همایش کمیته های حفاظت فنی و بهداشت کار و تأثیر آن بر کاهش حوادث ناشی از کار در استان فارس برگزار شد

این مراسم که با هدف معرفی الگوها و کمیته های برتر استان به جامعه کار و تولید برگزار گردید از کمیته های برتر استانی که در زمینه پیشگیری و کاهش حوادث ناشی از کار و ایجاد فضا و محیط امن کاری موفق بوده اند تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

دکتر عباس عباسی قائم مقام وزیر و مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان فارس در این همایش ضمن تأکید بر اهمیت لزوم تشکیل و فعال بودن کمیته های حفاظت فنی در کارگاه ها اظهار کرد : می بایست به ضرورت تشکیل و اهتمام ورزیدن به فعالیت کمیته های حفاظت فنی و بهداشت کار با نگاه جدید و در قالب مسئولیتی ااقتصادی و اجتماعی نگریسته ود.

دکتر عباسی ادامه داد: امروزه در نگاه های مدیریتی به زیرساخت های کسب و کار ،مسئولیت های اجتماعی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و اگر کارگر ، کارفرما و دولت تنها نگاهی اقتصادی و سودآور به بنگاه ها داشته باشند هرگز انگیزه کافی جهت رسیدن به ارزش های واقعی را نخواهند داشت  و باید نگاه افراد را علاوه بر مسئولیت های اقتصادی به سمت پذیرش مسئولیت اجتماعی نیز سوق داد.

قائم مقام وزیر و مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان فارس ضمن گرامیداشت و تبریک 29 آبانماه سالروز تصویب قانون کار گفت: همگرایی مناسبی در میان تشکلات کارگری و کارفرمایی استان و شرکای اجتماعی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان فارس در سطح استان وجود دارد و علی رغم همه فشار هایی که در سال 91 بر جامعه کار و تولید شاهد بودیم ، همین همگرایی بود که توانست با ایجاد یک فضای مناسب به کاهش نرخ بیکاری و بهبود فضای کسب و کار بیانجامد و لذا با استفاده از همین فضای مناسب حاکم بر جامعه کار و تولید و با توجه به نگاه سه جانبه گرایی ، نباید قانون کار را تنها به نفع کارگر و یا فقط به نفع کارفرما تفسیر و برداشت کرد ، بلکه باید از قانون کار به نفع پایداری مشاغل و افزایش سطح تولید با محوریت کار به عنوان یک ارزش یاری جست.

دکتر عباسی تصریح کرد : با هدف افزایش تولید و پایداری مشاغل موجود ، می توان به ایجاد سرمایه های مادی و اجتماعی دست یافت که این امر زمینه پیدایش فرصت های شغلی جدید و تکمیل چرخه کار و تولید را فراهم خواهد آورد.

وی همچنین با تأکید بر تأثیر مثبت فعالیت کمیته های حفاظت فنی بر جسم و روح کارگران گفت: در دولت جدید که دولت تدبیر و امید است ، با افزایش بازرسی ها و تقویت کمیته های حفاظت فنی در کارگاه ها و بنگاه های اقتصادی ، می شود روح تازه ای از  امید و انگیزه را در کارگران زنده کرد تا متوجه گردند که امنیت آنها در محیط کاری همواره مدنظر است.

مختاری معاون روابط کار اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان فارس نیز در این همایش با اشاره به هدف برگزاری این مراسم اظهار داشت: با توجه به وضعیت ایمنی در کارگاه های استان ، این همایش برگزار شد تا نحوه تقویت و تشکیل کمیته های حفاظت فنی و بهداشت کار استان و همچنین نقش این کمیته ها در تأمین سلامت منابع انسانی که همان سرمایه های اصلی بنگاه ها هستند بررسی و تشریح گردد.

مختاری در ادامه توضیح داد: هدف دیگر از برپایی این مراسم معرفی چهره های برتر رعایت ایمنی در محیط های کار است و  در راستای الگو سازی و کاهش ضریب شدت و تکرار حوادث در کارگاه ها ، از کمیته های حفاظت فنی برتر استان تقدیر به عمل می آید.

شایان ذکر است در این همایش نیز با اجرای کارگاه آموزشی ، مسئولین کمیته های حفاظت فنی و بهداشت کار استان و همچنین کارفرمایان حاضر در جلسه با آخرین مباحث و روش های تقویت این کمیته ها در جهت پیشگیری و کاهش حوادث ناشی از کار آشنا شدند.

در پایان این مراسم همچنین با اهدای لوح تقدیر از کمیته های برتر حفاظت فنی و بهداشت کار موفق استان در زمینه آموزش و ایجاد محیط های ایمن کاری تقدیر شد.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

معیار ارزش سلامت نیروی انسانی در مفاهیم ارزشی و کاربردی تقدیر از فعالان جامعه کار و تولید لحاظ ود

 ابوالفضل اشرف منصوری رییس هیأت مدیره کانون سراسری انجمن های صنفی کارگری مسئولین حفاظت فنی ، ایمنی و بهداشت کار کشور ضمن اشاره به برگزاری همایش تجلیل از کمیته های حفاظت فنی برتر استان فارس و مثبت قلمدا کردن چنین همایش هایی در ارتقای فرهنگ ایمنی محیط های کاری و همچنین با تأکید بر لزوم افزایش توجه و برنامه ریزی در خصوص وجود ایمنی در محیط های کاری گفت: متأسفانه با وجودی که کیفیت محصولات تولیدی در اغلب همایش ها مورد توجه قرار می گیرد اما کیفیت امنیت و ایمنی نیروی انسانی که مهمترین عامل در تولید کیفی محصولات است مورد توجه قرار نمی گیرد.

اشرف منصوری  با تأکید براین که مهمترین عامل در رشد اقتصادی و بالا رفتن تولید ملی و افزایش بهره وری بنگاههای اقتصادی و نیز ایجاد اشتغال جدید ، سرمایه انسانی سالم است تصریح کرد : لازم است مسئولین با لحاظ کردن معیار ارزش سلامت نیروی انسانی در مفاهیم ارزشی و کاربردی جوایز کیفیت ؛ فعالان برتر در زمینه فراهم نمودن محیط کار ایمن را نیز معرفی نمایند ، چرا که این کار مهمترین راه برای  الگوسازی و تحقق شعار« اول ایمنی و بعد کار» می باشد.

رئیس هیات مدیره کانون سراسری انجمن صنفی کارگری مسئولین حفاظت فنی، ایمنی و بهداشت کار کشور با بیان این که پایین بودن ضریب ایمنی در کارگاه های ساختمانی، بلای جان کارگران شده است ادامه داد: از آن جا که در کارگاه های ساختمانی با تغییر مداوم نیرو در مراحل مختلف ساختمان سازی همچون فونداسیون، سقف زنی، معماری، نما و ... مواجه ایم اهمیت چندانی به حفظ ایمنی کارگران در این مراحل داده نمی شود ؛ این تغییرات مداوم به گونه ای است که تا به کارگری آموزش رعایت نکات ایمنی داده می شود او کارش در کارگاه تمام شده و تیم بعدی جایگزین او می شود.

 وی با تاکید بر این که نیاز است در مراحل صدور مجوز برای ساخت ساختمان های مختلف، استفاده از نیروی آموزش دیده در خصوص رعایت نکات ایمنی الزامی و اجباری شود خاطرنشان کرد: متاسفانه هم اکنون 48 درصد و یا چیزی در حدود نیمی از حوادث حین کار، کارگران ساختمانی را نشانه گرفته که ارمغان آن نقص عضو و بیکاری و حتی فوت این کارگران است.

 اشرف منصوری اظهار داشت : سقوط کارگر از بلندی و یا سقوط ادوات ساختمانی از ارتفاع های مختلف بر روی کارگر از جمله حوادثی است که به وفور در کارگاه های ساختمانی رخ داده و منجر به مصدومیت، نقص عضو و یا فوت کارگران ساختمانی می شود.

طبق اظهارات وی در حالی که در سال 82 حدود 47 درصد حوادث در واحدهای صنعتی و تنها 32 درصد حوادث در واحد ها و کارگاه های ساختمانی رخ می داد اما متأسفانه هم اکنون 48 درصد حوادث حین کار، کارگران شاغل در کارگاه های ساختمانی را نشانه گرفته و آمار حوادث در کارگاه های صنعتی کمتر از 30 درصد کل حوادث را تشکیل می دهد. این مار نشان می دهد که توجه مسئولین ، معطوف به کاهش آمار حوادث در واحدهای صنعتی شده و در عین حال ایمنی در کارگاه های ساختمانی مورد غفلت واقع شده است.

در پایان اشرف منصوری خواستار توجه به شاخص های رعایت ایمنی در کارگاه های اقتصادی در جریان برگزاری همایش های اقتصادی به منظور ترویج فرهنگ ایمنی در این کارگاه ها گردید.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

درخشش فارس در مسابقات سراسری قرآن جامعه کار، تلاش و تعاون کشور

 تلاشگران قرآنی استان فارس در نهمین دوره مسابقات سراسری حفظ، قرائت ومفاهیم قرآن کریم و اولین دوره مسابقات ترتیل قرآن و نهج البلاغه ویژه جامعه کار، تلاش وتعاون کشور خوش درخشیدند. به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس، آیین پایانی این مسابقات در مرکز همایش‌های دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تجلیل از نفرات برگزیده در رشته های مختلف برگزار شد.

با تلاش قابل تقدیر اداره فرهنگی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس از نفرات اعزامی استان فارس در این مسابقات، در بخش خواهران، مرضیه فیروززاده در رشته قرائت حائز رتبه اول کشور و در بخش برادران در رشته حفظ 10 جزء نیز سعید حسن شاهی حائز رتبه دوم کشور شد.

علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سخنانی در این همایش ضمن تجلیل از برگزیدگان این مسابقات، اظهار کرد: من معتقد هستم قرآن برای خلاق‌ترین و سازنده‌ترین و بنیادی‌ترین فعالیت‌های انسانی یعنی کار ،رهنمودهای زیادی را مطرح کرده است، یکی از بحث‌ها مهم در جامعه امروز ایران در عرصه آسیب‌شناسی فرهنگی در مسیر توسعه این است که اگر حتی اقتصاد و مسائل زیرساختی و پول حل شود تا یک مشکل و مسئله اساسی حل نشود فایده‌ای ندارد.

وی افزود: در قرآن کریم پیرامون مشارکت و تعاون تاکیدات زیادی وجود دارد این درحالی است که دین ما بر این مسئله بسیار تاکید کرده است، کار تیمی هم افزایی ایجاد می‌کند و در این زمینه مشکل داریم، باید فرهنگ ما به سمتی برود که بتوانیم در بخش تولید و اداری و سیاست گذاری خود به سمت کار گروهی برویم.

ربیعی همچنین با بیان اینکه یکی از  مسایل ما  در توسعه نگاه به زمان است، اضافه کرد: تاکید قرآن برنامه ریزی برای آینده است، ما حتما باید نگاهمان به آینده باشد و از حال نگری هم عبور کنیم، یکی از مشکلاتی که ما داریم این است که به وقت توجه نمی‌کنیم.

دیدار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همراهان و همچنین دیدار تلاشگران قرآنی با مراجع عظام از دیگر برنامه های مسابقات قرآن و نهج البلاغه ویژه جامعه کار، تلاش و تعاون بود.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم قم نیز در پیامی به همایش تجلیل از برگزیدگان مسابقات قرآنی کارگران کشور، برگزاری کلاس‌های تعلیم قرآنی در جامعه کارگران را حرکتی پاک و پرتاثیر عنوان کرد.

در بخشی از پیام لاریجانی ضمن تقدیر از دست‌اندرکاران برگزاری مسابقات سراسری قرآنی کارگران کشور، ابراز امیدواری کرده بود که این حرکت در آینده با پشتیبانی وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و فرهنگ و ارشاد اسلامی در جهت بالندگی و رشد معنوی جامعه کارگری گام‌های استواری بردارد، موفق و موید باشید.

۵ آذر ۱۳۹۲ ۰۹:۲۱
کد خبر : ۳۲,۴۲۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید