مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خوزستان خبر داد: انجام 19 هزار مورد بازرسی در واحدهای کارگری استان در سال گذشته

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خوزستان گفت: در سال گذشته بیش از 19هزار مورد بازرسی توسط بازرسان کار این اداره کل در سطح استان انجام شده است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خوزستان، هوشمند صفائی، اداره بازرسی کار را به عنوان بازوی اجرایی و نظارتی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی دانست و خاطر نشان کرد: این اداره با انجام بازرسی های مستمر از کارگاه های مشمول قانون کار توسط بازرسان کار در سطح استان ، به منظور صیانت از نیروی انسانی و ارتقای سطح ایمنی کارگاه ها و نظارت بر حسن اجرای قانون کار اقدام کرده که منجر به کاهش21درصدی حوادث ناشی از کار شده است.
وی تصریح کرد: با توجه به کثرت و شدت حوادث ناشی از کار در کارگاه های ساختمانی ، با تشکیل تیم ها و گشت های اختصاصی برای بازرسی از کارگاه های ساختمانی در سطح شهرستان اهواز، تعداد 121کارگاه نا ایمن طبق ماده 105 قانون کار پلمپ شده است.
صفائی به نقش و جایگاه کمیته های حفاظت و بهداشت کار اشاره کرد و گفت: در سال گذشته تعداد885 کمیته در سطح کارگاه های بالای 25 نفر استان فعالیت داشتند که با تشکیل تیم ارزیابی کمیته ها از ابتدای سال 92 روش نظارت بر فعالیت کمیته های مذکور بهبود یافته است .
وی درباره ی آیین نامه جدید تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران اظهار کرد: کلیه کارفرمایان که تمام یا بخشی از امور اجرایی و فعالیت یا کارگاه خود را به پیمانکار واگذار می کنند مکلف هستند پیمانکاران خود را از بین پیمانکاران واجد صلاحیت ایمنی انتخاب کنند. پیمانکاران نیز باید با مراجعه به اداره های تعاون کار و رفاه اجتماعی محل، تقاضای بررسی و تایید صلاحیت نمایند. همچنین مالکان و کارفرمایان کارگاه های ساختمانی که تمام یا بخشی از کارهای ساخت و ساز را به پیمانکار واگذار می کنند مکلفند پیمانکاران خود را از بین مجریان صلاحیت دار انتخاب کنند.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان در ادامه تعداد حوادثی که در سال‌گذشته اتفاق افتاد را 592حادثه ناشی از کار برشمرد و گفت: 597 نفر در این حوادث خسارت دیدند. این رقم21درصد نسبت به سال 91 کاهش یافته است.
وی تصریح کرد : با توجه به گستردگی صنعت در استان خوزستان تلاش بازرسان کار این اداره کل برای رصد کلیه واحدهای کارگری قابل توجه بوده و امیدواریم روند این گونه بازرسی ها به گونه ای باشد تا همچنان فضای آرامی را در صنعت و تولید استان شاهد باشیم.
۱۷ فروردین ۱۳۹۳ ۱۲:۲۶
کد خبر : ۳۵,۴۵۸
کلیدواژه ها: بازرسی + واحدهای کارگری + بازرسان

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید