در بازدید از پایگاه ملی اطلاعات رفاه ایرانیان مطرح شد:

اعلام آمادگی سازمان بازرسی کل کشور برای رفع موانع و کامل تر شدن پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان از سوی سایر دستگاه ها

نشست مشترک معاون نظارت و بازرسی امور تولید و توسعه سازمان بازرسی کل کشور و معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی با دو موضوع شناسنامه اقتصادی و اجتماعی و بررسی داشبورد وضعیت اجتماعی و اقتصادی خانوارهای ایرانی برگزار شد .
اعلام آمادگی سازمان بازرسی کل کشور برای رفع موانع و کامل تر شدن پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان از سوی سایر دستگاه ها

 به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در این نشست غلامعباس ترکی  معاون نظارت و بازرسی امور تولید و توسعه سازمان بازرسی کل کشور تاکید کرد: درحوزه پایگاه ملی اطلاعات رفاه ایرانیان  در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کارهای بسیار ارزشمندی انجام شده است .
وی افزود: در پایگاه ملی اطلاعات رفاه ایرانیان داده های اطلاعاتی زیادی جمع آوری و بسیاری از لینک ها برقرار شده است .
معاون نظارت و بازرسی امور تولید و توسعه سازمان بازرسی کل کشور یادآور شد: پایگاه ملی اطلاعات رفاه ایرانیان از نظر اجرای هدفمندی یارانه ها و سایر وظایفی که برعهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوده بسیار کاربردی عمل کرده است .
ترکی اضافه کرد: در عین حال این پایگاه به ارتقاء نیازمند است و در کنار اقدامات فراوانی که  انجام شده مستلزم تکمیل شدن است .
وی این امر را  نیازمند سرمایه گذاری و به کارگیری گروهی قوی درحوزه فن آوری اطلاعات و تحلیل  دانست و افزود: ضمن رفع نواقص و تکمیل این پایگاه باید  قابلیت های دریافت گزارش های مدیریتی از این سامانه به لحاظ کمی و کیفی ارتقاء پیدا کند .
معاون نظارت و بازرسی امور تولید و توسعه سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: برای رفع موانع و کامل تر شدن پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان از سوی سایر دستگاه ها اعلام آمادگی کرده ایم .
وی برگزاری نشست  هایی از این دست را بسیار خوب توصیف کرد و گفت: اطلاعات ما در  زمینه پایگاه ملی اطلاعات رفاه ایرانیان کامل تر شد .
ترکی خاطرنشان کرد: امروزه هر نوع سیاست گذاری و تصمیم گیری در سطوح کلان مستلزم داشتن داده های آماری دقیق است .
معاون نظارت و بازرسی امور تولید و توسعه سازمان بازرسی کل کشور گفت: دارا بودن اطلاعات به خودی خود کارایی لازم را ندارد و باید به شکل دقیق تحلیل شود و تا زمانی که پژوهش، تحلیل و کارشناسی صحیح نسبت به این اطلاعات انجام نشود نمی توان به جمع بندی و تصمیمات روشنی دست پیدا کرد .
وی اضافه کرد: یکی از موضوعات در حوزه فن آوری اطلاعات و سامانه ها، ابعاد نظارتی آن است یعنی برای  انجام وظایف و نظارت بر اجرای صحیح قانون باید دسترسی کاملی  به داده های اطلاعاتی و سامانه هایی که در این زمینه وجود دارد داشته باشیم .
  میدری کاربردهای پایگاه ملی اطلاعات رفاه ایرانیان را تشریح کرد
در این نشست، احمد میدری، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جزئیات و کاربردهای پایگاه ملی اطلاعات رفاه ایرانیان را تشریح کرد .
وی گفت: طی چهار دهه گذشته، تمامی دولت‌ها در راستای اجرای قانون اساسی کشور درخصوص کاهش فقر و شکاف طبقاتی برنامه‌های حمایتی و رفاهی متعددی را با صرف هزینه‌های بسیار بالا اجرا کرده ‌اند که به دلیل نبود پایگاه اطلاعاتی جامع و عدم شناسایی دقیق گروه‌های آسیب‌پذیر و مشخص نبودن فرایند اجرا، این برنامه‌ها موفقیت چشمگیری در رسیدن به اهداف مورد نظر نداشته و با انتقادات بسیاری از سوی سیاستگذاران حوزه رفاه اجتماعی و عدم رضایت عمومی روبرو بوده‌اند.
معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: همین امر موجب شد تا ضرورت ایجاد پایگاه اطلاعات در راستای تجمیع اطلاعات اجتماعی، اقتصادی افراد و دهک‌بندی وضعیت درآمدی و دارایی آن‌ها، بیش از هر زمان دیگر مورد توجه قرار گیرد.
میدری اشاره کرد: طی پنج سال گذشته و با توجه به قوانین بالادستی (قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی (مصوب 1383) مبنی بر تجمیع اطلاعات و آیین نامه اجرایی مصوب 1387) وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پایگاه رفاه ایرانیان را با همکاری دستگاه‌های متعدد دولتی ایجاد کرده است.
وی افزود: طی این سال ها تلاش فراوانی برای حمایت طلبی و دریافت اطلاعات از سوی دستگاه‌های مختلف شده است، در نتیجه 60 منبع داده‌ای از دستگاه‌ها اطلاعات خود را به صورت آفلاین و آنلاین در اختیار این پایگاه قرار داده‌اند.
معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یاد آورشد: با تجمیع اطلاعات دریافتی و اجرای آزمون وسع توانسته ایم  شناسایی و رتبه بندی دهک های خانوار را انجام داده و از این طریق برنامه‌های حمایتی برای گروه‌های مختلف هدف از جمله کودکان، زنان سرپرست خانوار، اعضای تحت پوشش سازمان‌های حمایتی همچون کمیته امداد امام و سازمان بهزیستی و گروه های کم درآمدی را انجام دهیم.
میدری افزود: در سال 1389 دولت به دلیل عدم وجود پایگاه اطلاعاتی نتوانست خوشه بندی خانوارهای ایران را انجام دهد و همین امر باعث شد تا از 75 میلیون جمعیت کشور به 68 میلیون و 500 هزار نفر یارانه پرداخت شود و همین امر باعث شد هدفمندی یارانه ها جهت توزیع عادلانه ثروت و کاهش فقر گروه‌های کم درآمدی که اصلی ترین هدف این برنامه بود اجرا نشود .
 وی گفت: با آن که پایگاه ملی اطلاعات رفاه ایرانیان عمر زیادی ندارد اما  با استفاده از این پایگاه در سال‌های اخیر برنامه‌های مختلفی همچون افزایش مستمری افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی، آزمون وسع بیمه سلامت رایگان برای سه دهک کم درآمد،‌ ارائه سرویس‌های وسع‌سنجی به کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور برای شناسایی بهتر جامعه هدف، حذف یارانه اقشار پردرآمد،‌ شناسایی 125 هزار کودک بازمانده از تحصیل در سن دبستان و تماس با خانواده هایشان، تعیین سه دهک کم درآمدی برای دریافت دفترچه بیمه سلامت ایرانیان از سوی دولت اجرا شده است.
معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی یکی از مهمترین برنامه های اجرا شده در این سال را  ارائه بسته حمایت معیشتی پس از تصمیم سران قوا برای حذف یارانه بنزین دانست که  از 86 میلیون جمعیت کشور  به 60 میلیون نفر کمک بسته حمایت معیشتی تعلق گرفت و با ایجاد سامانه hemayat.mcls.gov.ir بدون مراجعه حضوری، متقاضیان می توانستند درخواست خود را ثبت و پس از بررسی در صورت احراز شرایط بسته حمایت معیشتی را دریافت کنند.
میدری ادامه داد: در سال 1399 با شیوع بیماری کرونا در راستای حمایت از گروه های کم درآمدی برنامه حمایت معیشتی در دوران کرونا  با بهره‌گیری از این پایگاه تنها 34 میلیون نفر از اقشار کم درآمدی مشمول کمک های بلاعوض دولتی شدند که خوشبختانه به دلیل دقت مناسب اطلاعات و رتبه بندی افراد، کمترین نارضایتی را در میان مردم داشت.
وی  گفت: این موفقیت به دلیل تبادل و تعامل اطلاعاتی میان وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و دستگاه های مختلف بوده‌ است و تداوم آن به ارتباط به روز داده ‌های ثبتی در بستر آنلاین میان دستگاه های مختلف نیازمند است  زیرا دریافت داده‌های آفلاین از دستگاه‌های مختلف، بررسی و تمیزسازی داده‌ها و شناسایی فیلدها فرایندی بسیار زمان بر است.
معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد : با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی کشور و وجود تحریم های ظالمانه به نظر می‌رسد وجود شناسنامه ای از اطلاعات اقتصادی و اجتماعی هر فرد با استفاده از تجمیع اطلاعات پایگاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت اقتصاد و امور دارایی می‌تواند تصمیم‌گیری در حوزه سیاستگذاری را برای کمک به اقشار آسیب پذیر و هدفمندکردن یارانه ها را بهبود بخشد.

۲۴ خرداد ۱۴۰۰ ۱۰:۱۱
کد خبر : ۲۴۰,۸۹۵
کلیدواژه ها: احمد میدری,معاون رفاه اجتماعی, پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان,سازمان بازرسی کل کشور

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید