مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی تشریح کرد: قطب چهارم صنعت کشور و تولد ۱۰۰ هزار شغل پایدار

کارسازی و درآمدزایی به عنوان مولفه پایه در توسعه اقتصادی هر جامعه بسترساز سایر امور شده و از اهمیت بالایی در مناسبات تصمیم‌سازی کلان و پیشبرد اهداف توسعه محور برخوردار است.
قطب چهارم صنعت کشور و تولد ۱۰۰ هزار شغل پایدار
با وجود حاکمیت شرایط خاص اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه در سال‌های اخیر علیه جمهوری اسلامی، با تلاش و تدابیر خاص دولت اشتغالزایی و کارسازی در عرصه اقتصادی همچنان به عنوان یک اولویت دنبال شده و ایجاد بیش از ۱۰۰ هزار شغل شناسنامه‌دار در هشت سال اخیر را می‌توان رهاورد با ارزش و ماندگار دولت نام برد که در کارنامه اقتصادی حلقه مدیریتی استان مرکزی به ثبت رسیده است.

استان مرکزی با حدود سه هزار واحد صنعتی بزرگ، متوسط و کوچک به پایتخت صنعت کشور شهرت دارد و یکی از قطب‌های مهم کشاورزی  و معادن فعال ایران نیز محسوب می‌شود و اکنون که دولت تدبیر و امید واپسین سال خدماتش را می‌گذراند با ارزیابی کوتاهی بر عملکرد بخش‌های اقتصادی می‌توان اثرات تصمیم‌سازی و برنامه‌محوری را در بهره‌گیری از پتانسیل‌ها ، اشتغالزایی و رونق تولید مشاهده کرد.

راهبرد اشتغال روستایی و فراگیر راهی برای افزایش کارسازی در جامعه


 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: دولت تدبیر و امید با اجرای راهبرد و برنامه اثربخش اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی و عشایر در مدت فعالیت هشت‌ساله خود توانسته نتایج خوبی را رقم بزند و در شرایطی که تحریم‌، خشکسالی و سایر چالش‌های اقتصادی دست و پای مسئولان برای اشتغالزایی را گرفته بود طرحی نو در افکنده و عاملی در درامدزایی و بهبود معیشت به‌ویژه روستائیان شود.

«محمدتقی آبایی هزاوه» افزود: با توجه به لزوم توسعه اشتغال در مناطق روستایی، هر سال بر اساس دستورالعمل ابلاغی از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، استان مرکزی تلاش کرده تا با بهره‌گیری از ظرفیت‌های هر منطقه و برجسته کردن این ظرفیت ها و عمل بر اساس آن از یک سو و توجه به صنایع دستی فراموش شده از سوی دیگر در زمینه اشتغال در مناطق روستایی کمک کند و گام‌ها بلندی تاکنون برداشته شده است.

وی بیان کرد: طرح اشتغال روستایی از سال ۹۶ در استان مرکزی کلید خورد که در این راستا ۲ هزار و ۴۹۹ تقاضای ایجاد شغل با منابع درخواستی بالغ بر سه هزار و ۹۶۸ میلیارد و ۶۷۷ میلیون ریال برای ایجاد پنج هزار و ۱۷۸ شغل ارایه شد که ۲ هزار و ۳۸۸ مورد از این درخواست‌ها منابع مالی  سه هزار و ۵۸۹ میلیارد  ریال مصوب شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی ادامه داد: ۲ هزار و ۲۷۶ طرح اشتغال روستایی با منابع مالی درخواستی سه هزار و ۲۰۰ میلیارد و ۴۴۸ میلیون ریال و ایجاد اشتغال چهار هزار و ۶۴۹ نفر به انعقاد قرارداد رسیده و ۲ هزار و ۳۷۴ طرح با اعتبار سه هزار و ۴۴ میلیارد و ۶۶ هزار ریال و ایجاد چهار هزار و ۶۴۶ شغل پرداخت شده است.

آبایی هزاوه گفت: در سیاستگذاری بخش اقتصاد باید نسبت به جریان تحولات و دینامیک رشد کسب و کارهای بخش کشاورزی، صنعت و خدمات شناخت داشت  تا ضمن بهبود بهره‌وری برای ایجاد ساز و کارهای رشد تولید و اشتغال در زمینه فعالیت‌هایی که علاوه بر ارزش افزوده از ظرفیت مناسبی برای ایجاد اشتغال مولد نیز برخوردار است، هدفگذاری شود که در این راستا با ابلاغ دستورالعمل طرح اشتغال فراگیر در استان مرکزی و شهرستان های تابعه اقدامات لازم صورت گرفته است.

وی عنوان کرد: از اواخر سال ۹۶ که طرح اشتغال فراگیر در استان کلید خورده تاکنون ۱۷ نشست به‌منظور تشریح و تبیین این طرح برای دستگاه‌های اجرایی تشکیل و  با ابلاغ شیوه‌نامه، تعیین رسته‌های «بند الف و ب» تبصره ۱۸ قانون بودجه و ثبت نام در سامانه کارا بتوان متقاضیان استفاده از این طرح مورد حمایت قرار گرفته است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی اضافه کرد: رهاورد این طرح در استان تاکنون ۱۶۰ تقاضا با منابع درخواستی یک‌هزار و ۶۷۵ میلیارد و ۶۵۸ میلیون ریال و زمینه اشتغالزایی یک‌هزار و ۸۶۹ نفر بوده که با عاملیت بانک‌های بانک تجارت، توسعه تعاون، رفاه کارگران، صادرات، ملت، ملی و کشاورزی پیگیری شده و  ۸۰ طرح با رقم ۳۰۰ میلیارد و ۴۵۸ میلیون ریال و اشتغال ۳۴۳ نفر به تصویب رسیده است.

آبایی هزاوه عنوان کرد: ۷۶ طرح اشتغال فراگیر با منابع مالی درخواستی  ۲۸۰ میلیارد و ۲۰۸ میلیون ریال با زمینه شغلی ۳۰۶ نفر در استان مرکزی به عقد قرارداد رسیده که ۷۴ طرح با اشتغال ۱۹۸ نفر موفق به دریافت ۲۷۸ میلیارد و ۱۶۰ میلیون ریال شده‌ است.

وی گفت: در هشت سال اخیر  برای ۵۲ هزار و ۷۰۶ نفر در استان مرکزی اشتغال از طریق فعالیت کاریابی‌های غیردولتی و مراکز خدمات اشتغال ایجاد شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی افزود:  ۱۶ کاریابی غیردولتی داخلی اکنون در استان مرکزی  فعال است که  سه مرکز در اراک، پنج مرکز در ساوه، زرندیه و محلات هرکدام ۲ مرکز بخشی از این فعالیت است و در شازند علاوه بر یک مرکز دایر ، پایگاه دیگری نیز در دست راه‌اندازی است.

وی  خاطرنشان کرد: در خمین , دلیجان و آشتیان هرکدام یک مرکزغیردولتی کاریابی فعالیت می‌کند و  سه مرکز خدمات اشتغال و کاریابی دولتی نیز در شهرستان‌های،تفرش، فراهان و کمیجان وجود دارد و  خنداب نیزاز داشتن  مرکز خدمات اشتغال دولتی و کاریابی غیردولتی محروم است.

آبایی هزاوه اظهارکرد: عملکرد این استان در قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی نیز در این استان مطلوب است و در این راستا از سال ۹۲ تا پایان سال ۹۹، هفت هزار و ۳۱۰ مجوز با اعتباری بالغ ۵۴۱ میلیارد و ۹۰ میلیون ریال به بانک‌های عامل معرفی شده که چهار هزار و ۳۲۵ طرح به مبلغ ۳۷۶ میلیارد و ۸۵۰ میلیون ریال موفق به دریافت تسهیلات خود شده‌اند.

وی عنوان کرد: برای ایجاد توازن بین مسئولیت خانوادگی زنان و اشتغال آنان، حذف هزینه‌های مربوط به خرید، رهن و اجاره کارگاه و ایاب و ذهاب، استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده و ایجاد زمینه‌های کار خانوادگی، امکان انتقال تجارب از طریق آموزش غیررسمی به شیوه استادشاگردی بین اعضاء خانواده و قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی که در سال ۱۳۸۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و تاکنون در حال اجرا است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی اضافه کرد: طرح کارورزی نیز از راهبردهای مهم اجرایی  دولت تدبیر و امید است که از سال ۹۶ برای آشنایی فارغ التحصیلان با محیط کار، تبدیل علوم تئوری به کاربردی، مهارت آموزی و انتقال دانش فرد دانش‌آموخته به بنگاه یا واحد مربوطه با هدف جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار از مقطع کاردانی تا دکتری کلید خورده است.

آبایی هزاوه بیان کرد: ردیف اعتباری در بودجه سالانه برای طرح کارورزی در نظر گرفته شده و در این راستا و برای تبیین و تشریح این طرح ۱۵ نشست در استان مرکزی تشکیل شده است.

وی تصریح کرد: ۵۱۸ واحد پذیرنده ثبت‌نام کننده برای این طرح در استان مرکزی در این مدت ایجاد شده که ۶ هزار و ۷۸۴ دانش آموخته دانشگاهی استان مرکزی در این خصوص ثبت‌نام کردند که تنها یک‌هزار و ۵۵۴ نفر دارای شرایط بودند و برای ۵۳۷ نفر از دانش آموختگان ثبت نام کننده در این طرح قرارداد منعقد شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی افزود: کارگروه طرح تکاپو به عنوان کارگروهی ذیل کارگروه اشتغال این استان به‌صورت کارشناسی برای تحلیلی از دینامیک اشتغال تشکیل شده که هدف از آن شناسایی رسته‌های شغلی است که در استان تاثیرگذار است و یا به توسعه بخشیدن به رسته های شغلی منجر می‌شود.

آبایی هزاوه یادآور شد:  ۷۸ نشست کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری در هشت سال فعالیت دولت تدبیر و امید در استان مرکزی برگزار شد که هر نشست منجر به اقدامات عملیاتی محور شده است.

صادرات ۹۵ هزار و ۴۰۹ دلاری تعاونی‌های استان مرکزی در دولت تدبیر و امید


 سرپرست امور تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: شرکت‌های تعاونی این استان در هشت سال فعالیت دولت تدبیر و امید ۹۵ هزار و ۴۰۹ دلار صادرات داشتند که با وجود شرایط دشوار اقتصادی آماری رضایت‌بخش است.

«وحید دانش دوست» افزود: صادرات شرکت‌های تعاونی این استان در سال ۹۲ به هشت هزار و ۴۰۰ دلار رسیده بود اما این میزان در سال ۹۹ و با وجود همه مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها به ۱۳ هزار و ۴۹۵ دلار رسید.

وی بیان کرد:  ۵۴۴ شرکت تعاونی در استان مرکزی در مدت هشت ساله دولت روحانی با ایجاد ۹ هزار و ۷۶۴ فرصت شغلی  فعالیت کردند و در این بازه زمانی  ۱۸ هزار و ۹۴۹ نفر نیز به عضویت این شرکت‌ها درآمدند.

سرپرست امور تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی ادامه داد: در این مدت، پنج هزار و ۱۹۶ نظارت بر مجامع تعاونی‌ و پنج هزار و ۸۱۳ نظارت عمومی بر تعاونی‌های این استان صورت گرفته است.

دانش دوست اظهار کرد:   ۲۷۵ هزار و ۶۷ نفر ساعت آموزش عمومی و تخصصی نیز در این مدت به تعاونگران استان مرکزی ارایه شده که رقمی قابل توجه است.

وی عنوان کرد:  ۲ هزار و ۳۳۰ شرکت تعاونی فعال با گرایش‌های مختلف در استان مرکزی وجود دارد.

۷۳ هزار و ۲۵۵ بازرسی در حوزه مدیریت روابط کار استان مرکزی


 معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: ۷۳ هزار و ۲۵۵ بازرسی در حوزه مدیریت روابط کار این استان در بازه زمانی سال ۹۲ تا پایان سال ۹۹ انجام شده که بیانگر جدیت در بهبود کیفی مناسبات کار و اشتغال است.

«علیرضا مداح موحدی» افزود:  بازرسی‌های مدیریت روابط کار در استان مرکزی در سال ۹۲، هشت هزار و ۸۴۵ مورد بوده که پارسال به ۱۰ هزار و ۳۰۰ مورد رسیده است.

وی بیان کرد: در این مدت  سه هزار و ۵۸۴ نشست کمیته حفاظت فنی در این استان تشکیل  و به ۹۸ هزار و ۴۴۵ نفر از کارگران آموزش ایمنی و ویژه ارایه شده است.

معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی ادامه داد:  یک هزار و ۲۱۴ مورد درخواست متقاضیان اخذ تایید صلاحیت ایمنی و ۲۶ هزار و ۴۱۰ درخواست کمیته بدوی سخت و زیان آور هشت سال اخیر در استان بررسی شده است و ۶ هزار و ۳۲۶ اعتراض نیز  در کمیته تجدید نظر رسیدگی شده است.

مداح موحدی خاطرنشان کرد: همچنین در این مدت  ۳۹ هزار و ۵۵۳ آرا در هیات تشخیص و ۱۱ هزار و ۵۰۱ آرا در هیات‌های حل اختلاف استان مرکزی صادر شده است.

وی گفت: مرجع بدوی رسیدگی به دعاوی کارگری و کارفرمایی مشمول قانون کار شامل یک نفر نماینده دولت، یک نفر نماینده کارفرمایان، یک نفر نماینده کارگران مشمول قانون کار است و مرجع تجدیدنظر رسیدگی به دعاوی کارگری وکارفرمایی مشمول قانون کار  شامل سه نفر نماینده دولت، سه نفر نماینده کارفرمایان، سه نفر نماینده کارگران مشمول قانون کار است.

افزایش ۲ برابری کارآفرینان برتر استان مرکزی در دولت تدبیر و امید


 مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: شمار  کارآفرینان برتر این استان در جشنواره‌های سراسری هشت سال فعالیت دولت روحانی افزایش ۲ برابری داشته است.

«نگین براتی» افزود: کارآفرینی یکی از مهمترین راهکارهایی است که می‌تواند با تکیه بر سرمایه عظیم نیروی انسانی متخصص، اهداف توسعه کشور را پوشش داده و مسیرگذار از اقتصاد مبتنی بر منابع را به اقتصاد دانش بنیان و مقاومتی را تسهیل کند.

وی بیان کرد: کارآفرینی فرآیندی است که از طریق آن فرد کارآفرین ضمن شناسایی فرصت‌ها از طریق نوآوری و پذیرش مخاطره، ارزش جدید در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی به وجود می‌آورد و به دلیل تغییر تحولی که در شیوه‌های متداول ایجاد می‌کند، نقش مهمی در پایدارسازی اقتصاد کشور ایفا می‌کند.
مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی ادامه داد: با عنایت به نقش پر اهمیت کارآفرینی در پیشبرد برنامه‌های مختلف توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور، یکی از برنامه‌های مهم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، انجام فعالیت‌های بنیادی و ترویجی درخصوص توسعه کارآفرینی است.

براتی بیان کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هر ساله با اهداف شناسایی و انتخاب کارآفرینان برتر به عنوان الگوهایی برای جامعه و آحاد مردم بویژه جوانان، ترویج و توسعه فرهنگ کارآفرینی، خلاقیت و نوآوری، ایجاد فضای تعامل همکاری میان فعالان عرصه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی و هم‌افزایی و مشارکت کارآفرینان در توسعه اقتصادی کشور، اقدام به برگزاری جشنواره ملی کارآفرینان برتر می‌کند.
۲۵ فروردین ۱۴۰۰ ۱۱:۵۹
روابط عمومی تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی |
کد خبر : ۲۳۷,۳۰۷
کلیدواژه ها: قطب چهارم صنعت کشور,اشتغال روستایی و فراگیر,استان مرکزی

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید