افتتاح نخستین مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد بانوان کشور در البرز

مدیرکل بهزیستی استان از افتتاح نخستین مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد بانوان کشور در البرز خبر داد.
افتتاح نخستین مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد بانوان کشور در البرز

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ،کار ورفاه اجتماعی استان البرز ؛ اسدالله حیدری در آیین بهره برداری از 24 مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد در سراسر کشور که با حضور وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان بهزیستی کشور که به صورت همزمان و از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد، گفت: مرکز جامع درمان اعتیاد مهربانو با ظرفیت اسمی 90 نفر و ظرفیت اسمی سرپایی 300 نفر و همچنین عرصه 250 متر مربع و اعیان 600 متر مربع که شامل 7 اتاق و 1 سالن است نخستین مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد بانوان در کل کشور است، که در استان البرز به صورت پایلوت افتتاح شد.

مدیرکل بهزیستی استان البرز ادامه داد: مرکز جامع درمان اعتیاد کلیه فعالیت‌های چرخه درمان اعم از سم زدایی اولیه، اقامت بیمار و در مرحله پایانی توانمندسازی و اشتغال را به صورت تجمیع شده انجام می‌دهند.

وی افزود: فرد دچار مشکل اعتیاد به مدت یک سال تحت نظارت و نگهداری این مرکز است که طی این مدت چهار ماه به صورت حضوری و هشت ماه به صورت سرپایی خدمات دریافت می‌کند.

وی تصریح کرد: چرخه درمان در این مرکز با گرایش روش پرهیزمدار و توسط تیم درمانی متشکل از پزشک، روانشناس و مددکار صورت می‌گیرد.

حیدری یادآور شد: از مزایای تأسیس این مراکز می‌توان به پیگیری درمان پس از سم زدایی اشاره کرد که فرد بهبودیافته پس از سم زدایی تحت درمان روانی اجتماعی و بازپروری قرار می‌گیرد و در این مدت 52 جلسه آموزشی برای خانواده وی نیز برگزار می‌شود و در ادامه تا چندین سال به منظور رهایی کامل از اعتیاد این روند با پیگیری مددکاران اجتماعی در خصوص شرایط فرد و وضعیت خانواده وی تداوم خواهد یافت.

مدیرکل بهزیستی استان اظهار کرد: در خصوص چرخه توانمندسازی، وجود یک کارگاه فعال عروسک سازی با ظرفیت اشتغال 10 نفر ویژه بانوان از جمله برنامه‌های دائمی این مراکز است.

وی در زمینه اشتغال فرد بهبود یافته اضافه کرد: فرد بهبود یافته با شرط وجود یک سال پاکی از سوءمصرف مواد مخدر، قادر به دریافت پنجاه میلیون وام اشتغال و در خصوص کارفرمایانی که برای این افراد زمینه اشتغال را فراهم می‌کنند نیز به ازای هر بیمار پنجاه میلیون تومان وام کارفرمایی در نظر گرفته می‌شود.

لازم به ذکر است 90 کمپ ترک اعتیاد ، 16مراکز کاهش آسیب، 2 مرکزتوانمندسازی ، 2 شلتر، 2 DIC و ۸ مرکز درمان اعتیاد سرپایی در حال حاضر تحت نظارت بهزیستی استان البرز هستند.

۸ بهمن ۱۳۹۹ ۱۷:۰۸
اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرز |
کد خبر : ۲۳۳,۳۱۵
کلیدواژه ها: افتتاح نخستین مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد بانوان کشور در البرز,اسدالله حیدری,مدیرکل بهزیستی

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید