نرخ بیکاری در استان اصفهان کاهش یافت

مدیر اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان گفت: بنابر اعلام مرکز آمار ایران نرخ بیکاری این استان در پاییز امسال به ۱۰.۴ درصد رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶ دهم درصد و نسبت به تابستان امسال۱.۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.
نرخ بیکاری در استان اصفهان کاهش یافت

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان، حسین باقری با اعلام این خبر توضیح داد: نرخ بیکاری پاییز امسال نسبت به تابستان که ۱۱.۶ درصد و بهار ۱۱.۹ درصد بوده نیز به ترتیب ۱.۲ و ۱.۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: نرخ مشارکت اقتصادی نیروی کار در استان اصفهان در فصل پاییز امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵.۲ درصد کاهش یافت و به ۴۰.۹ درصد رسید.

مدیر اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان اظهار کرد: نرخ مشارکت اقتصادی نیروی کار این استان در فصل پاییز، نسبت به تابستان ۱.۴ و بهار امسال ۱.۳ درصد کاهش پیدا کرده است.

نرخ مشارکت اقتصادی استان اصفهان در تابستان امسال ۴۲.۳ درصد و پاییز پارسال ۴۶.۱ درصد بود؛ نرخ مشارکت اقتصادی از تقسیم جمعیت فعال (شاغل و بیکار) به جمعیت در سنین کار به دست می‌آید بنابراین کاهش نرخ مشارکت اقتصادی بازتاب حضور کمتر افراد در سنین کار به سوی بازار کار است.

وی با بیان اینکه چند عامل در کاهش نرخ مشارکت اثرگذار است اضافه کرد: افزایش جمعیت فعال، مشروط به ثابت ماندن افراد بیکار و شاغل و رفتن بعضی از افراد از جمعیت فعال به سمت جمعیت غیر فعال،  مهمترین دلیل کاهش نرخ مشارکت است.

باقری بدون اشاره به رتبه و جایگاه اصفهان در زمینه نرخ بیکاری پاییز در کشور گفت: نرخ بیکاری این استان بالاتر از میانگین کشوری است.

وی خاطرنشان کرد: بالای ۸۰ درصد جمعیت اصفهان در شهرها سکونت دارند و بیشتر نرخ جمعیتی شهری هستند اما نرخ بیکاری پاییز در روستاهای استان اصفهان هم کاهش پیدا کرده است.

شایان ذکر است بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، میانگین نرخ بیکاری در کشور در پاییز امسال ۹.۴ درصد بود که نسبت به فصل مشابه سال گذشته، ١.٢ درصد کاهش یافت.

طبق نتایج آماری مرکز آمار، در پاییز امسال نسبت به فصل مشابه سال قبل جمعیت غیرفعال کشور افزایش و جمعیت شاغل و بیکار کشور (جمعیت فعال) با کاهش مواجه شده است که این کاهش در مقایسه با فصل تابستان سال جاری نسبت به فصل مشابه سال قبل، از شدت کمتری برخوردار بوده است.

پاییز امسال ۴۱.۴ درصد از جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی در کشورمان فعال بودند یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفتند؛  بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه سال قبل ٢.٩ درصد کاهش یافته است.

نرخ مشارکت اقتصادی مردان در کشور در پاییز امسال ۶۸.۸ درصد بود که نسبت به فصل مشابه سال گذشته ۲.۲ درصد کاهش نشان می‌دهد، همچنین نرخ مشارکت اقتصادی زنان در این مدت ۱۴.۱ درصد با کاهش ۳.۴ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال است.

استان اصفهان بیش از پنج میلیون نفر جمعیت در ۲۴ شهرستان دارد.

۵ بهمن ۱۳۹۹ ۱۰:۲۱
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان |
کد خبر : ۲۳۲,۸۷۸
کلیدواژه ها: نرخ بیکاری, نرخ بیکاری اصفهان, اشتغال جوانان,

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید