نرخ مشارکت اقتصادی در خراسان شمالی بیش از میانگین کشوری است

مرکز ملی آمار ایران در تازه ترین گزارش خود اعلام کرده است که نرخ مشارکت اقتصادی در استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی چهار درصد بالاتر از میانگین کشوری است.
نرخ مشارکت اقتصادی در خراسان شمالی بیش از میانگین کشوری است
به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی، بر اساس اعلام مرکز ملی آمار ایران، نرخ مشارکت اقتصادی در خراسان شمالی در سال گذشته ۴۶.۳ و در کشور ۴۱.۳ گزارش شده است. 
 
نرخ مشارکت اقتصادی در سال گذشته و البته در سال های گذشته همواره از میانگین کشوری بالاتر بوده است، این رقم در بهار پارسال ۴۴.۳، تابستان ۴۷.۹، پاییز ۴۷.۲ و در زمستان ۴۵.۶ ثبت شده است که میانگین کشوری آن در چهار فصل به ترتیب ۴۱، ۴۱.۸، ۴۱.۴ و ۴۰.۹ گزارش شده است. 
خراسان شمالی همواره در شاخص نرخ مشارکتی، وضعیت خوبی داشته و از متوسط کشوری بالاتر بوده است اما مردم آن از اشتغال ناقص رنج می برند. 
نرخ مشارکت اقتصادی استان در زمستان سال گذشته ۴۵.۶ درصد بود که این رقم در سال ۹۸، ۴۶.۳ درصد گزارش شد.
 
افزایش نرخ بیکاری زمستان در خراسان شمالی 
 
مرکز ملی آمار ایران همچنین اعلام کرده است که زمستان پارسال نرخ بیکاری در خراسان شمالی نسبت به مدت مشابه پارسال یک درصد بیشتر شده است.
 
بر اساس اعلام این مرکز، نرخ بیکاری خراسان شمالی در زمستان گذشته ۱۲.۲ درصد و در زمستان ماقبل ۱۱.۲ درصد بوده است، این در حالی است که نرخ بیکاری در کشور در زمستان گذشته ۹.۷ درصد و در زمستان ماقبل ۱۰.۶ درصد بوده است.  
 
بر این اساس نرخ بیکاری در سال گذشته ۹.۱ درصد و در کشور ۱۰.۶ درصد گزارش شده است. 
 
بر این اساس از مجموع جمعیت استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی، بیش از ۶۳۰ هزار نفر افراد ۱۵ سال به بالا هستند که جمعیت فعال محسوب می شوند و از این قشر بیش از ۲۷۰ هزار نفر شاغل و ۲۷ هزار نفر بیکار هستند.
 
با وجود بالا بودن نرخ مشارکت اقتصادی، شاهد اشتغال ناقص در استان هستیم بدان معنا که افراد شاغل، درآمد مناسبی ندارند.  
 
استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است و ۴۴ درصد از این جمعیت در روستاها ساکن هستند.  
 
رونق کشاورزی یکی از محورهای اصلی اشتغال در خراسان شمالی است که این وضعیت به گفته کارشناسان یکی از دلایل بالا بودن مشارکت اقتصادی استان است.
۱۸ فروردین ۱۴۰۰ ۱۷:۱۳
روابط عمومی تعاون ، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی |
کد خبر : ۲۳۷,۱۵۸
کلیدواژه ها: نرخ مشارکت اقتصادی,خراسان شمالی,نرخ بیکاری

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید