به بهانه روز کارگر و روانشناسی/روانشناسی شغلی سلامت و بهره‌وری نیروی کار - حاتم شاکرمی،معاون روابط کار

به بهانه روز کارگر و روانشناسی/روانشناسی شغلی سلامت و بهره‌وری نیروی کار - حاتم شاکرمی،معاون روابط کار

فعالیت مشاوره و روانشناسی شغلی در جامعه ما و سایر جوامع باید موجب افزایش ایمنی،سلامت نیروی کار و کاهش آسیب های شغلی شود، این فعالیت، انگیزه کاری،خشنودی شغلی و رعایت مقررات سازمانی را افزایش می دهد.
روانشناسی شغلی می تواند به سلامت و بهره‌وری نیروی کار کمک فراوانی کند.
فرهنگ سازی در زمینه مشاوره روانشناسی کار به جامعه اهمیت زیادی دارد، و به عنوان یک نیاز اساسی در زندگی مردم باید مورد توجه قرار گیرد. برای ایجاد این رویکرد و فرهنک اثر بخش ،افراد غیرمتخصص نباید به این حوزه ورود کنند و موجب بی اعتمادی جامعه شوند چرا که حضور افراد غیرمتخصص،اعتقاد و اعتماد مردم را به بخش روانشناسی شغلی و مشاوره کاهش می دهد.
با توجه به تغییرات شتابان در فرایند کار وپدیده مشاغل جدید، روانشناسی شغلی و ارائه مشاوره نیز باید با این تغییرات هماهنگ باشد.
در برخی اوقات،شاهد هستیم که استخدام به صورت غیر تخصصی انجام می‌شود که آسیب های زیادی به دنبال دارد. تطبیق شرایط روحی، روانی و جسمی با محیط کار در زمان استخدام از مهمترین موضوعات است که می تواند موجب فرسودگی روحی و جسمی نیروی کار شود.
در روانشناسی شغلی باید به رضایت شغلی و بهداشت ایمنی و فشارهای روحی و روانی کار توجه شود.
همچنین باید با تشکیل پرونده های بهداشتی و سلامت ، رسیدگی بهداشتی و روانشناسی صنعتی یا روانشناسی شغلی و پزشکی به صورت حداقل سالیانه انجام تا همواره توانمندی نیروی کار ، کنترل و نظارت شود ،ضمن اینکه باید به استانداردسازی شرایط محیط کار که تضمین کننده سلامت نیروی کار است توجه واقدامات عملی در اصلاح آن صورت پذیرد.
امروز، هزینه ها و خسارات زیاد به دلیل غیر استاندارد بودن ماشین آلات و تجهیزات تولید متوجه برخی از مشاغل می شود و به همین دلیل این مشاغل در ردیف کار های سخت و زیان آور قرار می گیرد، سازمان‌ها و بنگاه‌ها و نیروهای کار نیز حتی در منابع مادی دچار زیان می‌شوند.
مدیریت سازمان و نهادها باید از جهت کنترل شرایط محیط کار و توجه به رضایت شغلی کارگر یا کارمند خود از طریق به کار گیری متخصصین روانشاسان شغلی و استفاده از روش های علمی، از آسیب های روحی و روانی جدی پیشگیری کنند .
امید آن می رود که با تلاش و کوشش در این عرصه هم شاهد سلامت ،شادی و نشاط نیروی کار و رشد و توسعه روزافزون تولید در ایران عزیز باشیم.

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۳:۱۱
کد خبر : ۲۳۸,۵۹۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید