مدیر کل بهزیستی استان قزوین ؛

مددکاری اجتماعی، طرحی برای کاهش مشکلات اجتماعی

مدیر کل بهزیستی استان قزوین گفت: مددکاری اجتماعی یکی از طرح های مهم سازمان بهزیستی برای کاهش مشکلات اجتماعی است که در بخش ها و جامعه هدف مختلف صورت می گیرد.
مددکاری اجتماعی، طرحی برای کاهش مشکلات اجتماعی
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان قزوین ،علیرضا وارثی مدیرکل بهزیستی استان قزوین فزود : ارایه خدمات مددکاری و مشاوره مددکاری اجتماعی یکی از خدمات مهمی است که توسط سازمان بهزیستی انجام می شود و این خدمت با مراجعه مددجو به بهزیستی به منظور سرویس گیری از مراکز خدماتی از واحد مددکاری آغاز می شود.

 وی گفت :خدمات مددکاری شامل مصاحبه با مددجو، بازدید منزل و روش های مددکاری می شود که این اقدامات شناخت و تصویر روشنی از وضع اقتصادی، اجتماعی، روحی، جسمی و فرهنگی اعضای آن و در نتیجه کمیت و کیفیت نیازهای برآورده نشده خدمت گیرنده به سازمان بهزیستی می دهد.

وی تصریح کرد :خدمات مددکاری اجتماعی حتی پس از ترخیص خدمت گیرنده و خانوار در مرحله پیگیری نیز ادامه دارد و سازمان بهزیستی نسبت به آن اهتمام ویژه ای دارد.

وارثی افزود : خدمات مددکاری اجتماعی در دفتر معاونت اجتماعی بهزیستی و به سه صورت فردی، گروهی و اجتماع محور صورت می گیرد.

وی اظهار کرد :مددکاری فردی یکی از روش های مددکاری اجتماعی است که از طریق رابطه همه جانبه فرد با فرد انجام می شود و در این مرحله مددکار تلاش می کند تا ظرفیت استعداد و قابلیت های فرد را کشف کند.

وی ادامه داد: این قابلیت ها و استعدادها را باید به گونه ای پرورش داد و تقویت کرد تا مددجو بتواند با استفاده از امکانات و منابع موجود نیازهای خود را پاسخ دهد.مددکاری گروهی یکی از شیوه های دیگر مددکاری اجتماعی است که در آن مددکار اجتماعی با هدف بازتوان کردن اعضا، گروه را تشکیل می دهد.مددکاری گروهی جریانی است که از طریق آن به افراد کمک می شود تا خود را با دیگران ارتباط دهند و بر حسب نیازها و توانایی های خود شرکت کرده و فرصت هایی را تجربه کنند.

وی بیان کرد :مددکاری جامعه ای آخرین شیوه مددکاری اجتماعی است که شامل فعالیتی منظم و هدفمند است که با بسیج امکانات مادی و معنوی و جلب مشارکت های اعضاء جامعه که در جهت پاسخ به نیازجمعی و یا حل معضلات اجتماعی در جوامع شهری و یا روستایی انجام می شود.

وی در پایان گفت :در مددکاری جامعه ای ، عمده ترین مشخصه از یک طرف مشارکت همه جانبه افراد و اقشارجامعه مورد نظر و از سوی دیگر تامین نیاز جمعی در یک محدوده جغرافیایی مشخص اعم از شهر یا روستاست.

۵ بهمن ۱۳۹۹ ۱۰:۲۴
کد خبر : ۲۳۲,۹۱۲
کلیدواژه ها: مددکاری اجتماعی, کاهش مشکلات اجتماعی

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید