شیخ الاسلامی در چهارمین مجلس کارگری: قشر کارگر پایه اصلی عزت و افتخار دولت است

جایگاه و منزلت اجتماعی کارگران باید آنچنان که شایسته است ارزشمند واقع شود/بیکاری امروز اغلب به این دلیل است که جوانان ما به فرهنگ صحیح کار توجه نمی‌کنند/مشکل عمده ما افراد تحصیل کرده‌ای هستند که حاضر به فعالیت در هر شغلی نمی‌شوند.

به گزارش روابط عمومی وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی عبدالرضا شیخ الاسلامی با حضور در چهارمین مجلس کارگری مشکل بیکاری در کشور را یک مشکل فرهنگی دانست و اظهار داشت: نگاه همگان به موضوع کار در کشور ما یک نگاه اقتصادی است و این درست است، کار مولد منشا تولید و پیشرفت است وکار مضر، واسطه‌گری و سودجویی باعث ضربه زدن به اقتصادی می‌شود.

وی در ادامه افزود: به نظر من موضوع کار قبل از اینکه اقتصادی باشد یک مشکل فرهنگی است و اگر از این دیدگاه به آن بپردازیم شاید خیلی از مسائل دیگر دست دوم و غیر ضروری به نظر برسد.

وزیر  تعاون ،کارو رفاه اجتماعی دولت دهم با تاکید بر اینکه جایگاه و منزلت اجتماعی کارگران باید آنچنان که شایسته است ارزشمند واقع شود، گفت: ما در فرهنگ دینی و ایرانی در مقوله فرهنگ کار مسائل ارزشمندی برای مطرح کردن داریم ولی من به عنوان یک مسئول اعلام می‌کنم ما در این خصوص دچار ضعف هستیم به گونه‌ای که می‌توان گفت بیکاری امروز اغلب به این دلیل است که جوانان ما به فرهنگ صحیح کار توجه نمی‌کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: به نظر من عدم تمایل افراد تحصیل کرده به فعالیت در مشاغلی همچون رانندگی تاکسی غیر منطقی است چرا که در کشورهای خارجی یکی از شروط فعالیت در این شغل داشتن تحصیلات دانشگاهی و حداقل تسلط به یک و یا دو زبان خارجی است ضمن اینکه از دیدگاه دیگر نیز این مساله نوعی توهین به شغل شریف رانندگی نیز محسوب می‌شود.

شیخ الاسلامی با اشاره به اینکه با نگاهی به مشاغل انبیا در طول تاریخ می‌بینیم همه آن‌ها آهنگر، نجار، چوپان، خیاط بوده‌اند، یادآور شد: مشکل عمده ما افراد تحصیل کرده‌ای هستند که حاضر به فعالیت در هر شغلی نمی‌شوند ولی کسانی که چنین توقع و ادعایی ندارند با تحصیلات پایین در کارهای تولیدی مشغول به کار می‌شوند و در آینده به خواست‌ها و ارتقا شغلی دست پیدا می‌کنند.

وی با تاکید بر ضرورت توجه ویژه به مسائل کارگری تصریح کرد: باید جایگاه و معیشت اجتماعی کار و کارگر بالا برود و من معتقدم حاصل تمام عقل و معلومات ما باید باید خود را در اعمال سیاسی و اجتماعی ما نشان بدهد.

شیخ الاسلامی قشر کارگر را پایه‌های اصلی عزت و افتخار دولت خواند و اظهار داشت: ما وظیفه داریم به جهت تکریم این قشر از خود مایه بگذاریم. البته به رغم تمام فشار‌ها تلاش‌های بسیاری نیز در این زمینه انجام داده‌ایم و در پی این هستیم تا برای رسیدگی به مشکلات قشر کارگر اقدام کنیم.

۲۰ آبان ۱۳۹۱ ۱۳:۲۶
کد خبر : ۲۶,۲۱۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید