رئیس مرکز فنآوری اطلاعات ، ارتباطات و تحول اداری تشریح کرد :

ویژگی‌های ۱۰ سامانه مهم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

رئیس مرکز فنآوری اطلاعات ، ارتباطات و تحول اداری در مراسم رونمایی از سامانه های مدیریت اطلاعات یکپارچه سامانه های مدیریت اطلاعات یکپارچه (آمار،برنامه ریزی،پژوهش،منابع انسانی،تشکیلات...) و سامانه ثبت درخواست معافیت مالیاتی موسسات خیریه به تشریح جزئیات و ویژگی‌های این سامانه ها پرداخت.
ویژگی‌های  ۱۰ سامانه مهم وزارت تعاون،  کار و رفاه اجتماعی
 به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون،  کار و رفاه اجتماعی، سید جواد رضوی  بیان داشت: پروژه دیتا کاتالوگ یا کالا  نما داده ، سال گذشته در شورای راهبری فناوری اطلاعات وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی برای  اولین بار مطرح شد.
 به گفته وی، در  این پروژه ، تمامی داده‌های مربوط به وزارت تعاون،  کار و رفاه اجتماعی، سازمان‌های تابعه و متادیتا ها احصاء و شناسنامه دار شدند  و این پروژه به صورت مشترک توسط مرکز فناوری اطلاعات راهبردی انجام شد .
رضوی در تشریح جزئیات  پایگاه اطلاعات آماری گفت:  این سامانه  با موضوعات اطلاعات و آمار وزارتخانه مرتبط است که در این نشست رونمایی شد و پایگاه اطلاعات آماری و سالنامه آماری از دیگر سامانه هایی است که به درخواست مرکز آمار و اطلاعات راهبردی راه اندازی شد .
وی  تصریح کرد : پورتال  هدایت نیروی کار و کاریابی ها از جمله اقدامات مهمی بود که با همکاری این مرکز و معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال در سال ۹۹ عملیات اجرایی  آن به اتمام رسید، چند ماه اول سال  در مرحله تست و ارزیابی قرار داشت و نهایتا امروز رونمایی شد، معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال در باز تعریف و اصلاح فرآیندهای مرتبط در این زمینه پیشگاه بوده است .
رضوی به سامانه  ثبت درخواست معافیت مالیاتی موسسات خیریه نیز اشاره کرد و افزود: به منظور اجرای بند ح تبصره 17 قانون بودجه 1399 و بند ه و تبصره 17 قانون بودجه 1400 در خصوص استفاده از معافیت های مالیاتی موسسات خیریه ، این سامانه توسط معاونت رفاه اجتماعی و با همکاری مرکز فناوری اطلاعات ، ارتباطات و تحول اداری تهیه شده و هم اکنون آماده بهره برداری است.
رئیس  مرکز فنآوری اطلاعات ، ارتباطات و  تحول اداری
  به  تشریح ویژگی‌های سامانه تبادل داده وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی  نیز پرداخت و افزود: فاز اول سامانه،تبادل داده یا (WIX)   راه اندازی می شود .
رئیس مرکز فناوری اطلاعات ، ارتباطات و تحول اداری  بیان داشت:  این سامانه  مرتبط با خوشه رفاه و تامین اجتماعی است  که از سال ۱۳۹۳ مصوبه‌ای برای راه اندازی  آن  وجود داشت و در سال ۹۸ اقدامات اولیه  آن با همکاری معاونت رفاه شروع و شرح نیازمندی‌های آن آماده شد .
رضوی  تصریح کرد:  با پیگیری‌های مستمر از وزارت ارتباطات و سازمان فناوری اطلاعات ، نهایتاً در سال ۹۹ توسط این سازمان ،   عملیات اجرایی آن توسط مجری پروژه آغاز شد.
وی افزود:  با استقرار این سامانه در مرکز داده( دیتاسنتر) سازمان فناوری اطلاعات در کنار(GSB)در بستر شبکه ملی اطلاعات ، امکان تبادل داده بین وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی  با سایر دستگاه‌ها را تسریع می کند.
رئیس  مرکز فنآوری اطلاعات ، ارتباطات تحول اداری  تصریح کرد:  گذر گاه  تبادل داده که در واقع همان  راه اندازی( WIX ) است مکمل پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان خواهد بود.
رضوی، بهره برداری  از سامانه یکپارچه پرسنلی و  تشکیلات استان ها و ستاد  را به عنوان یکی دیگر از این سامانه ها  ذکر کرد و افزود : این سامانه در استان‌های کشور ، سیستم پرسنلی  ، تشکیلات ، حقوق و دستمزد و حضور و غیاب  را شامل می شود  و به منظور ایجاد یکپارچگی ، در سال ۹۸ برنامه ریزی شده که  در این مرحله سیستم  های پرسنلی  و تشکیلات در ۳۱ استان  و سیستم تجمیع در ستاد وزارتخانه  راه اندازی شده  و امکان نظارت و گزارش گیری های مختلف را به ستاد وزارتخانه می‌دهد .
رضوی  با اشاره به اینکه  همه این سیستم ها به هم متصل هستند و در چارچوب ساختار رسمی و تشکیلاتی  کار می کنند گفت:  حذف کاغذ برای احکام کارگزینی و فیش های حقوقی و افزایش دقت و رعایت تمامی ضوابط و مقررات در این سیستم ها از جمله مهمترین  قابلیت های این سامانه به شمار می‌رود .
وی  به تشریح جزئیات ویژگی‌های سامانه املاک و حقوقی پرداخت و گفت: سامانه‌ املاک و مستغلات برای ستاد وزارتخانه و ادارات کل استان‌ها راه اندازی شده که اطلاعات مربوط به املاک و مستغلات و وضعیت حقوقی آن‌ها در این سامانه ذخیره می‌شود و این سامانه به درخواست معاونت حقوقی و امور مجلس تهیه شده است.
رضوی در این خصوص افزود: پیگیری های حقوقی در مراجع قضایی  و تمامی نیازمندی های واحد حقوقی وزارتخانه  نیز در این سامانه، پیش بینی شده  و بهره بردار آن تحت عنوان سامانه املاک و حقوقی، معاونت حقوقی و امور مجلس است .
وی به سامانه یکپارچه پژوهشی  نیز اشاره کرد و اظهارداشت: بر اساس مصوبه شورای پژوهش وزارت تعاون،  کار و رفاه اجتماعی،  این سامانه  به منظور اطلاع رسانی از پژوهش‌های صورت گرفته در بخش‌های مختلف و سازمان های تابعه و موسسات پژوهشی وابسته  به وزارتخانه راه اندازی شد.
رئیس مرکز فناوری اطلاعات ، ارتباطات و تحول اداری  تصریح کرد:   دسترسی آسان ، جستجو بر اساس موضوع یا سازمان ، امکان  بارگزاری همه فایل‌ها و لینک مربوط به مرجع تولید گزارش/ پژوهش  در این سامانه پیش‌بینی شده است .
وی گفت: بهره بردار این موضوع موسسات پژوهشی و همه معاونت ها  هستند و نظارت بر موضوع ورود اطلاعات و به روزرسانی آن بر عهده معاونت امور اقتصادی است  و با توجه به مدل برنامه ریزی که در وزارتخانه مورد استفاده قرار می گیرد.
رضوی تاکید کرد: تمامی فعالیت های سطح ستاد و استان ها با حجم عملیات مشخص ، بازه زمانی اجرا و منابع مورد نیاز به برنامه های اجرایی مرتبط است و هر برنامه اجرایی هدف کمی مشخص دارد و تابع سیاست ها و راهبردهایی است که با اهداف کلان ارتباط دارد و اهداف کلان نیز به سیاست های کلان ، قوانین و مقررات  مرتبط است و این سامانه امکان ورود اطلاعات عملکرد فعالیت ها تا سطح شهرستان را داراست.
وی  دراین خصوص تصریح کرد:  امکان جدیدی است که مدیران کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان ها می توانند برای تعمیم این مدل به سطح برنامه ها و فعالیت ها ی شهرستان ها استفاده کنند و امکان برنامه ریزی و ارزیابی میزان تحقق برنامه از تمامی فعالیت های استان ها و شهرستان ها برای واحد های ستادی فراهم خواهد شد .
رضوی به  سامانه مدیریت برنامه ریزی یکپارچه نوین (مبین)  اشاره کرد و افزود : در برنامه عملیاتی سالانه، تمامی فعالیت هایی که در سطح واحدهای مختلف ستاد و استان‌ها برای اجرای برنامه عملیاتی پیش‌بینی شده است اهداف کمی مشخص داشته باشند.
وی  اظهار داشت : سامانه مدیریت برنامه ریزی یکپارچه نوین ( مبین) با نام اختصاری مبین می تواند در افزایش کارآمدی و ایجاد شفافیت در عملکرد دستگاه نقش مهمی ایفا کند
رضوی گفت: امیدواریم با به کارگیری آن ، نظم دهی و اجرای برنامه های عملیاتی بر اساس بازخورد های دریافتی مستمر به کارایی و اثر بخشی فعالیت ها منجر شود.
رضوی  بیان  داشت : در این زمینه باید مشخص شود این اهداف کمی بر کدام سیاست و این سیاست تابع کدام راهبرد است، امکان ارزیابی میزان تحقق اجرای برنامه ها در بازه های زمانی مشخص فراهم شود و در دوره‌های برنامه‌های میان مدت و برنامه‌های پنج ساله مورد استفاده قرار گیرد.
۱۰ اَمرداد ۱۴۰۰ ۱۶:۰۸
کد خبر : ۲۴۳,۰۸۷
کلیدواژه ها: رئیس مرکز فنآوری اطلاعات ، ارتباطات و تحول اداری,رونمایی از سامانه های مدیریت اطلاعات یکپارچه ,سید جواد رضوی

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید