه خوبی بین کارفرما و کارگر در استان حاکم است.
سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تصریح کرد: در جامعه ایران یک شکاف طبقاتی وجود دارد و براساس فرموده مقام معظم رهبری در بخش عدالت اجتماعی یک عقب ماندگی داریم که باید توجه ویژه ای به آن شود که با توسعه بخش تعاون می توان این شکاف را کاهش داد.

فعالیت 3هزار تعاونی در استان یزد

وی با بیان اینکه در استان یزد 6 هزار و 203 تعاونی وجود دارد افزود: بیش از 100 هزار نفر در این تعاونی ها عضو هستند و این شرکت برای قریب به 54 هزار نفر شغل ایجاد کرده اند.
تشکری با اشاره به اینکه بیش از 3 هزار تعاونی فعال در استان داریم اضافه نمود: شرکت های تعاونی کارکردهای مختلفی بعد از انقلاب داشته اند. تعاونی های توزیع که در زمان جنگ نقش پخش مواد غذایی و ... را در جامعه بر عهده داشتند بسیار موفق عمل کردند.
وی گفت: در استان از ابتدا تاکنون 28 اتحادیه تعاونی تشکیل شده که از این تعداد 16 اتحادیه فعال است.
55درصد تعاونی های استان در حوزه خدمات فعالیت دارند
تشکری با اشاره به اینکه اقتصاد جهان تا سال 2040 به سمت خدمات می رود تاکید کرد: بیش از 55 درصد از تعاونی های استان در حوزه خدمات، 35 درصد در بخش تولید، 10 درصد کشاوری و مابقی در بخش های دیگر فعالیت دارند.
وی با تاکید بر اینکه برای تحقق25 درصدی سهم اقتصاد کشور در بخش تعاون نیاز به بازنگری در قوانین، اصلاح و روزآمد کردن آن و همچنین گسترش زیرساختهای اداری داریم بیان کرد: بعد از ابلاغ اصل 44 اتفاقات خوبی در تعاون افتاد و پاره ای از مشکلات در حوزه تعاون به دلیل عدم اطلاع رسانی مناسب و اشرافیت به قوانین موجود است.
وی ادامه داد: در اصل 44 تعاونی های فراگیر تعریف شدند. 70 درصد اعضای این تعاونی ها باید از سه دهک پایین جامعه باشند. هدف از این کار کاهش شکاف اجتماعی موجود در کشور با توانمندسازی از طریق تعاونی های فراگیر است.

تشکیل تعاونی های توسعه عمران برای کاهش شکاف طبقاتی است

وی با اشاره به اینکه در سال جاری که سال جهش تولید است این اداره کل تمرکز خود را بر تاسیس شرکت تعاونی های تولیدی گذاشته گفت: تعاونی های توسعه عمران که در قانون تصویب شده است از نمونه دیگر این نوع تعاونی ها برای استفاده حداکثری مردم از مزایای تعاون است. در هر شهرستانی می توان یک تعاونی توسعه عمران در ابتدا با عضویت نیم درصد مردم شهر تشکیل داد که در مراحل بعد تمامی مردم شهر می توانند به عضویت این تعاونی درآیند. این نوع تعاونی ها می توانند پروژه های عمرانی را با ترک تشریفات انجام دهند. در حال حاضر در استان 5 تعاونی توسعه عمران تشکیل شده است.
سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفت: شرکت تعاونی های سهامی عام توانایی حضور در فرابورس و بورس را دارند. در استان یزد در حوزه فولاد 2 شرکت تعاونی عام و در حوزه نیروگاهی نیز یک شرکت از این نوع در استان تشکیل شده است.
وی با بیان اینکه از اصلاحاتی که در قانون صورت گرفته می توان به تعریف سهام دار عضو و غیرعضو اشاره کرد افزود: این بخش برای تقویت بنیه مالی تعاونی هاست. تعاونی می تواند با جذب سرمایه های مردم، ضمن اینکه در سود و سهام آنها شریک هستند، از اعضای خبره و توانمند برای مدیریتشان بهره ببرند.
وی گفت: برای توسعه اقتصاد تعاون از 5 درصد به آنچه مدنظر است باید در کشور آموزش قوانین به اعضای هئیت مدیره، نظارت صحیح برآن ها، اصلاح ساختارهای اداری و بهبود نیروی کار در تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت بگیرد.

اتاق تعاون بازوی قویی برای تعاون، کار و رفاه اجتماعی است

سرپرست تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان اضافه کرد: اینکه گفته می شود تعاون یک فرهنگ است، یعنی اینکه اگر اختلافی در بین اعضا و یا مشکلاتی برایشان به وجود آمد در ابتدا به صورت کدخدا منشی آن را حل کنند. در بخش تعاون، اتاق تعاون یک مزیت قانونی است. این اتاق به عنوان بازوی قویی برای تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. اتاق تعاون در بخش های آموزشی، رفع مشکلات شرکت تعاونی ها و ... که ضرورت برای تقویت بخش تعاون دارد ورود پیدا می کند.
وی  با بیان اینکه یزد به عنوان پایتخت تعاون در کشور شناخته می شود افزود: فولاد و کاشی دو صنعتی هستند که در استان فراگیر است. تلاش داریم یک تعاونی بزرگ و توانمند در این دو حوزه تشکیل دهیم که از منافع آن جمع زیادی استفاده کنند.
 
۲۷ دی ۱۳۹۹ ۱۰:۵۸
کد خبر : ۲۳۲,۵۵۱
کلیدواژه ها: عمادتشکری, اقتصاد تعاون، سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد, تعاون, اقتصاد, سهم تعاون در اقتصاد

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید