سرپرست اداره‌ کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان: موانع پیش روی سرمایه‌گذاران استان زیاد است

سرپرست اداره ‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان گفت: تعداد نیروهای فعال استان یک میلیون و 284 هزار و 453 نفر است که 959 هزار و 408 نفر از این تعداد شاغل هستند.
سیدنور محمدپور در کارگروه اشتغال استان که در محل استانداری برگزار شد، با تاکید بر اینکه انباشت بیکاری با کاهش نرخ تولید ارتباط مستقیمی دارد اذعان کرد: برای کاهش نرخ بیکاری در استان باید ابتدا تولید را مورد توجه قرار داد و به آن پرداخت.

وی با بیان این‌که میزان تولید نقش اساسی را در اشتغال ایفا می‌کند، افزود: نرخ تولید کشور در سند چشم‌انداز باید 85 درصد می‌شد اما تاکنون فقط 29 درصد آن محقق شده است.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

در قالب تعاونی؛ تاکنون 64 درصد پروژه‌های مسکن‌مهر در خوزستان به بهره‌برداری رسیده اند

مدیر تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان گفت: 64 درصد پروژه‌های مسکن‌مهر استان در قالب تعاونی از آغاز تاکنون به بهره‌برداری رسیده است.

رضا میرانی اظهارکرد: پیشرفت 64 درصدی این پروژه در خوزستان رضایت‌بخش نیست و کار باید بیش از این جلو می‌رفت.

وی افزود: طرح مسکن‌مهر از سال 85 مورد بحث قرار گرفت و کار اجرایی آن از سال 86 آغاز شد و هدف از آن صاحب مسکن شدن قشر کم درآمد جامعه بیان شد و این‌که روی قیمت مسکن نیز تاثیرگذار باشد.
میرانی بیان‌کرد: در خوزستان تعداد 676 تعاونی مسکن مهر تشکیل شد که تعداد اعضای آن 44 هزار و 293 نفر بود و این آمار مربوط به شهرهای بالای 25 هزار نفر است.
مدیر تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان تصریح‌کرد: متاسفانه در خوزستان در همه زمینه‌ها هزینه‌ها بالا است؛ به عنوان مثال به علت وضعیت زمین به خصوص در شهرهای جنوبی استان مثل هندیجان، بندرامام، خرمشهر و آبادان، نیاز به زیرساخت‌های بسیار بود و این امر هزینه‌های ساخت را افزایش داد.
وی ادامه‌داد: به علت افزایش هزینه در برخی شهرستان‌ها کار با سرعت بیشتر و در برخی دیگر با روند کندتری انجام شد و در نهایت امسال با پایان دولت دهم حدود 60 تا 70 درصد فعالیت ساختمانی پروژه‌های مسکن مهر استان به انجام رسید.
میرانی خاطرنشان‌کرد: در برخی شهرستان‌ها هم‌چون اندیمشک، بهبهان و دزفول عملکرد خوب و قابل توجه بود اما برخی شهرستان‌ها با مشکل روبه رو شدند؛ به عنوان مثال در شهرستان آبادان واحدهایی بدون وجود عضو ساخته شد و یا در برخی شهرستان‌ها اعضا سهم آورده خود را نپرداختند و یا پیمان‌کارهایی پروژه را در دست گرفتند که قابلیت فنی و اجرایی نداشتند.
مدیر تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان بیان‌کرد: در برخی شهرستان جانمایی پروژه اشتباه بود و پروژه را در محل باتلاق به اجرا درآورند که عملیاتی چون خشک کردن باتلاق هزینه‌های زیادی درپی داشت. این عوامل موجب ناامیدی اعضا شد و آن‌ها را از پرداخت سهم آورده خود منصرف کرد.
وی تاکیدکرد: اجرای این پروژه در ظاهر به نفع مردم محروم و در حقیقت به کام قشر متوسط و یا بالاتر جامعه تمام شد و در دولت جدید نیز اعلام شده که مسکن‌مهر به عنوان مسکن اجتماعی دنبال خواهد شد. پروژه مسکن‌مهر پروژه‌ خوبی است اما نیاز به اصلاحات اساسی دارد و همچنین تاثیری در کاهش قیمت مسکن نداشته است.
میرانی افزود: میزان سهم آورده اعضا از ابتدای اجرای طرح تا یک‌ماه پیش حدود 353 میلیارد تومان، با میانگین 8.5 میلیون تومان بوده است. هم‌اکنون نیز در اندیمشک و بهبهان کار به اتمام رسیده و در برخی شهرستان‌ها نیز کار رها شده است و منتظر رویکرد جدید دولت در این زمینه هستند.
مدیر تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان خاطرنشان‌کرد: این اداره‌کل وظیفه ساماندهی تعاونی مسکن‌مهر و نظارت بر عملکرد آن‌ها را به عهده دارد.
۲۳ آذر ۱۳۹۲ ۱۳:۲۲
کد خبر : ۳۲,۸۲۷
کلیدواژه ها: سرمایه‌گذاران + اشتغال + بیکاری

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید