معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ثبت 192 هزار تعاونی در کشور خبر داد

معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در دیدار با اعضای اتاق تعاون و اتحادیه های تعاونی استان کردستان ، از وجود 192 هزار تعاونی ثبت شده در کشور خبر داد و گفت: یکی از سیاست های اصلی این وزارتخانه تسهیل در امر ثبت تعاونی و حمایت های لازم از ادامه فعالیت های آنهاست

 به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: "دکتر غلام حسین حسینی نیا" در این دیدار اظهار کرد: از سال 1314 که اولین تعاونی در ایران احداث شد تاکنون 192 هزار تعاونی در کشور به ثبت رسیده است .

    وی افزود: از بین 192 هزار تعاونی ثبت شده 87 هزار فعال و تعداد 24 هزار تعاونی دیگر نیز مجوز خود را دریافت کرده و در حال راه اندازی هستند که البته در این بخش باید با برنامه ریزی زمینه را برای حمایت های بهتر از آنها فراهم کرد.

    معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در امور تعاون بیان داشت: جامعه ایران در چشم انداز توسعه خود پایبند به روحیه تعاون است و با توجه به ظرفیت بالای استان های مرزی در استعداد و توانمندی صادرات می توان تعاونی ها را در این بخش و در این استان ها فعال کرد.

"دکترحسینی نیا" گفت: کشور ایران به صورت مستقیم با 15 کشور همسایه است که با جمعیتی بالغ بر 300 میلیون نفر، نیاز اساسی به تامین محصولات غذایی و کشاورزی ایران دارند و این یک فرصت برای کشور است که باید از این فرصت برای توسعه استانهای مرزی و همچنین تقویت صادرات کالا بهره برداری کرد.

وی افزود: استان کردستان به عنوان یک استان مرزی دارای توان بالای کشاورزی است و می تواند کمک شایانی به معرفی کشور و تامین نیاز غذا و محصولات کشاورزی به کشورهای همسایه به ویژه کردستان عراق باشد.

   معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی کشور ادامه داد: استان کردستان استان توانمندی است که دارای فرصت ها و منابع انسانی بسیار خوبی است و می تواند با بهره گیری از آن زمینه را برای تاسیس و فعال سازی تعاونی های پویا انجام دهد.

"دکتر حسینی نیا" بیان کرد: کردستان شرایط خوبی در نتیجه همجواری با کشور عراق در اختیار دارد و با تقویت زیرساخت ها می تواند موقعیت های خوب صادراتی را با تقویت تعاونی ها ایجاد کرده و از آن برای رسیدن به توسعه بهتر استفاده کند.

وی گفت: کشورمان برای رسیدن به سهم 25 درصدی اقتصاد در بخش تعاونی و دستیابی به جایگاه اول در منطقه باید فراتر از رقبای خود گام بردارد و در این راه نیاز به سه هزار و 600 میلیارد دلار سرمایه گذاری در کشور وجود دارد.

" دکتر حسینی نیا" با بیان اینکه تسهیل فرصت برای سرمایه گذاری خارجی لازم است، افزود: دور جدیدی از فعالیت های دولت آغاز شده است و توجه به تعاونی ها از کارهای مورد توجه در این دولت است که نیاز به حمایت و خودباوری تعاونی ها و اتحادیه ها برای افزایش موفقیت خود آنها دارد.

وی ادامه داد: حسابرسی از تعاونی ها مهم است و بودجه برای آنها از سوی اتحادیه ها مشخص شده است که با پرداخت آن می توان شاهد توانایی والا در بخش تعاونی ها شد.

وی گفت: از مصوبات جدید دولت برای تعاونی ها این است که چهار درصد سهم آموزش تعاونی ها که شامل پرداخت سهم سود خالص به بانک ها است برای گسترش آموزش در خود تعاونی مربوطه صرف شود تا موجب ایجاد انگیزه بیشتر هم شود.

   معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی کشور اشاره کرد: سرمایه و فکر بزرگ در تعاونی ها یک ظرفیت است که برای بزرگ کردن حجم  اقتصادی کشور لازم است مورد بهره برداری قرار بگیرد.

   "دکتر حسینی نیا" در پایان یادآور شد: دولت با همکاری تمام دستگاه ها برای اجرای بندهای تفاهم نامه در خصوص فعالیت تعاونی ها، در حال رسیدن به نتایج خوب هستیم و با توجه به کاهش تحریم ها فضا و فرصت برای رشد کشور میسر است.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ‌:  172 هزار شغل طی نیمه دوم امسال در کشور ایجاد می‌شود
    معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از هدف‌گذاری برای ایجاد 172 هزار شغل در 6 ماهه دوم امسال در سطح کشور خبر داد.
    به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: "دکتر غلامحسین حسینی‌نیا" دیروز در هفتمین نشست شورای هماهنگی دستگاههای تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سنندج اظهار کرد: ایجاد 172 هزار فرصت شغلی در سطح کشور هدف‌گذاری شده و سهم دستگاه‌های مختلف نیز در این خصوص مشخص است.
  وی تصریح کرد: این تعداد فرصت شغلی با توجه به احصای اعتبارات موجود در دستگاه‌های مختلف هدف‌گذاری و بعد از تصویب به منظور اجرای آن به استان‌ها ابلاغ شده است.
 معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با اشاره به ادغام وزارتخانه‌ها و تاثیرات آن در تحقق اهداف اظهار کرد: از سال 1390بحث ادغام وزارتخانه‌ها با اهداف خاصی در کشور و به تبع آن در استان‌ها آغاز شد.
  " دکترحسینی‌نیا" با بیان اینکه قطعاً رسیدن به اهداف در این خصوص نیاز به فرصت و مراحل خاصی داشت، گفت: با گذشت دو سال از اجرای ادغام دستگاه‌ها باید به صورت کامل جذب هم شده باشند.
  وی تصریح کرد: باید از مرحله تجمیع گذر کرده و در استان‌ها همگرایی و همراهی لازم در مجموعه‌ها به صورت کامل ایجاد شده باشد.
   معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: خوشبختانه این همدلی و همگرایی در استان کردستان ایجاد شده است و این می‌تواند سرمایه خوبی برای تحقق و پیشبرد اهداف باشد.
  "دکتر حسینی‌نیا" با بیان اینکه فقرزدایی، توانمندسازی اقشار مختلف و توسعه رفاه اجتماعی مهم‌ترین هدف ادغام وزارتخانه‌ها بوده است، گفت: باید از بستر تعاونی‌ها اشتغال ایجاد کنیم و با اشتغال‌ ایجاد شده زمینه رفاه اجتماعی را فراهم آوریم.
•         وجود تورم رکودی
  وی تصریح کرد: به دلیل تورم رکودی حاکم بر کشور نمی‌توانیم سیاست‌های انبساطی و انقباضی را انجام دهیم از این رو باید با کم‌ترین منابع بیشترین بهره و استفاده را ببریم.
  معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در شرایط کنونی باید از 10 واحد پولی 50 واحد هدف سازمانی را انجام داد.
  "دکترحسینی‌نیا" توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، ایجاد تعاونی‌های منسجم و ارائه تسهیلات به تعاونی‌ها را از مهم‌ترین عوامل رفع مشکلات جامعه دانست و افزود: ادارات فنی و حرفه‌ای با آموزش، ادارات تعاون، کار و رفاه با تشکیل تعاونی‌ها و گروه‌های منسجم و بانک‌ها با پرداخت تسهیلات اشتغال به تعاونی‌های آموزش دیده باید زمینه توانمندسازی افراد حامعه را فراهم آورند.
  وی با بیان سیاست ما باید به این سمت برود که صندوق های اعتباری و بانک‌ها تنها به افراد آموزش دیده وام بدهند، اضافه کرد: اگر تمام دستگاه‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صورت منسجم و زنجیروار حرکت کنند بدون شک نتایج و خروجی مثبتی خواهیم داشت.
  به گفته وی، وجود انحرافات موجود در پرداخت وام‌ها به این دلیل است که قبل از ارائه هر نوع آموزش و پشتوانه‌ای وام‌ها را به افراد پرداخت کرده‌ایم.
  معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: اگر این انسجام و حلقه زنجیره‌ها به صورت کاملاً هماهنگ در کنار هم قرار بگیرند قطعاً انحرافات موجود در وام‌ها نیز به صورت کامل از بین خواهد رفت.
  "دکتر حسینی‌نیا" اضافه کرد: خوشبختانه با سرکار آمدن دولت تدبیر و امید، حرکت‌های خوبی در کشور آغاز شده و فضا به سمتی حرکت می‌کند که نشانه‌های مثبت آن را در حوزه اقتصادی و تعاملات خارجی می‌توان مشاهده کرد.
وی در ادامه بر تعامل بیش از پیش مدیران اجرایی استان با نمایندگان مردم در مجلس تاکید کرد و بیان داشت: وجود تعامل با نمایندگان مردم منجر به تحقق اهداف و خدمات‌رسانی هر چه بهتر به مردم می‌شود.
   معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خطاب به مدیران حاضر در جلسه اظهار کرد: اجازه ندهید مشکلاتی که در استان قابل حل و پیگیری است به مرکز کشیده شود  و گره‌ای که با دست باز می‌شود در سطح ملی به یک گره بازنشده تبدیل شود.
   وی خاطرنشان کرد: مواردی که از سوی نمایندگان مجلس در چارچوب قانون مطرح می‌شود مورد توجه قرار داده و در راستای اجرای آن اقدامات لازم را انجام دهید.
وی خاطرنشان کرد: تا حد توان به درخواست‌های قانونی و مشروع نمایندگان جامعه عمل بپوشانید.
"دکتر حسینی‌نیا" در زمینه رفع مشکلات از جمله تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی این دستگاه‌های تابعه وزارتخانه اظهار کرد: با گذشت 100 روز از دولت یازدهم و استقرار آن فرصت برای رسیدگی به این موارد فراهم شده و در کوتاه‌ترین مدت زمان به این موضوع رسیدگی خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: با این وجود در حال حاضر نیز در سیستم تلاش کرده‌ایم که کوچکترین تفاوتی بین نیروهای قراردادی و رسمی وجود نداشته باشد.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان نسبت به پیگیری مسئله افزایش سهم بیمه کارگران فصلی قول مساعد داد و گفت: در زمینه توسعه بحث سرمایه‌گذاری نیز ساز و کارهای لازم اندیشیده شده است.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نماینده ولی فقیه در منطقه کردستان در دیدار معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛  گسترش تعاونی ها، راهکار ایجاد اشتغال
  نماینده ولی فقیه در منطقه کردستان در دیدار معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سنندج گسترش تعاونی ها را یکی از راههای ایجاد اشتغال در استان برشمرد و بر آن تاکید کرد.
   به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: "حجت الاسلام والمسلمین حسینی شاهرودی" عدم وجود فرصت های شغلی را یکی از مشکلات و مسائل اصلی در کردستان ذکر کرد و اظهار داشت: گسترش تعاونی ها می تواند در این زمینه تاثیر گذار باشد.
   وی همچنین با بیان اینکه بعضی سوء استفاده های صورت گرفته در تعاونی ها باعث ایجاد بعضی بدبینی ها در جامعه شده است گفت: در مقابل تعاونی های موفق زیادی تشکیل شده است که در افزایش فرصت های شغلی بیشترین نقش را داشته اند.
   "حسینی شاهرودی" همچنین گفت: تجربه نشان داده است تشکیل تعاونی های کوچک بویژه در روستاها که فعالیت های آنها معمولا فصلی است می تواند نتیجه بخش باشد.
   وی افزود: در صورتی که بتوانیم تعاونی های کوچک اما کارآمد در جامعه تشکیل و توسعه دهیم آنگاه می توانیم به سمت تشکیل تعاونی های بزرگتر حرکت کنیم.
    نماینده ولی فقیه در منطقه کردستان خاطر نشان ساخت: استان کردستان به دلیل وجود منابع طبیعی مناسب از جمله کشاورزی، دامپروری، معدن و ... و همچنین وجود نیروهای جوان و تحصیل کرده پتانسیل و ظرفیت مناسبی را برای ایجاد اشتغال در منطقه داراست.
   معاون تعاونی های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم در این دیدار گفت: با توجه به گستردگی حوزه فعالیت های این وزارتخانه که در نتیجه ادغام آن پیش آمد ضرورت هم افزایی و همدلی دستگاههای تابعه این تشکیلات را در استان ها بیش از پیش کرده است.
   "دکتر حسینی نیا" افزود: در حوزه تعاونی ها نگاه ما اینست که همه دستگاهها با هم و زنجیره وار عمل کنند یعنی یک تعاونی قبل از تشکیل بایستی اعضای آن بهره مند از آموزش های فنی و حرفه ای باشند تا بتوانند مجوز تشکیل را از ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی دریافت کنند و سپس از تسهیلات منابع مالی این وزارتخانه همچون بانک توسعه تعاون، صندوق مهر امام رضا (ع) و ... بهره مند گردند .
   وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه "دکتر ربیعی" مقام عالی وزارت همواره بر ارتباط با مراجع و روحانیت تاکید ویژه دارد گفت: روحانیون همواره به عنوان پشتوانه و منشأ خدمات اثر بخش در جامعه شناخته شده اند .
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


قائم مقام وزیر و مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان:  توجه به بخش تعاون، اولویت دولت در حوزه اقتصادی است
   مصطفی باغبانیان  در دیدار معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور تعاون با اعضای اتاق و اتحادیه های تعاونی در کردستان گفت:  توجه به بخش تعاون اولویت دولت در حوزه اقتصادی  است .
   به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: "باغبانیان" در این دیدار که در سالن همایش های هتل شادی سنندج برگزار شد گفت: اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی از طریق وظیفه نظارتی و حاکمیتی خود، تعاونی ها را در رسیدن به اهداف شان یاری خواهد کرد.
    وی به مصداق آیه "و تعاونوا علی البر و تقوا"  حل ضعف ها را در حوزه تعاون تنها از راه تعامل و همکاری اعضای تعاونی ها میسر دانست و اظهار داشت: بدون شک استان کردستان ظرفیت تعاونی های کارآمد زیادی را داراست ولی باید با اعتقاد به روح تعاون که همانا همدلی و مشارکت است این مهم را تحقق بخشید.
   مدیرکل دفتر تعاونی های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست، تشکیل کمیته ویژه متشکل از نمایندگان استانداری- ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی- اتاق تعاون و دستگاههای اجرایی ذیربط را یکی از راهکارهای رسیدگی به وضعیت تعاونی های مشکل دار برشمرد و افزود: بایستی زمینه توسعه و گسترش تعاونی های کارآمد بویژه تعاونی های فراگیر هموار شود.
   "دکتر شهریور" بر عزم خود تعاونی ها در حل مشکلات فراروی آنها تاکید کرد و گفت: تجربه نشان داده است عدم کار کردن صحیح و اصولی از سوی تعاونی ها بزرگترین مشکل آنها در دستیابی به اهداف پیش رو است .
   گفتنی در این دیدار اعضای اتاق تعاون و اتحادیه های تعاونی های کردستان مسائل و مشکلات خود را با معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در میان گذاشتند.
    شایان ذکر است دیدار و نشست با اعضای شورای هماهنگی دستگاههای تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کردستان، افتتاح و بازدید از تعاونی های مسکن مهر، بازدید از تعاونی هتل شادی سنندج و سخنرانی در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد سنندج در همایش نقش تعاون در مدیریت و اقتصاد ملی از جمله برنامه های سفر دو روزه "دکتر حسینی نیا" معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور تعاونی ها به کردستان است.

 
۱۰ آذر ۱۳۹۲ ۰۹:۱۵
کد خبر : ۳۲,۵۵۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید