رئیس مؤسسه کار و تامین اجتماعی کشور: توسعه کارآفرینی ؛ مهـم‌ترین پیش‌نیاز اشتغال‌زایی در کردستان است

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس مؤسسه کار و تامین اجتماعی کشور، توسعه کارآفرینی را مهم‌ترین پیش‌نیاز اشتغال‌زایی دانست و از ایجاد مهد کودک‌ها، مدارس و دانشکده‌های کارآفرینی در سطح کشور برای تحقق این مهم خبر داد.

   به گزارش روابط عمومی تعاون،کار و رفاه اجتماعی کردستان محمدرضا سپهری در کارگروه اشتغال استان کردستان در سنندج گفت: گرایش‌های کارآفرینی در همان سنین کودکی باید در انسان‌ها ایجاد شود و این مهم نیازمند انجام کارهای اساسی در سطح مدارس و مهدهای کودک است.
   وی نوآوری را از مهم‌ترین عوامل رشد و توسعه هر جامعه‌ای دانست و خاطرنشان کرد: توجه به بحث نوآوری در کارگروه اشتغال و بررسی مباحث و موضوعات پیرامون آن الزامی است.
   مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر تشویق و استقبال از ایده‌های نو تاکید کرد و افزود: ایجاد رقابت در بین سازمان‌ها از طریق خلق ایده‌ها و طرح‌های جدید است که باید در این راستا اقدامات بسیاری صورت گیرد.
   دکترسپهری جذب گردشگران داخلی و خارجی را از عوامل مهم پیشرفت و رونق دانست و گفت: باید با استفاده از راهکارهای درست و کارآمد و بهره‌گیری از مناطق بکر گردشگری در کردستان ،بستر را برای جذب گردشگران فراهم کرد.
   وی در ادامه گفت: سطح قیمت‌ها، درآمد و سطح تولید ملی، توزیع درآمد در بین اقشار جامعه و نرخ بیکاری از دغدغه‌های همیشگی سیاست‌گذاران و دولت‌مردان در هر جامعه‌ای است.
 سرمایه‌گذاری و تولید بستر تعادل بازار کار
    به گفته دکترسپهری، تورم و بیکاری دو شاخص مهم اقتصاد به‌شمار می‌رود و ارزیابی و سنجش وضعیت هر کشور از طریق شاخص‌هایی همچون تورم، بیکاری، رشد تولید ملی و بهبود توزیع درآمد صورت می‌گیرد.
    وی با بیان اینکه ایجاد تعادل در بازار کار با سایر بازارهای اقتصادی متفاوت است، تصریح کرد: تعادل در بازار کار تنها با ایجاد سرمایه‌گذاری و افزایش تولیدات امکان‌پذیر خواهد بود.
   به گفته مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، باید تولید، امنیت و سرمایه‌گذاری تحقق یابد تا شاهد ایجاد اشتغال در جامعه باشیم.
    دکترسپهری تصریح کرد: اشتغال متغیری بسیار حساس است که در صورت عدم توجه به آن باید هزینه‌هایش را که به شکل آسیب‌های اجتماعی بروز می کند، بپردازیم.
    وی افزود: اشتغال فرایندی است که به شکل تاخیری و تدریجی انجام می‌شود به گونه‌ای که اگر امروز برای اشتغال هزینه شود باید چندین سال دیگر منتظر نتیجه و ثمر آن باشیم.
  
توسعه خوشه‌های کسب کار
   رئیس مؤسسه کار و تامین اجتماعی کشور بر توسعه خوشه‌های کسب کار تاکید کرد و گفت: توسعه خوشه‌های کسب کار در بهبود فضای کسب وکار نقش تعیین‌کننده‌ای دارد.
   دکترسپهری افزود: برای توسعه خوشه‌های کسب و کار و شناسایی خوشه‌ها، ارتباط با ذی‌نفعان و عامل توسعه خوشه‌ها ضرورتی انکارناپذیر است.
   وی در ادامه به تدوین سند توسعه استان کردستان اشاره کرد و لازمه تحقق و اجرای آن را همت و عزم همه مسئولان دانست و گفت: مسئولان استان کردستان برای عملیاتی کردن این سند به‌عنوان یک میثاق همه‌جانبه نگاه کنند.
    وی گفت: لازمه توسعه هر جامعه‌ای وجود مدیران کارآفرین در بدنه اداری و سازمانی آن جامعه است که آموزش 100 نفر از مدیران استان برای تربیت مدیران کارآفرین، تحول‌گرا و با ذهنی توسعه‌گرا از نیازهای مهم استان است.
 ضرورت تشکیل انجمن توسعه استان کردستان
   وی تشکیل انجمن توسعه استان با حضور مدیران اثرگذار، کارآفرین، نخبگان دانشگاهی و خیرین را ضروری دانست و گفت: تشکیل این انجمن مسیر رفع موانع، تقویت و شکوفایی استعدادها و توسعه همه‌جانبه استان را تسهیل می‌کند.
   به گفته مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ایجاد مهدکودک‌ها، مدارس و دانشکده‌های کارآفرینی در سطح استان با رویکرد خلاقیت و نوآوری از دیگر نیازهای مهمی است که می‌تواند در روند توسعه استان و رفع مشکل بیکاری آن نقش مهمی داشته باشد.
 اجرای طرح یک روستا یک محصول در کردستان
    وی خواستار اجرای طرح "یک روستا یک محصول" در 50 روستای استان کردستان شد و افزود: اجرای این طرح با توجه به ظرفیت‌های خوبی که در حوزه کشاورزی در استان وجود دارد می‌تواند علاوه بر تسریع در روند توسعه بخش کشاورزی، زمینه‌ساز ایجاد اشتغال‌ پایدار در استان شود.
    سپهری بر ایجاد پنجره‌های واحد خدمات‌رسانی به کارآفرینان و سرمایه‌گذاران در کردستان تاکید کرد و گفت: باید با ایجاد این پنجره مسیر جذب سرمایه‌گذاران و اجرای طرح‌های مختلف در این استان را فراهم کرد.
   به گفته مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ایجاد این پنجره‌ها در کنار تسریع در توسعه استان با اجرای پروژه‌ها و طرح‌ها مانع از منصرف شدن سرمایه‌گذاران و کارآفرینان به‌دلیل گیر و دارهای ادارای می‌شود.
   وی در پایان بار دیگر بر گسترش آموزش‌های کارآفرینی تاکید کرد و افزود: مشکل بیکاری تنها با گسترش آموزش‌های کارآفرینی محقق می‌شود.

 

۲۴ خرداد ۱۳۹۱ ۱۰:۱۷
کد خبر : ۲۴,۸۳۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید