سرپرست اداره کل تعاون وکار هرمزگان: رشته های دانشگاهی باید متناسب با بازار کار نیازسنجی شوند

سرپرست اداره کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان با اشاره به افزایش متقاضیان تحصیلکرده در بازار کار گفت: رشته های ایجاد شده در مراکز دانشگاهی باید متناسب با نیاز بازار کار باشد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان، "محمدعلی سلیمی" در هشتمین جلسه شورای هماهنگی مدیران دستگاههای اجرایی زیر مجموعه وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی در هرمزگان افزود: به دلیل عدم نیازسنجی رشته های دانشگاهی  متناسب با بازار، شاهد میزان بیکاری در بین قشر تحصیل کرده دانشگاهی هستیم که این امر توجه جدی مسوولان و متولیان را برای نیازسنجی بازار کار استان می طلبد.

وی، بابیان اینکه داشتن مهارت کاربردی، عامل مهمی در ایجاد اشتغال است،اظهار داشت: عدم تناسب بین مهارت و بازار کار نیز سبب شده تا بسیاری از دانش آموختگان دانشگاهی با مشکل بیکاری مواجه شوندکه باید با نگاه مهارت محوری از طریق برگزاری دوره های آموزشی تخصصی وکاربردی توسط آموزشگاه های فنی وحرفه ای به ایجاد اشتغال پایدار کمک کرد.

سرپرست اداره کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان به مبحث بیمه کارگران ساختمانی اشاره کرد و گفت: این موضوع باید با جدیت پیگیری شود تا در صورت بروز حوادث ناشی از کار، کارگران ساختمانی بتوانند از خدمات بیمه ای استفاده کنند.

سلیمی در ادامه همکاری و همدلی اعضاء را در جهت پیشبرد اهداف ضروری دانست و بیان داشت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وزارتخانه ای است که خدمات ارزشمندی را می تواند به مردم ارائه دهد که این مسئولیت سنگینی را برای همه مسئولان در بردارد.

در ادامه این نشست نیز رییس اداره امور شعب بانک توسعه تعاون هرمزگان با اشاره به تاریخچه این بانک افزود: صندوق تعاون کشور از مردادماه سال 88 در راستای حمایت از تولید و ایجاد اشتغال به بانک توسعه تعاون تبدیل شد که طبق سند چشم انداز 20 ساله کشور حدود 25 درصد اقتصاد کشور باید توسط بخش تعاونی محقق شود و بر این اساس بانک توسعه تعاون به عنوان بانک دولتی و در راستای حمایت از بخش تعاون و در راستای رونق تولید و ایجاد اشتغال تشکیل شد.

امیری با بیان اینکه هدف بانک توسعه تعاون، حمایتی و توسعه است، اظهار داشت: میانگین نرخ سود تسهیلات بانک توسعه تعاون بر اساس اهداف توسعه ای این بانک بین 14 تا 15 درصد است و بخش عمده ای ازتسهیلات این بانک نیز به صورت قرض الحسنه پرداخت می شود.

وی، اولویت اصلی بانک توسعه تعاون را پرداخت تسهیلات به بخشهای صنعت و کشاورزی عنوان کرد و بیان داشت: با توجه به اینکه بانک توسعه تعاون، بانک تخصصی حوزه تعاون است ما آمادگی داریم به فارغ التحصیلان دانشگاهی که شرکتهای تعاونی تشکیل می دهند، تسهیلات مناسبی ارائه دهیم.

رییس اداره امور شعب بانک توسعه تعاون هرمزگان با بیان اینکه بانک توسعه تعاون آمادگی هر گونه همکاری مستمر  و ارائه خدمات در جهت ارتقاء بهره وری در بخش تعاونی های استان را دارد، اضافه کرد: در بخش حمل ونقل دریایی، طبق تفاهم نامه، برای ساخت 20 فروند شناور مسافری تسهیلاتی از سوی بانک توسعه تعاون پرداخت شده و همچنین قراردادی برای پرداخت تهسیلات به شرکت کشتی سازی ایزوایکو برای ساخت فروندهای شناور انعقاد شده است.

وی، افزایش تعداد شعب را از جمله دیگر برنامه های بانک توسعه تعاون در هرمزگان بیان کرد و افزود: در حال حاضر 11 شعبه بانک توسعه تعاون در تمامی شهرستانهای هرمزگان فعالیت دارند و تا پایان امسال نیزچهار شعبه جدید در شهرستانهای استان ایجاد می شود و همچنین باجه های این بانک در ادارات کل بهزیستی، تعاون و فنی و حرفه هرمزگان نیز ایجاد شده است.

در ادامه این نشست مدیرکل تامین اجتماعی هرمزگان نیز با اشاره به اینکه تاکنون بیش از شش هزار و 500 کارگر ساختمانی برخوردار از کارت مهارت فنی در استان، با پرداخت حداقل حق بیمه، تحت پوشش چتر حمایتی خدمات بیمه ای تامین اجتماعی قرار گرفته اند، گفت: کارگران دارای کارت مهارت فنی ساختمان در استان با مراجعه به شعب تامین اجتماعی، نسبت به ثبت نام و تشکیل پرونده اقدام نمایند تا تحت پوشش چتر بیمه تامین اجتماعی قرار گیرند.

"سیدفاضل حیدری بلوکی" اظهار داشت: طبق سهمیه اختصاص یافته به استان هرمزگان در مرحله جدید طرح بیمه کارگران ساختمانی، حدود دو هزار و 440 نفر از کارگران ساختمانی حائز شرایط تا پایان امسال می توانند از مزایای این طرح بهره مند شوند.

وی مهم ترین شرط قرار گرفتن کارگران ساختمانی زیر چتر حمایتی تامین اجتماعی را داشتن کارت مهارت فنی در یکی از رشته های 17 گانه ساختمانی دانست که متقاضیان واجد شرایط می توانند جهت تشکیل پرونده و صدور دفترچه بیمه خود به شعب تامین اجتماعی در استان هرمزگان مراجعه نمایند.

وی اضافه کرد: کارگرانی که تاکنون موفق به دریافت کارت مهارت نشده اند، می توانند جهت ثبت نام در آزمون هی تعیین صلاحیت حرفه ای به سایت اینترنتی سازمان آموزش فنی و حرفه ای استان مراجعه کنند.


 


 

 

۳۰ آذر ۱۳۹۲ ۱۱:۴۶
کد خبر : ۳۲,۹۲۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید