نماینده ویژه وزیر تعاون در سفر به استان مرکزی: گره‌گشایی از بنگاه‌های اقتصادی صیانت از نیروی کار است

مشاور و نماینده ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: گره‌گشایی از معضلات بنگاه‌های اقتصادی صیانت از نیروی کار است و در شرایط خاص اقتصادی باید شعار سال را در مانع‌زدایی از تولید با جدیت دنبال کرد.
گره‌گشایی از بنگاه‌های اقتصادی صیانت از نیروی کار است
به گزارش روابط عمومی تعاون،کارو رفاه اجتماعی استان مرکزی، کریم یاوری در جریان سفر به استان مرکزی و دیدار با کارکنان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی در اراک افزود: صیانت از نیروی کار و توسعه بسترهای شغلی به عنوان محورهای مهم پبشبرد اهداف اقتصادی امسال به‌صورت ویژه در دستور کار  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دارد.

وی بیان کرد: یک‌هزار و ۲۰۰ بنگاه اقتصادی مشکل‌دار در کشور بر اساس  برگه سنجش ۶۵ آیتمی در استان‌ها شناسایی شده‌اند.

مشاور ونماینده ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: مشکلات بنگاه‌های اقتصادی کشور درون کارگاهی و برون دستگاهی است و به منظور پشتیبانی مستمر و رسیدگی هدفمند، ۲ کمیته پشتیبانی و مانع زدایی در وزارتخانه شکل گرفته است.

یاوری اظهارکرد: استان مرکزی اقدامات خوبی در راستای گره‌گشایی از مشکلات بنگاه‌های اقتصادی داشته وامید می‌رود که این مهم  با جدیدت دنبال شود.

وی گفت: عملکرد اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی و تحقق حداکثری برنامه‌های این نهاد در سال گذشته جای تقدیر دارد.

مشاور و نماینده ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: برخی مواقع دستگاه‌های اجرایی وظایف خود را به خوبی انجام می‌دهند اما بنا به شرایط موانع خواسته و ناخواسته ایجاد می‌شودکه انتطار است مانع زدایی‌ها در سال جاری این موضوعات را به حداقل ممکن برساند.

یاوری عنوان کرد: وظایف در ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سنگین است و باید زنجیره‌ای از حمایت ویژه در ساختر مدیریتی استان‌ها برای پیشبرد این اهداف دیده شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی هم در این نشست گفت: این استان  به پایتخت صنعت کشور شهرت دارد و جمعیت کارگری آن با سه هزار واحد تولیدی فعال قابل ملاحظه است.

« محمدتقی آبایی هزاوه» افزود: میانگین افراد زیر پوشش خدمات سازمان تامین اجتماعی در کشور ۵۴ درصد است اما این شاخص برای استان مرکزی ۶۵ درصد است و ۱۱ درصد از میانگین کشور بیشتر است.

وی بیان کرد: واحدهای دارای حقوق معوق استان مرکزی از ۲۷ فقره در پایان سال ۹۸ به ۱۷ فقره در پایان سال ۹۹ رسیده که بیانگر کاهش ۳۳ درصدی است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی ادامه داد: ماه‌های حقوق معوق کارگران نیز با کاهش ۲۱ درصدی از ۸۶ ماه به ۶۸ ماه کاهش یافته است.

آبایی هزاوه اظهار کرد: شمار کارگران دارای حقوق معوق استان مرکزی در از یک‌هزار و ۳۸۷ نفر در پایان سال ۹۸ به ۵۳۵ نفر در پایان سال ۹۹ رسید که بیانگر کاهش ۶۳ درصدی است.

وی گفت: نرخ بیکاری کشور در سال گذشته به ۹ و هفت دهم درصد رسید و این در حالی است که این شاخص اقتصادی در استان مرکزی به ۶ و هشت دهم درصد بود و این استان، پایین‌ترین نرخ بیکاری کشور را به خود اختصاص داد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی ادامه داد: سهمیه اشتغالزایی تعیین شده پارسال استان ۱۲ هزار و ۵۵۵ فرصت پایدار شغلی بود  اما اشتغال ایجاد شده بیش از ۱۵ هزار  مورد رقم خورد و از این تعداد، ۱۳ هزار و  ۹۲۱ نفر مشمول ماده ۱۴۸ شدند.

آبایی هزاوه تصریح کرد: فرصت‌های شغلی ایجاد شده پارسال در استان مرکزی  به جز اشتغال خانگی است و سال گذشته بیش از پنج هزار نفر نیز به صندوق بیمه روستایی و عشایری استان اضافه شد.

وی عنوان کرد: اعتبار تخصیصی مشاغل خانگی پارسال استان مرکزی ۴۶ میلیارد ریال بود که ۹۰ درصد آن جذب شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی افزود: تسهیلات اشتغالزایی کمیته امداد نیز یک‌هزار و ۲۲۰ میلیارد ریال و بهزیستی ۴۳۸ میلیارد ریال بود که در این راستا نیز ۱۴ درصد بیش از سهمیه معرفی شد و ۹۰ درصد پرداخت شد.

آبایی هزاوه عنوان کرد: ۱۰۰ درصد اعتبار تخصیصی اشتغال پایدار روستایی این استان در سال گذشته پرداخت شد و این تسهیلات منجر به ایجاد چهار هزار و ۶۰۰ فرصت شغلی شد.

وی گفت: عملکرد استان مرکزی در تسهیلات کرونا نیز خوب است و ۹۰۰ میلیارد ریال به ۶ هزار و ۲۶۸ پرونده صنوف خسارت دیده از کرونا با ۱۱ هزاررو ۱۸۲ اشتغال پرداخت شده است.
۲۵ فروردین ۱۴۰۰ ۱۳:۴۰
روابط عمومی تعاون،کارو رفاه اجتماعی استان مرکزی |
کد خبر : ۲۳۷,۴۲۹
کلیدواژه ها: نماینده ویژه وزیر تعاون,بنگاه‌های اقتصادی,صیانت از نیروی کار

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید