با تصویب و ابلاغ اساسنامه از سوی وزارت ورزش و جوانان: وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی : فدراسیون ملی ورزش های کارگری تشکیل شد

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی از تصویب و ابلاغ اساسنامه "فدراسیون ملی ورزش های کارگری" خبر داد.

دکتر عبدالرضا شیخ الاسلامی اعلام کرد : این فدراسیون نهاد عمومی غیر دولتی است که براساس مشی و اصول ورزش آماتوری تاسیس شده و هماهنگ با سایر فدراسیون های ورزشی ، با مجوز وزارت ورزش و جوانان وبا هماهنگی کمیته ملی المپیک ، تحت نظارت وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی فعالیت خواهد کرد .
وی افزود : وزیر ورزش و جوانان و معاون ورزش قهرمانی وی ، وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، معاون فرهنگی و اجتماعی و نیز مدیرکل امور ورزشی این وزارتخانه ، نماینده کمیته ملی المپیک ، نماینده وزیر صنعت ، معدن و تجارت ، روسای هیات های ورزش کارگری کشور و نمایندگانی از ورزشکاران ، مربیان و داوران برتر ورزش کارگری از جمله اعضای مجمع عمومی این فدراسیون هستند.
وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی همچنین با اشاره به اینکه در شروع کار فدراسیون ، فردی به عنوان سرپرست موقت فدراسیون تعیین خواهد شد تا حداکثر ظرف مدت 6 ماه نسبت به تشکیل مجمع عمومی و انجام انتخابات فدراسیون اقدام نماید  ، گفت : رئیس فدراسیون از بین داوطلبان که خود از جامعه و صنف کارگری بوده با رای مجمع عمومی برای مدت 4 سال با صدور حکم رئیس مجمع عمومی انتخاب خواهد شد.
به گفته دکتر شیخ الاسلامی مهمترین هدف از تشکیل این فدراسیون ترغیب و تشویق کارگران و اقشار مختلف جامعه کارگری به منظور مشارکت آنان در فعالیتهای منظم، اصولی و قانونمند ورزشی ، توسعه وترویج رشته های مجاز ورزشی کارگری در واحدهای تولیدی ، احیاء و اشاعه خصلت های جوانمردی و فرهنگ اسلامی در میان جامعه کارگری ، توسعه و تعمیم ورزش های همگانی به منظور بالابردن قابلیتهای جسمانی و ارتقاء سطح کمی و کیفی ورزش کارگران بر اساس اصول و شیوه های علمی ورزش آماتوری است .
از دیگر اهداف تشکیل این فدراسیون که اساسنامه آن با 24 ماده و 15 تبصره به تصویب رسیده ، فراهم آوردن زمینه های لازم به منظور تامین نیازهای قهرمانان کارگر ، پیشکسوتان ، مربیان ، داوران و سایر دست اندرکاران ورزش کارگری به دور از حرفه ای گرایی، ایجاد زمینه های مناسب برای کشف ، رشد و پرورش استعدادهای ورزشی کارگران و دست اندرکاران حوزه تولید ، توسعه و همگانی کردن ورزش در میان اقشار مختلف جامعه کارگری به منظور ارتقاء سطح سلامت عمومی و افزایش بهره وری کارگران در واحدهای تولیدی اعم از خدمات ، کشاورزی و صنعت عنوان شده است.
وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی افزود : تجارب کسب شده در سنوات گذشته نشان داده که تعمیم و گسترش ورزش در واحدهای صنعتی و تولیدی توانسته است بعنوان عاملی کاربردی و موثر در زمینه تامین سلامت جسمانی و بهداشتی کارگران و همچنین  طراوات محیط کار و در نتیجه افزایش بهره وری و حفظ و صیانت از نیروی کار مورد توجه قرار گیرد.
دکتر شیخ الاسلامی با تاکید بر اینکه با توسعه وترویج ورزش و عمومی شدن آن در واحدهای صنعتی و تولیدی ، ارزشهای فرهنگی در محیط های کارگری ارتقاء یافته و آمادگیهای ذهنی و جسمانی لازم را در تحرک و چالاکی نیروی کار جهت جلوگیری از بروز هر گونه حوادث احتمالی حین انجام کار را فراهم می آورد  ، گفت : بدون شک تصویب ماده 154 قانون کار و تقویت جایگاه ورزش در واحدهای کارگری و ایجاد روحیه همکاری و مشارکت کارفرمایان در فراهم ساختن امکانات ورزشی در جوار کارخانجات توانسته است مسیر حرکت این حوزه را در دستیابی به اهداف پیش بینی شده کوتاهتر و امکانپذیر نماید.
گفتنی است اوایل مهر ماه امسال نیز در مجمع بین المللی ورزش کارگران که در شهر وارنا در کشور بلغارستان برگزار شد ،  کشورمان به عضویت فدراسیون بین المللی ورزش کارگری درآمد.
وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی که یکی از 5 عضو ثابت در شورای عالی ورزش کشور و کمیته ملی المپیک بشمار می آید ، بیش از 210 مجموعه ورزشی را در سراسر کشور در حال بهره برداری دارد و 74 مجموعه جدید نیز در دست احداث است .
در حال حاضر از بین حدود 10 میلیون نفر کارگر در کشور ، بیش از 3 هزار نفر به عنوان قهرمان در رده ملی و استانی برگزیده شده اند. 25 هیات ورزشی کارگران در رشته های مختلف فعالیت دارند و سالیانه 5000 رقابت ورزش کارگری در سراسر کشور و 35 رویداد ورزشی در رده ملی برگزار می شود.

۸ آبان ۱۳۹۱ ۱۶:۱۹
کد خبر : ۲۶,۰۷۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید