برگزاری همایش تخصصی " صنعت ، آسیب های اجتماعی ، چالشها و راهکارها " در استان خراسان رضوی

روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی از برگزاری همایش تخصصی " صنعت ، آسیب های اجتماعی ، چالشها و راهکارها " خبر داد .

عباس رکنی مدیر اجتماعی و دبیر این همایش در رابطه با این خبر اظهار کرد : پیشگیری از بروز اسیبهای اجتماعی در صنعت و بررسی چالشها ی موجود در این زمینه واحد مبارزه با آسیبهای اجتماعی این اداره کل را بر آن داشت تا همایش فوق را با حضور صاحب نظران و فعالان این عرصه برگزار نماید .

 در این همایش که جمع کثیری از کار آفرینان برتر ، کارفرمایان استان ، اساتید دانشگاه ، اعضاء شوراهای اسلامی کار ، رابطین فرهنگی واحدهای کارگری ، تعاونگران و صاحب نظران در این عرصه حضور داشتند مهندس محمد سنجری قائم مقام وزیر و مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی طی سخنانی هدف از برگزاری این همایش را کاهش آسیبهای اجتماعی ، افزایش بهره وری در واحدهای کارگری ، تبیین نقش فضای سالم و مفرح در بهبود و ارتقاء روحیه نیروی انسانی و اهمیت مبارزه با اثرات سوء آسیبهای اجتماعی ، شناسایی عوامل مهم در ایجاد آسیبهای اجتماعی در محیط کار و ارائه راهکارهایی به منظور مقابله با اثرات سوء این آسیبها و ایجاد زمینه اشتغال بهبود یافتگان عنوان کرد و تاکید نمود : پیشگیری از توسعه آسیبهای اجتماعی و مبارزه با اثرات سوء آن می تواند موجب افزایش بهره وری شده و زمینه های رشد و شکوفایی شکوفایی میهن اسلامی  را در همه زمینه ها از جمله عرصه اقتصادی و اجتماعی فراهم آورد .

وی همچنین اذعان کرد : با ارزشترین و مهمترین عامل توسعه در همه کشورهای جهان منابع انسانی است که سهم عمده ای در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها دارد .

مهندس سنجری با تاکید بر نقش غیر قابل انکارمنابع انسانی بعنوان اهرم اصلی در کاهش یا افزایش تولید اظهار نمود : طبق تعاریف بانک جهانی در سیستم حسابداری کشورها چهار شاخص سرمایه طبیعی ، سرمایه فیزیکی ، سرمایه انسانی و سرمایه اجتماعی مؤلفه هایی هستند که بر توسعه و رشد اقتصادی اثر گذار بوده و توجه عمیق و ویژه به سرمایه های انسانی می تواند موجب بهبود سایر مؤلفه ها گردد .

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در ادامه افزود : از علل اصلی بروز آسیبهای اجتماعی می توان به عدم توجه به توسعه اجتماعی متناسب با توسعه اقتصادی در کارگاه ها ، بی توجهی به نیازهای اجتماعی کارگران ، اشتغال بکار کودکان ( افراد زیر 15 سال ) ، شرایط سخت کار و وجود استرسهای روحی و فشارهای جسمی و روانی و مهاجرت کارگران فصلی و تقابل فرهنگها اشاره کرد .

وی در رابطه با راهکارهای اصلی پیشگیری از اسیبهای اجتماعی اظهار کرد : احیای اعتماد بین کارگر و کارفرما ، تقویت روحیه همدلی و درک متقابل ، ایجاد زمینه های مشارکت کارگران در تصمیم گیری ها ، فعال کردن شوراهای امر به معروف و نهی از منکر و فراهم نمودن امکانات ورزشی ، تفریحی و فرهنگی و همچنین بهره مندی از خدمات مشاورین اجتماعی می تواند اثرات مثبتی در پیشگیری از بروز آسیبهای اجتماعی در واحدهای کارگری ایفا نماید .

وی در پایان افزود : اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی نیز در همین راستا و با برنامه ریزی ها و اقدامات  متناسب از جمله صدور مجوز خانگی با اولویت زنان سرپرست خانوار ، افزایش و تقویت تشکلهای کارگری و توسعه سه جانبه گرایی ، توسعه و تشکیل کمیته های حفاظت فنی و بهداشت کار ، تلاش در جهت کاهش حوادث ناشی از کار و اختصاص 5 در صد از اعتبارات اشتغال جهت معتادان بهبود یافته کوشش نمود  زمینه های پیشگیری و رفع اثرات سوء آسیبهای اجتماعی را فراهم آورد . 

 در ادامه این همایش دکتر تهمینه شکیب مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی  و سردار امیری مقدم فرماندهی ناحیه انتظامی خراسان رضوی به ایراد سخن پرداخته و بر لزوم پیشگیری از بروز آسیبهای اجتماعی و همچنین رفع آثار سوء این آسیبها تاکید کردند .

شایان ذکر است در پایان این همایش نیز پانل تخصصی همایش در قالب کارگاه آموزشی توسط دکتر حقدادی  ارائه گردید و سپس کارشناسان و مسئولین حاضر در همایش به سؤالات مطرح شده از سوی حاضران پاسخ دادند و همچنین نمایشگاه پوستر نیز در سالن جنب تالار همایش با محوریت علل بروز و نحوه پیشگیری از آسیبهای اجتماعی برگزار شد که مورد استقبال  مدعوین قرار گرفت .  

۱۹ آذر ۱۳۹۲ ۰۸:۵۰
کد خبر : ۳۲,۷۶۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید