پرداخت 120 میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در استان کرمان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمان گفت: از سال ۹۰ تا پایان سال گذشته 120 میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در استان پرداخت شده است.
پرداخت 120 میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در استان کرمان

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان کرمان، رضا اسماعیلی با بیان این که از ابتدای اجرای قانون مشاغل خانگی تا کنون 120  میلیارد تومان تسهیلات به صاحبان این مشاغل در استان کرمان پرداخت شده است، گفت: یکی از مهمترین راه های ارتقای نرخ اشتغال در استان توجه ویژه به مشاغل خانگی و مشاغل خرد و کوچک است .

وی با اشاره به این که اجرای طرح یک ساله ملی توسعه مشاغل خانگی پارسال در کرمان طی سه فاز و ۱۲ گام آغاز شده است، گفت :  شیوع بیماری کرونا و الزام به تعطیلی کسب و کارها موجب شد تا در بحث ایجاد اشتغال، مشاغل خانگی مورد توجه قرار گیرد. پیش از این، طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در دبیر خانه ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پس از آسیب‌شناسی طرح‌های قبلی و انجام مطالعات داخلی و خارجی در سال ۱۳۹۶ تصویب و در برخی استانها به صورت آزمایشی اجرا شد.

رضا اسماعیلی با بیان این که قرار است جهاد دانشگاهی استان کرمان مسؤلیت پیاده‌سازی و اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را با نظارت اداره کل تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی استان کرمان اجرا کند افزود :  با توجه به نتایج قابل قبول این طرح (در سایر استانها)و ضرورت توجه بیش از پیش به مشاغل خانگی در دوران کرونا ، مقرر شد برای رونق اقتصاد خانوار و توسعه جایگاه مشاغل خانگی در اقتصاد استان ، این طرح در استان کرمان نیز از سال گذشته اجرایی شود.

وی اظهار کرد: اجرای این طرح در سه فاز شناسایی مزیت‌ها،  توانمندسازی،  اتصال به بازار بوسیله جهاد دانشگاهی انجام می‌شود . فاز اول طرح (شامل نیازسنجی، مزیت‌سنجی و ظرفیت‌سنجی مشاغل خانگی) فاز دوم ( شامل ارزیابی استعداد سنجی مشاوره و آموزش ) و فاز سوم اتصال به بازار ( شامل  جلب مشارکت کارآفرینان و خیرین، ایجاد فرصتهای شغلی جدید، شبکه سازی و ایجاد برندها، ایجاد فروشگاههای اینترنتی ، برگزاری نمایشگاه و تعامل سازنده با پیشرانها ) است .

وی با بیان این که چنانچه صاحبان مشاغل خانگی به دنبال دریافت مجوز و تسهیلات هستند باید به سامانه مشاغل خانگی به   آدرس : https://mkh.mcls.gov.ir مراجعه و اطلاعات خود را وارد کنند.

رضا اسماعیلی اظهار کرد: مهمترین ویژگی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، توجه به بازار یا همان تولید مبتنی بر بازار و توانمندسازی متقاضیان و کاهش وابستگی به وام است. توجه به تجارت الکترونیک و فروش الکترونیکی محصولات، بازنگری در رشته‌های قبلی مشاغل خانگی، توجه به رشته‌های نوین نظیر برنامه‌نویسی، تولید محتوا، مترجمی، ویراستاری، مشاوره، تولید انیمیشن و همچنین توجه به نقش و جایگاه نهادهای توسعه‌ای نظیر جهاد دانشگاهی در پیاده‌سازی برنامه‌ها و سیاست‌های قانونگذار، از دیگر ویژگی‌های شاخص در اجرای این طرح است .

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمان در خصوص دسته‌بندی رشته های مشاغل خانگی نیز گفت : مشاغل خانگی در رشته‌های صنایع دستی، فرش دستباف و رشته های مرتبط به صنایع تولیدی (صنعت و خدمات)، صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی و رشته‌های فرهنگی و هنری دسته‌بندی می‌شوند و 335 رشته را دربرمی‌گیرد.

وی با بیان این که از سال ۹۰ تا پایان سال گذشته برای بیش از 36  هزار نفر مجوز کسب و کار خانگی در استان صادر شده است، عنوان کرد: هدف از طرح توسعه مشاغل خانگی بهبود معیشت و افزایش رفاه خانواده‌ها است که با کمک دستگاه‌های اجرایی مجوزهای مشاغل خانگی در استان کرمان صادر می‌شود و با توجه به مصوبه اخیر ستاد ملی ، در زمینه صدور مجوز برای محصولات غذایی خانگی نیز موانع قبلی تا حد بسیار مطلوبی رفع شده است .

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با بیان این که در سال گذشته 8  میلیارد و 376  میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه به فعالان مشاغل خانگی در استان کرمان پرداخت شده است، گفت: همچنین با توجه به باقیمانده سهمیه استان پرداخت 850  میلیون تومان تسهیلات دیگر نیز در حوزه مشاغل خانگی در دست اقدام است.

وی خاطرنشان کرد: بیشترین استقبال برای دریافت مجوز در شهرستانهای رفسنجان با 137  مجوز شهرستان کرمان با 122  مجوز و شهرستان نرماشیر با 120 مجوز بوده است اما بیشترین میزان پرداخت تسهیلات مربوط به شهرستانهای کرمان با 2 میلیارد و 200 میلیون تومان، شهرستان سیرجان با 805 میلیون تومان، شهرستان عنبر آباد  با 780 میلیون تومان و شهرستان راور با 595 میلیون تومان و شهرستانهای بافت و زرند هر کدام با 550 میلیون تومان بوده است  .

اسماعیلی به اهمیت وجود بازار دائمی فروش محصولات خانگی اشاره کرد و گفت: دغدغه اکثر فعالان مشاغل خانگی وجود بازاری دائمی برای فروش محصولات خانگی است که امیدواریم با اجرای کامل طرح توسعه مشاغل خانگی (فاز سوم) مشکل اتصال به بازار تولیدکنندگان خانگی نیز برطرف شود. 

وی تاکید کرد: با توجه به شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا اقداماتی شامل طراحی اپلیکیشن دستا توسط بخش خصوصی ویژه فروش محصولات خانگی و محصولات طبیعی، برگزاری نمایشگاه مجازی با همکاری شهرداری از طریق اپلیکیشن تلفن همراه، مشارکت در معدود نمایشگاه‌های برگزار شده مناسبتی از جمله نمایشگاه به مناسبت هفته جهانی میراث فرهنگی و  پیگیری برای راه‌اندازی بازارچه های محلی شهرداری در برخی شهرستان‌ها و افتتاح روز بازار شهرداری در شهرستان شهربابک انجام شده است. 

خاطرنشان می شود: سقف تسهیلات مشاغل خانگی طبق مصوبه ذیل کارگروه تخصصی مشاغل خانگی استان 20 میلیون تومان با کارمزد ۴ درصد و بازپرداخت ۵ ساله است .

۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۳:۰۳
روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان |
کد خبر : ۲۳۷,۸۶۲
کلیدواژه ها: مشاغل خانگی,تسهیلات,کرمان

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید