دکتر عباسی در همایش کارآفرینی در شیراز: باید نگاه مدرک گرایی از دانشگاه بیرون برود/ ضرورت ارائه مدل بومی کارآفرینی

قائم مقام وزیر و مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس اظهار کرد: باید نگاه مدرک گرایی از دانشگاه بیرون برود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس، دکتر عباس عباسی در همایش کارآفرینی در دانشگاه پیام نور شیراز با تاکید بر اینکه حاضران در این همایش به دنبال گره گشایی از کسب و کار هستند، گفت: بیکاری صرفا برای ایران و فقط برای استان فارس و شیراز و مختص تحصیل کرده ها نیست، بلکه بیکاری در همه جوامع وجود دارد اما آنچه مهم است برنامه ریزی برای مدیریت این نرخ است و همیشه کاهش آن در یک فعالیت مستمر به عنوان یک سوال پیش روی مسئولین مطرح بوده است.

وی کمک جامعه دانشگاهی و فعالان کسب و کار و تولید در استان فارس برای ایفای نقش در بستر اشغال زایی را خواستار شد و گفت: نرخ بیکاری در زمستان سال 88 رقم بی سابقه 22.3 درصد بود، این نرخ در سال 89 به 21.3 درصد رسید و در تابستان امسال نرخ بیکاری در استان فارس به 14 درصد رسیده است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز با طرح این پرسش که برای رفع بیکاری چه باید کرد، افزود: دانشگاه باید در یک فرآیند خلاقانه نیاز مشتری خود را پیدا کند، اگر دانشگاه، فارغ التحصیل را به مشتری اش یعنی جامعه بدرستی تحویل دهد، کسی بیکار نخواهد بود و در این شرایط اگر کسی ادعای بیکار بودن داشته باشد فردیست که خود نخواسته کاری انجام بدهد.

عباسی همچنین اظهار کرد: ما نیازمند بازتعریف در فرآیندهای آموزشی هستیم و آموزش و پرورش و دانشگاه دانشجو را نه فقط با مدرک محوری بلکه باید با ایجاد مهارت های لازم در رفع بیکاری قدم بردارند.

وی با تاکید بر اینکه باید نگاه مدرک گرایی از دانشگاه بیرون برود، افزود: باید نگاه کسب و کار در تولید اصلاح شود و اینکه نگاه صرفا اقتصادی باشد باید تغییر کند و نگاه اجتماعی – اقتصادی حاکم شود و باید مسئولیت پذیری نهادینه گردد.

عباسی با بیان اینکه اگر اهداف کارآفرینی نهادینه شود، بستر برای اشتغال افراد فراهم می شود، به برگزاری کنفرانس مدیریت بومی در دانشگاه شیراز اشاره و خاطرنشان کرد: باید الگوی بومی کارآفرینی ارائه کنیم و مدل های بومی به فرآیند کارآفرینی بدهیم.

قائم مقام وزیر و مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس با اشاره به تشکیل کانون کارآفرینان در استان فارس که به هدایت مراکز مشاوره می پردازد، اظهار کرد: امیدواریم با روی کارآمدن دولت جدید آموزش کارآفرینی رونق بگیرد البته نباید کار جزیره ای صورت بگیرد بلکه باید همه با هم زنجیره ارزش را تکمیل کنیم.

همچنین دکتر مهرداد احمدی، سرپرست معاونت دانشگاه پیام نور فارس در این همایش در سخنانی از فعالیت یک هزار و 500 دانشجوی کارآفرین در دانشگاه پیام نور مرکز شیراز خبرداد و گفت: توقع از صنعت این است که فضای لازم برای دوره های کارورزی دانشجویان فراهم کند.

محمد حیدری، سرپرست سازمان صنایع و معادن استان فارس نیز ضمن حضور در این همایش درسخنانی لازمه کارآفرین بودن را داشتن عشق عنوان کرد و یادآور شد: درحال حاضر دو هزار و 200 نوع شغل در ایران وجود دارد که در قالب صنوف به فعالیت مشغولند.

گفتنی است در این همایش که با همکاری دفتر کارآفرینی دانشگاه پیام نور شیراز و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس برگزار شده بود، کارآفرینان برتر استان و جمعی از دانشجویان کارآفرین شرکت داشتند، حاضرین با اهمیت موضوع کارآفرینی آشنا شدند.

۱۱ آذر ۱۳۹۲ ۱۳:۴۶
کد خبر : ۳۲,۶۲۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید