همزمان با دیدار وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی : آغاز فصل جدید مناسبات ایران و عراق

دکتر عبدالرضا شیخ الاسلامی در پایان دیدارهای روز گذشته با مقامات عراقی گفت: با اجرای توافقات صورت گرفته و استفاده از ظرفیت های موجود، مناسبات ایران و عراق به ویژه در حوزه فعالیت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به طور چشمگیری ارتقا خواهد یافت.
همزمان با دیدار وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی : آغاز فصل جدید مناسبات ایران و عراق

وی نهایی شدن سند چگونگی اجرای تفاهمات گذشته را گامی بلند برای توسعه روز افزون مناسبات دو کشور در زمینه های مختلف دانست و افزود: با این اقدام مناسبات ایران وعراق با سرعت بیشتری توسعه خواهد یافت .
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به مشترکات دو ملت ایران و عراق و اراده مقامات دو کشور برای تعمیق و گسترش روابط دو جانبه گفت: در دیدار با مسئولان عراقی به توافقات خوبی برای توسعه همکاری در بخش های اقتصادی، بازرگانی، صدور خدمات فنی و مهندسی، اعزام نیروی کارمتخصص و حضور بخش خصوصی ایران در عراق دست یافتیم.
وی افزود: مقامات عراقی هم با توجه به تجربه ایران در زمینه های مختلف از جمله پیشرفتهای قابل توجه در اموزشهای فنی و حرفه ای و نحوه حمایت از
زنان و کودکان بی سرپرست و توان بخشی معلولان، استفاده از توانمندیها و تجارب ایران را در این باره خواستار شدند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در صدر هیاتی در بغداد به سر می برد در دیدار با یوسف علی شکری وزیر برنامه ریزی عراق با تشریح مسئولیت های متنوع وزارتخانه متبوعش گفت: طیف وسیعی از شرکتها و سازمانهای بزرگ در حوزه های مختلف اجتماعی، اقتصادی، تجاری، پولی و مالی، همچنین مراکز اموزش فنی و حرفه ای و شمار زیادی از شرکتهای تعاونی زیر مجموعه این وزارتخانه هستند که می تواند زمینه ساز گسترش مناسبات دو کشور و
استفاده از ظرفیت های باالفعل باشد.
وزیر برنامه ریزی عراق هم در این دیدار پیشرفتهای جمهوری اسلامی ایران را به ویژه در سالهای اخیر چشمگیر و تحسین بر انگیز دانست و خواستار استفاده از تجربیات ایران در زمینه های مختلف از جمله برنامه ریزی شد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با ابتهال کاصد زیدی وزیر امور زنان عراق دیدار و با اشاره به تجربیات ایران در زمینه های گوناگون، بر آمادگی کشورمان برای انتقال ان به عراق تاکید کرد.
وزیر امور زنان عراق هم در این دیدار با بیان اینکه زنان در جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف موجودیت خود را به اثبات رساندند گفت: زنان ایرانی توانستند با حفظ تعهد دینی به پیشرفتهای چشمگیری دست یابند و این موفقیت مرهون حمایت رهبران ایران است.
وی با اشاره به وجود شمار زیادی از زنان و کودکان بی سرپرست و نیز هزاران معلول در عراق استفاده از تجربیات ایران را در چگونگی حمایت و توان بخشی انان خواستار شد.
دیدار با قصی عبدالوهاب السهیل نایب رئیس مجلس عراق نیز از دیگر برنامه های وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در عراق بود.
دکتر شیخ الاسلامی در این دیدار با اشاره به مشترکات فراوان دو ملت و اراده مقامات کشورمان برای گسترش روابط با عراق بر امادگی کشورمان برای ارائه تجربیات در جهت توسعه عراق تاکید کرد.
وی با تاکید بر ضرورت استفاده از فرصت ها و ظرفیت های موجود گفت: استفاده از ظرفیت های باالقوه می تواند سرعت دست یابی به اهداف توسعه ای دو کشور را افزایش دهد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی وجود برخی موانع قانونی را موجب کاهش سرعت گسترش روابط دو کشور دانست و بر ضرورت برطرف کردن هر چه
سریعتر موانع تاکید کرد.
نایب رئیس مجلس عراق نیز در این دیدار روابط دو کشور را بسیار صمیمی و عمیق دانست و گفت: گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران از جمله
اولویت های عراق است.
قصی عبدالوهاب السهیل گفت: با اراده ای که در مقامات دو کشور برای گسترش روابط دو جانبه وجود دارد هرگونه موانعی در این راه برطرف خواهد شد.
وی با اشاره به تصویب موافقتنامه های میان ایران و عراق در مجلس افزود: ما برای بستر سازی گسترش روابط دو کشور امادگی کامل داریم تا زمینه های همکاری دو کشور بیش از پیش فراهم شود .
وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در ادامه دیدارهایش با مقامات عراقی با رافع العیساوی وزیر اقتصاد عراق نیز دیدار کرد .
وی در این دیدار با تاکید بر آمادگی کشورمان برای توسعه روابط با عراق در همه زمینه ها از جمله امور اقتصادی و تجاری گفت: موفقیت عراق موفقیت ماست و درد و رنج مردم عراق ما را نیز رنجیده خاطر می کند و بر این اساس اماده ایم تجربیات خود را در زمینه های مختلف از جمله امور اقتصادی در اختیار کشور دوست و برادر عراق قرار دهیم .

۲ آبان ۱۳۹۱ ۱۴:۰۱
کد خبر : ۲۶,۰۰۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید