دکتر ربیعی در دیدار نوروزی با همکاران اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان تهران : در سال جدید قدمهای اساسی در جهت تحقق عدالت اجتماعی برداریم

دکتر ربیعی وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در دیدار عیدانه نوروز با همکاران اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان تهران گفت : امیدواریم بتوانیم روح تغییر خواهی را در سال جدید در محیط کار دنبال کنیم و قدمهای اساسی در جهت تحقق عدالت اجتماعی برداریم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان تهران دکتر ربیعی وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در دیدار عیدانه نوروز با همکاران اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان تهران گفت : امیدواریم بتوانیم روح تغییر خواهی را در سال جدید در محیط کار دنبال کنیم و قدمهای اساسی در جهت تحقق عدالت اجتماعی برداریم.

دکتر ربیعی استان تهران را سپهری از عملکرد و تاثیر گذار برای تمام کشور بر شمرد و افزود : امروز بیشتر برای سنت دیرین ایرانی برای دیدار و تبریک سال نو به اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان تهران آمده ام.

وی در ادامه تاکید نمود : باید تقسیم کار درست و اصولی صورت پذیرد تا کارها در سازمان بر اساس شایسته سالاری انجام شود. درد ما فقدان شایسته سالاری می باشد زیرا  در گذشته گرفتاری اصلی سازمانها و آفت های جدی نظام اداری کشور بی توجهی به این مهم بوده است.

ایشان افزودند: با توجه به احساس مسئولیتی که دارم و وظایف سنگینی که پذیرفته ام ،مسئولیت خانواده بزرگ تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و همه مخاطبین را عهده دار می باشم و این مسئولیت بزرگی بر گردن من است.

سعی من این بوده که به شما عزیزان دستگاه های اجرایی نزدیکتر باشم انشالله بعد از این بیشتر و از نزدیکتر با شما در تماس خواهم بود.

در یک خانواده همه نگران هم هستند و همه می خواهند رشد کنند و اگر اختلافی به وجود آید همه می خواهند آنرا جمع و جور کنند ،بنده  دوست دارم که محیط اداری هم همینطور باشد و آرزو می کنم که همه کارکنان در سال جدید موفق باشند.

دکتر ربیعی با بیان اینکه یکی از پدیده ها رابطه شغل و شاغل است چرا که تکنولوژی بعد از مدتی بر افراد تاثیر می گذارد و در چرخ دنده سازمانهای جدید آدمها له می شوند و حتی گفتار آدمها با توجه به شغلشان شکل می گیرد گفت : ما باید طوری باشیم که افراد له نشوند، لذا باید بر این تاثیر منفی غلبه کنیم و ناهنجارهای غالب را باید بشکنیم. تلاش بسیاری باید برای اصلاح فرهنگ سازمانی  و روشهای نامناسب اداری صورت بگیرد و سالهایی که در پیش رو داریم تا سال 1404 باید جدی گرفته شود.

 وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به دورانهای مختلف از جمله تجربه تلخ جنگ تحمیلی و عوض شدن سبک زندگی بیان کرد : پس از آنکه جامعه پوست انداخت و دچار یک دگرگونی شد به سمت تغییرات رفتیم که در این دوران نهاد خانواده دچار تغییرات زیادی گردید. در حال حاضر حدود 11 میلیون بیکار پیش بینی می کنیم داشته باشیم که سالیانه نزدیک به 4/1 میلیون شغل باید درست شود و با توجه به اینکه فعلا حدودا سالی 2 الی 3 میلیون بیکار داریم نزدیک به 10% رشد اقتصادی نیاز داریم ولی با توجه به سیاستهای نادرست قبلی اکنون این نرخ 8/5-% میباشد که باید برای آن برنامه ریزی کرد و مشاغل مناسبی را درست نمود که البته وظیفه ما درست کردن شغل نیست اما باید غصه تامین شغل را ما هم بخوریم زیرا وزارت ما درگاه بیکاران کشور ما شده است که انشالله اگر بتوانیم امسال نرخ رشد بیکاری را 2 تا 3 درصد کم کنیم که کار بزرگی انجام داده ایم.

دکتر ربیعی در ادامه گفت : همزمان با تحویل سال به آسایشگاه معلولان کم سن و سال رفتیم تا هم سرکشی کرده باشیم و هم عیادت و تبریک به این کودکان داشته باشیم که خیلی ناراحت کننده بود، در لحظه تحویل سال همه در کنار خانواده سر سفره خانه هایشان بودند و عیدی می دادند و دعا میکردند اما این کودکان هیچ کس را نداشتند که در کنارشان باشند و به آنها دلداری بدهند و آنها را از تنهایی در بیاورند.

دکتر ربیعی در ادامه درخصوص وضعیت بیکاری در کشور گفت: مشکلی بزرگی که در جامعه ما وجود دارد تعداد زیادی بیکار هستند که حاضر به کار نیستند چون دستمزدها را کم می دانند.  باید نوع نگاه بکار عوض شود ، در جامعه ما عرضه و تقاضا دچار مشکل شده و افراد در مشاغل پائین حاضر بکار نیستند و باید توجه نمود که 45% بیکاران ما افراد تحصیل کرده هستند.

واقعا مسئولیت اجتماعی ما سنگین است و از نظر بنده برخی وزارتخانه ها تاثیر سریعی در زندگی مردم می گذارند که وزارتخانه ما یکی از آنهاست. در بحث بیمه باید ارزش دفترچه را بالاتر ببریم که بیماران کمتر درد نداشتن دفترچه را داشته باشند. ما اگر نتوانیم در این چند سال به اهدافمان برسیم باید پاسخگوی نسلهای بعد باشیم.

دکتر ربیعی با تاکید بر اینکه جامعه ما درحال دگرگونی بوده و باید با نگاه مسئولیت اجتماعی به کار نگاه کرد گفت : همه ما طراوت جوانی ، اعصاب و روان و روحمان را به سازمان بخشیده ایم و میدانیم که در برابر آن از لحاظ مادی ضرر می کنیم اما باید بدانیم ارزش اجتماعی کار و ارزش معنوی آن بسیار زیاد است .

ستاده از سازمان اگر غنای معنوی نداشته باشد واقعا روح کاری ندارد و ارزش معنوی کار مشخص نمی شود مگر آنکه با تمام وجود و با عشق به کار و عشق به خاطر اهداف اجتماعی انجام شود، کاررا برای خانواده هایی که فقیرند و بی سرپرست هستند و مظلومان جامعه انجام دهید.

وزارتخانه ما از قبل از تولد تا بعد از مرگ با افراد در تماس و ارائه خدمات می باشد ( از جنین و تولد و آموزش و مهارت و اشتغال و کار و از کار افتادگی و بیماری و مرگ و ...)

ربیعی با ابراز امیدواری گفت : با توکل بر خداوند متعال در سال 1393 موانعی که باعث دور شدن خانواده بزرگمان شده است را بر می دارم و انگیزه برای کار ،عشق به کار و محبت به هم در محیط کار را باید طوری برنامه ریزی نمود که اثر آن در جامعه احساس شود و از نوروز و روح آن برای گفته های خودم مدد می گیرم زیرا  نوروز یک اسم برای ما نیست، یک بار معنایی بسیار پر باری است که ما از نوروز درسهای خوبی می گیریم و رفتار خوب را تجربه کرده و نوروز با خاطرات خوبمان گره خورده است بیاد داریم که در نوروز همه کدورت زدایی می کردند و احترام به بزرگتر موضوعی اساسی بود و ما هم وظیفه داریم فرهنگ احترام به بزرگترها را در سازمانهایمان نهادینه کنیم.

در نوروز همه خانه تکانی می کنند و از همه همکاران می خواهم که واقعا خانه تکانی کنند و گرد و غبارها را بگیرند و باید قوانین و مقررات کاری را خانه تکانی کرد و یک دست بر سرو روی آن کشید.

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در پایان بیانات نوروزی، دعای زیبای نوروز را بسیار آموزنده و مضامین آن را پر محتوی توصیف کرد و از خدا خواست حال و وضع همه مردم در سال 1393خوبتر باشد.

در این دیدار نوروزی مدیر کل ، معاونین ، روسای ستادی و اجرایی و جمع کثیری از کارکنان اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان تهران از نزدیک با دکتر ربیعی وزیر تعاون ، کار و رفاه اتماعی حضور داشتند و از اینکه برای اولین بار مقام عالی وزارت برای عید دیدنی در جمع همکاران ادارات اجرایی حضور یافته ابراز خرسندی و مسرت نمودند.

قبل از سخنرانی وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی آقای لطفی نژاد مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان تهران با خوش آمد گویی به دکتر ربیعی و هئیت همراه و همچنین شادباش عید نوروز گزارشی از عملکرد سال1392 حوزه تحت مدیریت خود را بیان نمودند و افزودند در طی 31 سال خدمت بنده که حتی 31 ثانیه آن نیز در وزارتخانه دیگر و یا سازمانهای دیگر خدمت نکرده ام اولین بار است که می بینم مقام عالی وزارت در ایام نوروزی با کارکنان دستگاه اجرایی استانی دیدار و بمناسبت این ایام فرخنده و خجسته مطالب ارزشمندی را بیان می نماید.

لطفی نژاد ابتکار جدید و ارزش گذاری مقام عالی وزارت به ارزشهای معنوی نوروز باستانی و ابراز محبت و دوستی عمیق به همکاران را به ایشان تبریک و تهنیت گفتند.
۱۷ فروردین ۱۳۹۳ ۱۰:۳۲
کد خبر : ۳۵,۴۳۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید