61 درصد دعاوی کارگری و کارفرمایی لرستان به صورت سازشی حل و فصل شد

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان لرستان گفت: 61 درصد از آرای صادره مراجع حل اختلاف کارگری و کارفرمایی لرستان در سال 99 به سازش منجر شد.
61 درصد دعاوی کارگری و کارفرمایی لرستان به صورت سازشی حل و فصل شد

 به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان لرستان علی آشتاب با بیان اینکه حفظ و حمایت از واحدهای تولیدی موجود در استان مهم‌ترین اولویت کاری است، افزود: برطرف کردن دعاوی بین کارگران و کارفرمایان به‌صورت سازشی یکی از مهم‌ترین سیاستهای اتخاذ شده این وزارتخانه است.

وی در تشریح آمار عملکرد سال 99 این اداره کل در حوزه روابط کار اظهار کرد: در استان لرستان 61 درصد از پرونده‌های کارگری در سال 99 به‌صورت سازش حل و فصل شده اند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان تصریح کرد: در سال 99 تعداد 6 هزار 890 مورد دادخواست به ادارات تابعه تعاون کار استان ارائه شده که از این میان سه هزار 250 مورد به صدور رأی سازشی انجامیده است.

آشتاب با بیان این که مراجع حل اختلاف به منظور رسیدگی به اختلافات فردی بین کارفرما و کارگر که ناشی از اجرای مقررات قانون کار وسایر مقررات تبعی، موافقتنامه های کارگری و یا پیمانهای دسته جمعی است، تشکیل شده اند، اظهارکرد: در راستای اجرایی کردن این قانون، اداره روابط کار استان لرستان با 18 هیات تشخیص و 10 هیات حل اختلاف فعالیت می کند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان لرستان با اشاره به تسهیل شرایط رسیدگی به دعاوی بین کارگران و کارفرمایان، افزود: ما اعتقاد داریم اختلافات ما بین کارگر و کارفرما باید در محیط کار و از طریق تفاهم و توافق حل و فصل شود و بهترین تصمیم توافق خواهد بود که در نهایت این کار موجب جلوگیری از سرگردانی مراجعان، کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌ها و تسریع در حل و فصل اختلافات خواهد شد.

وی به سامانه های ایجاد شده جهت تسهیل شرایط برای جامعه کارگری و کارفرمایی با توجه به شیوع بیماری کرونا اشاره و تصریح کرد: کارگران و کارفرمایان برای استفاده از خدمات غیر حضوری از جمله ثبت شکایت و دادخواست‌ها باید ابتدا به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و برای دریافت نام کاربری و رمز عبور اقدام کنند و سپس می‌توانند شخصاً با ورود به سامانه جامع روابط کار به نشانی www. prkar.mcls. gov.ir از خدمات آن استفاده کنند.

۲۵ فروردین ۱۴۰۰ ۱۲:۵۲
کد خبر : ۲۳۷,۵۲۹
کلیدواژه ها: صدور آراء سازشی,دعاوی کارگری و کارفرمایی,لرستان,آشتاب

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید