بیش از 400 نیروی کار خارجی غیر مجاز در سیستان و بلوچستان شناسایی شدند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان گفت: 442 نیروی کار خارجی غیر مجاز در ده ماهه سال جاری در استان شناسایی شدند.
بیش از 400 نیروی کار خارجی غیر مجاز در سیستان و بلوچستان شناسایی شدند
به گزارش روابط عمومی اداره‌ کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان، مهرداد جهاندیده افزود: بازرسان کار این اداره‌ کل در ده ماهه گذشته از سال، 910 مورد بازرسی از واحدهای کارگری، صنعتی و خدماتی سراسر استان انجام دادند که در پی آن، 442 کارگر خارجی فاقد پروانه کار شناسایی شدند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: با توجه به اینکه بعد از شناسایی اشتغال غیرمجاز اتباع بیگانه در استان، در مرحله نخست رویکرد این مجموعه جایگزینی نیروی کار ایرانی است، در این مدت 89 نیروی کار ایرانی جایگزین نیروی کار غیرمجاز بیگانه شدند.
جهاندیده افزود: در این مدت حدود 480 میلیون و 108 هزار و 689 ریال جریمه در زمینه استفاده غیرمجاز از اتباع بیگانه به کارفرمایان آنها ابلاغ شده است.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفت: با توجه به این که شورایعالی کار حداقل دستمزد روزانه را به مبلغ 611 هزار و 809 ریال در سال 1399 را تعیین کرده است، مبلغ جریمه برای هر روز اشتغال غیرمجاز اتباع خارجی، 3 میلیون و 590 هزار و  45 ریال خواهد بود.
وی افزود: میزان جریمه سال 99 کارفرمایانی که اقدام به استفاده از اتباع خارجی فاقد مجوز کار می‌کنند به میزان پنج برابر حداقل دستمزد روزانه است و این میزان جریمه در صورت تکرار تخلف، دو برابر خواهد شد.
جهاندیده تصریح کرد: بر اساس ماده 181 قانون کار، کارفرمایان در صورت بکارگیری اتباع بیگانه فاقد پروانه کار و یا افرادی که اعتبار پروانه کار آنها منقضی شده باشد،  با توجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم ، برابر قانون از 91 روز تا 180 روز حبس و پرداخت چند برابر دستمزد یک کارگر جریمه می‌شوند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان تاکید کرد: لازم است تا مدیران واحدهای کارگاهی، کارخانه ها، اصناف و ادارات از بکارگیری اتباع بیگانه غیر مجاز به عنوان نیروی کار خودداری کرده و در صورت نیاز به تخصص کارگر خارجی، برای اخذ مجوز از مجاری قانونی نسبت به دریافت پروانه کار برابر مقررات اقدام کنند.

۸ بهمن ۱۳۹۹ ۰۸:۴۰
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان |
کد خبر : ۲۳۳,۲۶۹
کلیدواژه ها: جریمه اتباع خارجی , ماده 181 قانون کار , سیستان و بلوچستان , بازرسی کار , مهرداد جهاندیده

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید