مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان : اقتصاد مقاومتی دژ محکم در مقابل زیاده خواهی کشورهای استکباری است

   مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان؛ از اقتصاد مقاومتی به عنوان یک سد و دژ محکم در مقابله با افزون طلبی ها و زیاده خواهی های کشورهای استکباری نام برد و گفت: کارگران بسیجی ما می توانند در کنار کار شایسته خود با حذف هزینه های زائد، افزایش بهره روی، استفاده از خلاقیت و نوآوری و حفاظت از سرمایه ملی نقش موثری در پویایی اقتصاد کشور ایفا کنند.

  "مصطفی باغبانیان" اظهار داشت: یکی از بحث هایی که امروزه در ایران اسلامی و در دنیا مطرح است بحث اقتصاد متکی به منابع داخلی در وهله اول و بعد از آن در تعامل با دیگر کشورها در جهت دستیابی به رفاه و آسایش در جامعه است.

  "باغبانیان" با اشاره به بحث اقتصاد مقاومتی افزود: همه اقتصادها به ویژه اقتصاد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران همیشه از طرف کشورهای استکباری و کشورهایی که به نوعی به دنبال سیطره بر منابع و امکانات کشورها هستند، ممکن است با مشکلاتی مواجه شود.

وی گفت: این اخلال ها به صورت بالقوه و بالفعل چه به شکل داخلی و چه خارجی بر سر راه پیشرفت و دستیابی کشورها و رسیدن آنها به توسعه قرار می گیرد که در این راستا اقتصاد مقاومتی به نوعی مقاوم سازی اقتصاد کشور در مقابله با این ضربه ها و اخلال ها است.

وی از اقتصاد مقاومتی به عنوان یک سد و دژ محکم در مقابل با افزون طلبی ها و زیاده خواهی های کشورهای استکباری نام برد و خاطر نشان کرد: اقتصاد مقاومتی باید یک رویکرد و تاب آور ملی به شکل بلند مدت داشته باشد.

"باغبانیان" تصریح کرد: اقتصاد زمانی می تواند تاب آور باشد که در مواجه با شرایط جدید و ریسک پذیر و بدون از دست دادن ثبات خود را با شرایط جدید وفق دهد.

وی در ادامه از تحولات تکنولوژی، شکل گیری قدرت های اقتصادی جدید، تحولات بازار انرژی، بحران مالی و اقتصادی جدید، تحولات سیاسی در منطقه و در جهان و تحریم های بین الملی به عنوان برخی از اختلالات خارجی در حوزه اقتصاد نام برد.

 مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفت: در اواخر سال گذشته سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری به سران سه قوه اعلام شد و در راستای اجرایی کردن کردن این سیاست همه ما چه مردم و چه مسئولان باید تلاش مضاعفی داشته باشیم.

توسعه اقتصاد دانش بنیان؛ حذف هزینه های زائد و صرفه جویی از جمله راهکارهای اقتصاد مقاومتی است

وی در ادامه به راهکارهای لازم جهت تحقق اقتصاد مقاومتی اشاره و اظهار کرد: توسعه اقتصاد دانش بنیان، توانمند سازی سرمایه انسانی؛ توه به نیروی انسانی صاحب فکر و خلاق، ایجاد رقابت در زنجیره تولید، اجرای کامل و همه جانبه اصل 44 قانون اساسی از جمله این موارد می باشد.

وی ادامه داد: توجه به تجارت خارجی ضمن توجه به ثبات تجارت داخلی، ثبات اقتصاد کلان برای اطمینان بخشی به فعالان حوزه اقتصادی، واگذاری پروژه ها به بخش خصوصی و همچنین حذف هزینه های زائد و صرفه جویی از دیگر راهکارهای لازم جهت دستیابی به اقتصاد مقاومتی است.

برنامه های اقتصاد مقاومتی بلند مدت است

این مقام مسئول با اشاره به اینکه اجرایی شدن برنامه های اقتصاد مقاومتی کوتاه مدت نبوده بلکه بلند مدت و زمان بر است، گفت: برنامه های اقتصاد مقاومتی اکنون در جامعه جاری و ساری است و با فراهم شدن ساز و کار آن در آینده شاهد شکوفایی اقتصاد کشور خواهیم بود.

 مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنان خود نقش اقتصاد را در توسعه کشورها مهم برشمرد و خاطر نشان کرد: کشورهای استعماری بعد از مشاهده عزم و اراده ملی کشور ایران اسلامی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی جنگ هشت ساله را به کشور و ملت ما تحمیل کردند و این جنگ جدای از یک جنگ اجتماعی؛ سیاسی و فرهنگی یک جنگ اقتصادی بود.

 وی افزود: دشمن در این جنگ با حمایت های همه جانبه دیگر کشورها در صدد دستیابی به امکانات و منابع کشور ایران اسلامی و از بین بردن نهال نوپای انقلاب اسلامی بود که این دوره جنگ سخت با نیروی اسلام و ایمان، رهبری های فرزانه امام(ره) و همراهی و همدلی مردم با پیروزی ایران اسلامی به پایان رسید.

 تضعیف روحیه کار و تولید علم جوانان کشور از طریق جنگ نرم دشمن

 وی در ادامه بیان کرد: دشمن بعد از ناکامی در جبهه جنگ سرد به جنگ نرم روی آورده و می خواهد با تضعیف  مسائل فرهنگی و روحیه کار و تلاش به تضعیف فرهنگ و به دنبال آن به تضعیف اقتصاد بپردازد.

"باغبانیان" با اشاره به اینکه تولید و کسب علم و دانش از ملزومات اقتصاد مقاومتی است، خاطر نشان کرد: دشمن با نقشه جنگ نرم می خواهد جوانان را سرگرم کردن به مسائل بی ارزش از کسب دانش و تولید علم باز دارد و فکر جوانان ما را از اصل تولید دور کند.

وی با اشاره به اینکه دشمن با نقشه در عرصه جنگ نرم وارد شده است افزود: در مقابل این هجمه نرم، مردم و جوانان باید هوشیار عمل کرده و همانند گذشته دشمن را در این عرصه نیز ناکام گذارند.

وی نقشه جدید دشمن را مسئله تحریم ها علیه کشور ذکر کرد و گفت: دشمن با پیش کشیدن تحریم ها خواست مانع توسعه و دستیابی کشور به انرژهای غیر فسیلی و انرژی صلح آمیز هسته ای کشور شود تا از این طریق اقتصاد را دچار مشکل کند.

 مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان به نامگذاری سال ها از سوی مقام معظم رهبری اشاره و اظهار کرد: مقام معظم رهبری با تدابیر حکیمانه خود در نامگذاری سال ها که همانند زنجیرهای پی در پی به هم مربوط هستند می خواهد تا از این طریق مشکلات کشور کم و به پیشرفت کشور اضافه شود.

وی ادامه داد: مدیریت و حرکت جهادی در تمامی زمینه ها از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در دوران جنگ تحملی و بعد از آن در دوران سازندگی وجود داشته است.

وی افزود: با توجه به نامگذاری امسال به نام "اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی" از سوی مقام معظم رهبری، این همت و تلاش باید از سوی تمامی آحاد جامعه در هر شغل، صنف و رده ای افزایش یابد.

توسعه فرهنگ تلاش و افزایش بهره وری در کشور

 "باغبانیان" اظهار داشت: دشمن از کانال فرهنگ در صدد ایجاد اختلال در اقتصاد کشور است و ما باید فرهنگ تلاش، بهره وری، صرفه جویی و مصرف بهینه را در کشور بیشتر توسعه بدهیم.

وی در ادامه توجه به فرهنگ وقت و زمان و همچنین مدیریت زمان را ارزشمند عنوان کرد و گفت: در صورت توجه به این فرهنگ بهره وری و درآمد بالا می رود و بعد از آن شاهد افزایش رفاه و اقتصاد پویا خواهیم بود.

وی تعامل و برآیند فرهنگ ها و سلیقه ها و تنوع اقوام  مختلف سراسر ایران اسلامی را مزیتی در دستیابی به اقتصاد پویا در جامعه برشمرد و گفت: عزم ملی ملت ایران در مقابل با ابر قدرت ها همانند همیشه ایستادگی می کند.

وی در بخش دیگر از سخنان خود به نقش مردم و مسئولین در تحقق شعار سال اشاره و اظهار کرد: مردم و مسئولین  باید با بالفعل در آوردن امکانات بالقوه جامعه اسلامی به پویایی و رشد بیش از پیش آن کمک کند.

این مسئول بسیجی با اشاره به اینکه هیچ اقتصادی بدون مشکل نیست، افزود: دولت و مسئولان باید مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم را رفع کنند و از طریق اصلاح مصالح فرهنگی منجر به توسعه اقتصادی جامعه شوند.

مقوله فرهنگ مقمه ای برای ورود به بحث اقصاد است

مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کردستان از مقوله فرهنگ به عنوان مقدمه ای برای ورود به بحث اقتصاد نام برد و گفت: عزم ملی و مدیریت جهادی دو مولفه فرهنگ در اصلاح وضعیت اقتصادی است و تجربه کشورهای موفق در عرصه اقتصد نشان از این دارد که آنها برنامه های خود را با اصلاح فرهنگ کار شروع کرده اند.

وی در پایان از کارگران به عنوان پرچمداران انقلاب هم در حوزه فرهنگ و هم در حوزه اقتصاد نام برد و افزود: قناعت پیشه کردن، درست مصرف کردن و انجام کار بیشتر و بهینه از خصوصیات است که بیشتر در قشر کارگری وجود دارد.

وی نقش قشر بسیج کارگری را در میان کارگران نقش ویژه ای توصیف کرد و بیان داشت: کارگران بسیجی ما می توانند در کنار کار شایسته خود با حذف هزینه های زائد، افزایش بهره روی، استفاده از خلاقیت و نوآوری و حفاظت از سرمایه ملی و در تعامل با دیگر کارگران و کارفرما گام موثری در جهت تعالی اقتصادی کشور بردارند.

مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کردستان خاطر نشان کرد: در شرایط کنونی کشور تحول در امور فرهنگی و اقتصادی با وجود کارگر با فکر خلاق سریع تر ایجاد می شود و در این راستا تمامی مردم و به خصوص جامعه کارگری و همچنین مسئولان با تلاش و فراهم آوردن زمینه کار و ایفای درست نقش خود با همت و تلاش بسیجی گونه موجب تعالی کشور هم در عرصه اقتصاد و هم فرهنگ خواهند بود.

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 برنامه های گرامیداشت هفته کارگر در کردستان با شکوه هرچه بیشتر برگزار می شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان از برگزاری باشکوه برنامه های ستاد گرامیداشت هفته کارگر امسال در کردستان خبر داد.

 به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: "مصطفی باغبانیان"در این نشست با اشاره به نامگذاری سالجاری از سوی رهبر معظم انقلاب با نام سال "اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهانی" گفت: با توجه به نقش تاثیرگذار کارگران در تحقق اهداف پیش بینی شده در این نامگذاری، برنامه های گرامیداشت هفته کار و کارگر امسال با شکوه تر از سالهای گذشته در کردستان برگزار می شود .

   "باغبانیان" با اشاره به تاکیدات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر توجه ویژه به جایگاه و منزلت کارگران اظهار داشت: مجموعه این اداره کل با بسیج تمام امکانات و تکیه بر بصیرت کارگران استان، جشن های باشکوهی با هدف تقدیر و تجلیل از این قشر زحمتکش برگزار خواهد کرد.

    وی از اعزام کارگران استان برای دیدار با رهبر معظم انقلاب خبر داد و افزود: نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه - غبار روبی و عطر افشانی مزار مطهر شهداء – دیدار کارگران استان با نماینده ولی فقیه و استاندار کردستان - دیدار با خانواده های شهدای کارگر – دیدار با خانواده های کارگران نمونه و زنان سرپرست خانوار - برگزاری جشنواره تجلیل از کارگران و گروه های کار نمونه از جمله دیگر برنامه های اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان برای گرامیداشت هفته کارگر امسال است.   

گفتنی است در این نشست معاون اجرایی سپاه بیت المقدس استان، نماینده استانداری، معاون فرماندار سنندج و همچنین نمایندگانی از ادارات صنعت، معدن و تجارت – بنیاد شهید و امور ایثارگران- فنی و حرفه ای –بهزیستی- شرکت شهرکهای صنعتی- سازمان بسیج کارگری – خانه کارگر- اتاق تعاون- کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار- کانون کارفرمایان– آموزش و پرورش و ورزش و جوانان در  این نشست حضور داشتند .

پیش زمینه‌ مدیریت جهادی رعایت اصول اقتصاد مقاومتی است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان با اشاره به نامگذاری سال از سوی رهبر فرزانه انقلاب گفت: پیش زمینه‌ مدیریت جهادی رعایت اصول اقتصاد مقاومتی است.

"مصطفی باغبانیان" با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبر فرزانه انقلاب به نام سال "اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی" اظهار داشت: فرهنگ مدیریت جهادی با مصرف گرایی، اشرافی‌گری و شیوه‌های تکنوکراتی که مولود فرهنگ سرمایه‌داری است مغایرت دارد و این نوع مدیریت نشأت گرفته از نوع  مدیریت سال‌های دوران دفاع مقدس است.

وی گفت: مدیریت جهادی باید بیش از هر زمان دیگری جدی‌تر شود چرا که نظام اسلامی امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند ارتقا فرهنگ و اقتصاد با یک عزم ملی و همگانی است و این امر سبب تعالی ملت بزرگ ایران می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان مدیریت جهادی اقتصاد را وظیفه مسئولان و مدیران دولت ذکر و تصریح کرد: مدیریت جهادی اقتصاد به عنوان یک ضرورت باید مورد توجه قرار گیرد که راهی جز این برای کشور نمانده است چرا که کشور در شرایطی است که نمی‌تواند با نفت، دردهای اقتصاد را درمان کند و مردم نیز در شرایطی هستند که نمی‌توانند خود را با هزینه‌های فعلی و شاخص‌های فضای کسب و کار تطبیق دهند.

وی با بیان اینکه پیش زمینه‌ مدیریت جهادی رعایت اصول اقتصاد مقاومتی است گفت: این اصول اخیراً در چهارچوب سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری به دستگاه‌ها ابلاغ شده و باید به تفکیک و دقت مورد توجه قرار گیرد.

باغبانیان افزود: رکن دیگر پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب پرداختن به مقوله پر اهمیت فرهنگ است که در افکار، باورها، خلقیات و رفتار یک ملت خلاصه می‌شود.

وی به وضعیت فرهنگ در شرایط کنونی اشاره و اظهار کرد: فرهنگ مردم در چند سال اخیر به واسطه مسائل سیاسی و اقتصادی تغییرات شدیدی را تجربه کرده و اکنون در این فضا جوانان کشورمان در مقابل هجمه‌های شدید رسانه‌ها و ماهواره‌ها و ضعف‌های مدیریتی متولیان فرهنگی دچار آسیب شده‌اند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان گفت: جوانان در چنین شرایطی یا دچار آسیب ناشی از بحران فرهنگی شدند یا اینکه بی‌دفاع در معرض تهدیدات قرار دارند که باید در هر دو حالت اقدامات جهادی برای درمان و صیانت از این سرمایه‌ها انجام شود.

وی به تاکیدات مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگ اشاره کرد و افزود: ورود مردم به حوزه فرهنگ راهکاری است که سال‌ها مورد غفلت قرار گرفته و با ورود مردم به این حوزه در قالب گروه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد ضمن رعایت چهارچوب‌های بومی و مذهبی در راستای فرهنگ‌سازی مناسب می‌تواند اقشار مردم را در برابر بسیاری از مشکلات اجتماعی و ناهنجاری‌های فزاینده کشور مصون سازد.

اغبانیان" از مردم به عنوان رکن اصلی رشد اقتصاد و فرهنگ نام برد و تصریح کرد: از آنجایی که در نظام جمهوری اسلامی میزان رأی ملت است، تغییر در وضعیت موجود به سمت وضعیت ایده آل با خواست مردم امکان‌پذیر است و این مردم هستند که تک تک عناصر اقتصاد و فرهنگ جامعه را تشکیل می‌دهند و بدون اراده آنها حاکمیت در اجرای برنامه‌های خود با مشکل مواجه خواهد شد.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تعاونی های دهیاری ها در سقز توسعه می یابد

مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان در جمع دهیاران سقز با بیان این مطلب گفت: فعال کردن و راه اندازی تعاونی های دهیاران در این شهرستان امری مهم در توسعه اقتصادی روستاها برای انجام فعالیت اقتصادی و آبادانی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان، "مصطفی باغبانیان" افزود: شهرستان سقز با داشتن 185 دهیاری ظرفیت بسیار مناسبی برای این موضوع دارد و این اداره کل در این راستا از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

وی ادامه داد: در راستای اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی ، دولت توسعه تعاونی های روستایی و دهیاران را در دستور کار خود قرار داده است

مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان افزود: تشکیل شرکت های تعاونی دهیاری ها به منظور ساماندهی روستا در راستای اشتغال زایی و خدمات رسانی بیشتر در زمینه اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی است .

باغبانیان، هدف از تشکیل شرکت تعاونی ها را درآمد زایی ، خود کفایی و کاهش هزینه های اجرایی و افزایش کیفیت فنی پروژه ها و به طور کلی مشارکت دهیاری ها در بخش های عمرانی و خدماتی برشمرد.

وی گفت: شرکت های تعاونی دهیاری ها می توانند در انجام فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری در بخش های تولیدی و خدماتی، اجرای پروژه های عمرانی و خدماتی ، فعالیت های بازرگانی و خرید اقلام و تجهیزات و ملزومات خصوصا با اولویت کالاهای مورد نیاز بخش روستایی و دهیاری ها فعالیت کنند.

مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان انجام فعالیت های کشاورزی ، باغداری ، دامداری ، پرورش طیور و آبزی پروری،انجام فعالیت های حوزه گردشگری اعم از خدمات گردشگری و تورگردانی و نیز انجام عملیات مشاوره بخش گردشگری و اجرای پروژه های گردشگری به ویژه با رویکرد طبیعت گردی و گردش روستایی را، از دیگر مواردی برشمرد که تعاونی دهیاری ها می تواند در راستای آن فعالیت کنند
۳۰ فروردین ۱۳۹۳ ۱۱:۴۷
کد خبر : ۳۵,۷۷۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید