۶۳ کارفرمای متخلف استان مرکزی به دادگاه معرفی شدند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: ۶۳ کارفرمای متخلف که اتباع غیرمجاز را سال گذشته به کارگرفته بودند راهی دادگاه شدند.
۶۳ کارفرمای متخلف استان مرکزی به دادگاه معرفی شدند
به گزارش روابط عمومی تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی محمدتقی آبایی افزود: ۱۵۱ فقره پروانه کار پارسال در این استان صادر و ۸۴ مورد تمدید شد.
 
وی بیان کرد: یک‌هزار و ۳۵۳ اتباع خارجی غیرمجاز در این مدت شناسایی شد و ۶۰۰ مورد بازرسی از شرکت‌ها، دفاتر و موسسات دارای نیروهای خارجی صورت گرفت.
 
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی ادامه داد: پنج هزار و ۷۲۸ مورد کارت موقت کار پارسال برای اتباع خارحی کشورهای عراق و افغانستان صادر شده است.
 
آبایی اظهار کرد: کارفرمایان بدانند هرگونه استفاده از  اتباع خارجی بدون مجوز اشتغال (به‌صورت موقت، دایمی و روزمزد) ممنوع است.
 
وی گفت: آن دسته از کارفرمایانی که به هرنحوی ازخدمات اتباع خارجی استفاده می‌کنند، باید نسبت به قطع رابطه با تبعه یا اخذ مجوزهای قانونی اقدام کنند، در غیر این صورت وفق مقررات، کارفرمای متخلف به ازای هر روز به‌کارگیری اتباع بدون مجوز اشتغال در سال‌جاری، پنج برابر حداقل دستمزد روزانه جریمه به مبلغ چهار میلیون و ۴۲۵ هزار و ۸۲۵ ریال می‌شود و در صورت تکرار تخلف، این جریمه ۲ برابر می‌شود.
 
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی افزود: بر اساس بند ج ماده (۱۱) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت جمهوری اسلامی ایران، کارفرما موظف است حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز وجه جریمه خود را واریز کند و اصل فیش بانکی یا گواهی مبنی بر اعتراض به برگ جریمه صادره را در مقابل اخذ رسید به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی محل تحویل دهد.
 
آبایی اظهار کرد: کارفرمایان متخلف در صورت رعایت نکردن تذکر ردیف یک، علاوه بر جریمه بر اساس ماده (۱۸۱) قانون کار به مجازات حبس از ۹۱ تا ۱۸۰ روز محکوم می‌شوند.
 
وی گفت: حداقل دستمزد روزانه در سال ۱۴۰۰ بر اساس مصوبه شورای‌عالی کار ۸۸۵ هزار و  ۱۶۵ ریال و جریمه یک روز اشتغال غیرمجاز یک نفر تبعه خارجی  ۴ میلیون و ۴۲۵ هزار و ۸۲۵ ریال است که در صورت تکرار تخلف این جریمه ۲ برابر می‌رسد.
 
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی اضافه کرد: کارفرمایان بخش‌های غیردولتی در سال جاری می توانند در صورت تمایل، از خدمات اتباع خارجی دارای مدارک هویتی و اقامتی معتبر (کارت آمایش نوبت پانزدهم) در شهرهای مجاز استان مرکزی (شهرهای اراک ، دلیجان و ساوه) و در مشاغل مجاز چهارگانه استفاده کنند.
۲۴ فروردین ۱۴۰۰ ۱۲:۵۶
روابط عمومی تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی |
کد خبر : ۲۳۷,۳۰۶
کلیدواژه ها: کارفرما,پروانه کار,استان مرکزی

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید