۱۷ طرح تعاونی با اعتبار ۲۲۵ میلیارد تومان در فارس افتتاح شد

در آیینی با حضور وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی و استاندار فارس به صورت ویدیو کنفرانس، ۱۷ طرح تعاونی با اعتبار بیش از ۲۲۵ میلیارد تومان در استان فارس همزمان با افتتاح ۲۸۶ طرح تعاون در سراسر کشور به بهره‌برداری رسید.
۱۷ طرح تعاونی با اعتبار ۲۲۵ میلیارد تومان در فارس افتتاح شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس، استاندار فارس  در آیین افتتاح همزمان۲۸۶ طرح تعاون در سراسر کشور که با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و استانداران و مسولان ارشد 31 استان‌ بصورت ویدیو کنفرانس برگزار شد،گفت: ۵ هزار و ۷۰۰ تعاونی فعال با ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر عضو در استان فارس وجود دارد.

عنایت الله رحیمی با بیان این که این استان در تشکیل  تعاونی ها در سنوات گذشته رتبه اول را داشته است،افزود: از مجموع تعاونی های فعال در این استان ۲ هزار و ۶۰۰ تعاونی در دولت تدبیر و امید در فارس تشکیل شده که عملکرد بسیار شاخص و ممتازی است.

وی ادامه داد: در سال جاری به رغم تمام محدودیت ها و وجود بیماری کرونا بیش از ۳۲۰ تعاونی در فارس تشکیل و ثبت شده است که در این بخش نیز فارس رتبه نخست کشور را به دست آورده است.

استاندار فارس اضافه کرد: ۶۵۲ تعاونی بانوان، ۵۵۰ روستا تعاون و ۱۶ شرکت تعاونی توسعه عمران شهرستانی در فارس ایجاد و همچنین ۲۱ تعاونی فراگیر ملی در این استان تأسیس شده که رتبه نخست کشور نیز در این باره به فارس رسیده است.

وی در ادامه با بیان این که تعاونی ها با سرمایه گذاری خرد مردم می توانند ثروت آفرینی کرده و توسعه عدالت اجتماعی را محقق کنند،گفت:  بیش از ۱۷ طرح تعاونی در فارس با مبلغ بیش از ۲۲۵ میلیارد تومان افتتاح شد که به دولتی با اعطای تسهیلات از ایجاد این واحدها حمایت کرده است.

رحیمی عنوان کرد: با افتتاح این تعداد طرح‌ تعاونی در فارس ۴۸۶ نفر اشتغال در این استان ایجاد شده است و ۱ هزار و ۲۹۷ نفر نیز عضو این تعاونی ها هستند.

سهم تعاون در توزیع عادلانه ثروت غیرقابل انکار است

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس نیز در این آیین گفت: حدود یک میلیون نفر در ۵ هزار و ۷۰۰ تعاونی فارس عضویت دارند و بیش از ۷۶ هزار نفر نیز در این بخش مشغول فعالیت هستند.

سهراب مختاری افزود: ۵۷ درصد تعاونی‌های فارس در بخش خدمات ، ۲۴ درصد در حوزه کشاورزی و ۱۹ درصد در بخش صنعت فعال است.

وی با بیان اینکه ۵ هزار و ۷۰۰ تعاونی در فارس یک میلیون نفر عضو دارند گفت: با احتساب سهامداران سهام عدالت بیش از ۳ میلیون نفر در فارس عضو شرکت‌های تعاونی هستند.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس نقش تعاون در توزیع ثروت و عدالت اجتماعی را بسیار بارز عنوان کرد و افزود: در بخش ترویج و آموزش تلاش می شود که با کمک مسوولین در سطح روستا، بخش و شهرستانها مردم برای ایجاد سرمایه‌گذاری در این حوزه اقدام کنند.

مختاری  بیان کرد: با حمایت دستگاه‌های اجرایی متولی و سایر ارگان‌ها و اعطای تسهیلات به واحد‌های تعاونی فعال می توان گامی موثر در جهت رشد و شکوفایی بیش از پیش تعاون در استان فارس برداشت.

اقتصاد باید دست مردم باشد

دبیر اتاق تعاون استان فارس نیز در این آیین گفت: نظام حاکمیتی دولت را موظف کرده تا در راستای اصل ۴۴ از بخش تعاون حمایت شود.

مجتبی محلاتی به طور مشخص ۶ ارگان را بصورت مستقیم با تعاونی ها در ارتباط دانست و تاکید کرد: اقتصاد باید دست مردم باشد اما این قصه تاکنون در عمل اجرایی نشده و درخواست دارم که دولت در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب حمایت از تعاونی‌ها را به جد دنبال کند.

وی ادامه داد: کمتر از تسهیلات تکلیفی حوزه تعاون بهره گرفته شده و ضروری است که سهم تعاون در حوزه مالیات و تسهیلات مشخص شود.

محلاتی ادامه داد: اتاق تعاون فارس در ۳ سال گذشته همواره مقام اول در بخش تشکیل تعاونی، نظارت و آموزش تعاونی ها را کسب کرده است.

وی اضافه کرد: سال گذشته ۶ طرح در حوزه تعاون برای افتتاح در ایام دهه فجر وجود داشت اما با حمایت‌های جدی دولت در سال جاری ۱۷ طرح برای افتتاح در فارس به مرحله بهره برداری رسید و اگر این حمایت ها ادامه پیدا کند در سال آینده ظرفیت های بیشتری در این بخش شکوفا خواهد شد.

آیین افتتاح ۱۷ طرح تعاونی فارس بصورت نمادین در شرکت تعاونی کشت و صنعت دونه به دونه محمود آباد در شهرستان زرقان برگزار شد.

این واحد تعاونی در حوزه شستشو و بسته بندی انواع میوه جات ،سبزی و صیفی جات با سرمایه گذاری ۲۰ میلیارد ریال و اشتغال ۴۲ نفر بصورت مستقیم و ۱۱۶ نفر از اهالی روستای محمود آباد بصورت غیرمستقیم در زمینی به مساحت ۵ هزار متر مربع  در شهرستان زرقان به بهره برداری رسید.

۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ۱۵:۰۱
روابط عمومی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان فارس |
کد خبر : ۲۳۴,۷۹۵
کلیدواژه ها: ۱۷,طرح,تعاونی,با,اعتبار,۲۲۵,میلیارد,تومان,در,فارس,افتتاح,شد

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید