۲۲ کارگاه ناایمن خراسان شمالی پلمب شد

معاون روابط کار اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: امسال ۲۲ کارگاه به علت وجود شرایط ناایمن و خطرناک با هماهنگی مراجع قضایی پلمب و از فعالیت آنها جلوگیری شد.
۲۲ کارگاه ناایمن خراسان شمالی پلمب شد
به گزارش روابط عمومی تعوان، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی؛ قربان نباتیان معاون روابط کار اظهار کرد: از ابتدای امسال ۱۳ مورد حادثه ناشی از کار منجر به فوت در استان به وقوع پیوسته است که بیشترین آن در کارگاه های ساختمانی بوده است. 
وی تصریح کرد: همچنین امسال ۶ حادثه کار منجر به فوت در بخش ساختمان، یک مورد در بخش صنعت، یک مورد در پروژه های عمرانی و پنج مورد در بخش کشاورزی و باغداری اتفاق افتاده  است.
نباتیان با بیان این که ۵۳ درصد از حوادث ناشی از کار استان در ۱۰ ماهه امسال در بخش ساختمان اتفاق افتاده است، افزود: علت وقوع ۳۱ درصد از کل حوادث ناشی از کار استان سقوط از ارتفاع بوده است.
وی اظهار کرد: علت این سقوط ها نبود حفاظ در پرتگاه ها و دهانه های باز و سکوهای کاری، استفاده نشدن از سامانه های مناسب در ارتفاع مانند داربست و نردبان و نبود جایگاه کار مناسب و استفاده نشدن از لوازم حفاظتی مانند کمربند ایمنی بوده است.
نباتیان افزود: درگیری کارگران با ماشین آلات و گیر افتادن بین دستگاه ها عامل وقوع ۱۴ درصد از حوادث ناشی از کار استان در ۱۰ ماهه امسال بوده است که علت اصلی آن حفاظ گذاری نشدن قطعات و مکانیزم های چرخنده ماشین آلات، بی توجهی اپراتورها به اصول فنی و ایمنی کار با دستگاه ها بوده است.
وی گفت: برق گرفتگی، تماس با اجسام و سطوح داغ، وجود موانع در محیط کار، پاشش مواد داغ و شیمیایی، تصادفات رانندگی کارگاهی، ریزش آوار و خفگی با گاز مونوکسید کربن مجموعا عامل وقوع ۳۹ درصد از وقوع حوادث ناشی از کار در استان بوده اند.
نباتیان افزود: عامل وقوع ۱۶ درصد از کل حوادث ناشی از کار استان سقوط اشیا بر روی کارگران بوده است که به علت نبود راهروهای سرپوشیده موقت در مسیر تردد کارگران در طبقات پایین، استفاده نکردن از پاخور در جایگاه های کار و بی نظمی در استفاده از تجهیزات و لوازم در حین کار در ارتفاع است.
معاون روابط کار اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی اظهار کرد:  براساس آیین نامه حفاظتی کارگاه های ساختمانی تمام کارفرمایان مکلف هستند به منظور جلوگیری از سقوط اشیا بر روی کارگران راهروهای سرپوشیده با سقف مستحکم ایجاد کنند. 
بر اساس تصمیم کارگروه ارتقای ایمنی بخش ساختمان استان، مقرر شد تمام کارفرمایان قبل از اخذ پروانه ساختمانی با مراجعه به ادارات کار سطح استان در آموزش های رایگان ایمنی محیط کار که توسط بازرسان کار در ادارات تعاون کار و رفاه اجتماعی برگزار می شود، شرکت کنند. 
۲۵ بهمن ۱۳۹۹ ۱۴:۳۶
روابط عمومی تعاون ، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی |
کد خبر : ۲۳۴,۵۶۳
کلیدواژه ها: حوادث کار,کارگر,ایمنی,بازرسی کار,تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی,

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید