رئیس اتاق تعاون فارس خبر داد: راه اندازی مرکز آموزش علمی - کاربردی تعاون در شیراز

رئیس اتاق تعاون فارس از راه اندازی مرکز آموزش علمی - کاربردی تعاون در شیراز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس، بهروز فرهنگیان در دومین جلسه شورای تتای اتاق تعاون فارس جلسه با اشاره به توافق انجام شده با دانشگاه علمی کاربردی، اظهار کرد: مرکز آموزش عالی تعاون در استان شیراز راه اندازی می شود که نیازمند همکاری نمایندگان مجلس برای تأمین زیرساخت ها از جمله تأمین زمین هستیم.

وی با تأکید براهمیت دانش، تخصص، آموزش و ترویج در رونق فعالیت تعاونی ها در اقتصاد، افزود: در راستای مهارت افزایی، توافقی نیز با مراکز فنی و حرفه ای برای برگزاری دوره های مهارت آموزی صورت گرفته است.

فرهنگیان با بیان اینکه اولویت اتاق تعاون فارس تعامل منطقی بین کسب و کار و نخبگان جامعه است، گفت: در سال 92 بیشترین تلاش برای شناسایی وضعیت و عارضه یابی اتاق تعاون بوده است که یکی از مهترین این اقدامات، تشکیل شورای تتا (شورای تعالی تعاونی های استان) در اتاق تعاون بوده است.

رئیس اتاق تعاون فارس به دیگر برنامه های این اتاق در سال 92 اشاره و تبیین راهبردی اتاق تعاون، اصلاح ساختار اداری، استخدامی، مالی و هزینه ای، پیشنهاد شورای توانمندسازی، کارآفرینی و اشتغال بانوان (تکاب) به دفتر امور بانوان استانداری فارس و اخذ موافقت اولیه را از مهمترین این فعالیت ها بیان کرد.

فرهنگیان از برگزاری دوره های آموزش برندسازی برای تعاونی های استان خبر داد و گفت: برندسازی برای محصولات موضوعی بسیار مهم است و نباید اجازه داد که محصولات شرکتی به نام دیگر شرکت ها به ثبت برسد و امتیاز استفاده از برند برای شرکت هایی غیر از شرکت تولید کننده محصول اصلی فراهم شود.

وی با بیان اینکه ستاد مهارت آموزی در اتاق تعاون فارس راه اندازی می شود، افزود: زمانی با معضل بی سوادی درجامعه روبرو بودیم که به لطف راه اندازی نهضت سواد آموزی مرتفع شد اما هم اکنون با نداشتن مهارت در فارغ التحصیلان روبرو هستیم و لذا باید به مهارت افزایی در فارغ التحصلان دانشگاهی توجه کرد.

رئیس اتاق تعاون فارس از همکاری با انجمن علمی دانشگاه های شیراز برای اجرای برنامه های آمادگی فارغ التحصیلان برای ورود به بازار کسب و کار خبر داد و اظهار کرد: همچنین با همکاری شرکت شهرک های صنعتی ستاد مهارت آموزی در اتاق تعاون راه اندازی می شود.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی مرودشت از برگزاری دوره آموزشی و ترویجی تعاونی های شالیکوبان شهرستان خبر داد

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس، محمد سعیدی عمادی در تشریح این خبر، گفت: دوره آموزشی "آشنایی با  تشکیل  تعاونی ها مختص شالیکوبهای شهرستان  مرودشت" با حضور معاونت صنایع کشاورزی استان فارس، کارشناسان اداره  تعاون کار ورفاه اجتماعی مرودشت و مدیران کارخانجات شالیکوبی در سالن  اداره ترویج آموزش کشاورزی و منابع طبیعی بخش درودزن  برگزار شد.

وی افزود: دوره  های آموزشی و  ترویجی  مذکور در بخش تعاون  با همکاری سازمان جهاد کشاورزی مرودشت  با هدف ایجاد انگیزه در بین شالیکوبان در جهت گیری به سمت ایجاد شرکت تعاونی  برگزار  شده است.

سعیدی عمادی با بیان اینکه دوره های آموزشی واحد تعاون شهرستان مرودشت  با محوریت  آشنایی مردم در سطوح مختلف انجام ی پذیرد، خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه کشاورزان این منطقه  به خصوص در تولید محصولاتی همچون برنج و گندم رتبه های برتر کشور را اختیار دارند،  ضرورت تشکیل یک تشکل و مجموعه احساس شد که برگزاری چنین دوره ای، آشنایی افراد با انواع شرکت های تعاونی را به دنبال دارد و نقش موثر در وحدت و همدلی کشاورزان خواهد داشت.

در این جلسه حقیقت، معاون صنایع کشاورزی  استان فارس نیز ضمن تشکر از استقبال مدیران کارخانجات شالیکوبی، بر نقش مهم شالیکوبان تاکید کرد.

وی حقیقت، توزیع  منابع کلان کشوری را  در گرو داشتن  تعاونی استانی با محوریت همکاری و همدلی در تمامی شهرستان های استان دانست و گفت: با توجه به نیاز مندی این بخش به تشکیل نهاد و تشکلی سازمان یافته ای در چارچوب  قانون، تعاون مهمترین و اصلی ترین مورد در پیشرفت و  پیشبرد  اهداف شالیکوبان این منطقه  است.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 عضو هیئت رئیسه مجلس: تعاونی ها باید به سندیکاهایی پرقدرت برای سرمایه گذاری تبدیل شوند

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس، ضرغام صادقی در دومین جلسه شورای تتای (تعالی تعاونی های استان) اتاق تعاون فارس با بیان اینکه نقش آموزش در ارتقا فعالیت تعاونی ها بسیار مهم است، افزود: تبلیغات، بازاریابی، فرهنگ سازی، سرمایه گذاری و کلیه اموری که بر یک کسب و کار اثر گذار هستند در صورتی که بخش تعاون به دانش مجهز شود در این بخش قابل تحقق است.

وی با اشاره جایگاه تعاون در اسلام و سفارش و ارزشی که دین در خصوص فعالیت های تعاونی قائل است، افزود: مسئولین نیز باید تأکید دی اسلام بر تعاون را شاخص قرار داده و در راه تحقق ارزش های والای تعاون در جامعه اقدام اساسی کرده و قدم بردارند.

صادقی با بیان اینکه تعاون به معنای کنار هم بودن سبب ایجاد قدرت در خانواده و جامعه می شود و حرکت در راستای تعاونی اثرات بیشتری خواهد داشت، خاطرنشان کرد: نقش مهم تعاون در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز دیده شده است و آن هم در تقسیم بندی اقتصاد کشور به سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی بوده که نشانگر توجه نظام مقدس به این بخش مهم است.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سهم 15 درصدی تعاون از اقتصاد د برنامه چهارم توسعه و افزایش آن به 25 درصد در برنامه پنجم توسعه، اظهار کرد: سهم 15 درصد و 25 درصد نشان دهنده نیازمندی کشور به فعال سازی بخش تعاون است بخصوص در شرایط کنونی که حربه علیه کشور، حربه اقتصادی است.

صادقی با بیان اینکه بخش تعاون می تواند نقشی اساسی در رفع مشکلات اقتصادی، نیازها و مطالبات مردم داشته باشد، به ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری اشاره و تصریح کرد: در سیاست های اقتصاد مقاومتی نیز بر اصل مردم محوری و دانش محوری تأکید شده است که هر دو در اتاق تعاون وجود دارد.

وی با بیان اینکه تلفیق نقش ارزشمند مردم و نخبگان می تواند مردم محوری و دانش محوری را در اقتصاد رقم بزند، افزود: به طور میانگین به ازای هر تعاونی، 10 شغل ایجاد می شود و با رونق تعاون، گردش مالی چشمگیری را در این بخش مشاهده خواهیم کرد.

صادقی با بیان اینکه برای ایفای کامل نقش تعاون در اقتصاد باید به سهم 25 درصدی آن در برنامه پنجم توجه کرد، گفت: برای تحقق کاری بزرگ در بخش تعاون استان فارس، نباید به سهم فعلی پنج تا شش درصدی فعالیت اقتصادی تعاونی نگاه کرد بلکه باید به سهم 25 درصدی توجه کرد که این سهم نشان می دهد ظرفیت پنج برابری برای فعالیت های بخش تعاون وجود دارد.

عضو مجمع نمایندگان استان فارس به ترکیب اعضای اتاق تعاون و تخصص و تجربه آنها در استان فارس اشاره و اظهار کرد: اعضای اتاق تعاون باید تلاش کنند تا در درجه اول نقش تعاون را در نگاه مسئولان پررنگ و مثبت تر نشان دهند و اعتماد مسئولان در فعالیت های اقتصادی را به خود جلب کنند.

صادقی اولویت دوم برنامه های اتاق تعاون را مردم معرفی و خاطرنشان کرد: اگر کار فرهنگی صورت بگیرد و ذهنیت مردم نسبت به تعاون تغییر کند و اعتماد مردم به فعالیت های تعاون به عنوان کاری اقتصادی که به آنها تعلق دارد، جلب شود می تواند در ارتقای جایگاه تعاونی ها در فعالیت های اقتصادی بسیار مؤثر باشد.

وی با تأکید بر نقش آموزش و ترویج در گسترش تعاون در فعالیت های اقتصادی جامعه، افزود: آموزش تعاونی باید از افراد توانمند شروع و باید تلفیقی بین دانشگاه و تعاون ایجاد شود تا عملکرد تعاون ها هرچه بیشتر اثرگذار باشد.

صادقی با بیان اینکه تعاونی ها بزرگ ظرفیت بسیار مطلوبی برای فعالیت های اقتصادی مردم است، اظهار کرد: باید تعاونی ها به سندیکاهایی پرقدرت تبدیل شوند که قابلیت جذب و انجام سرمایه گذاری های کلان را داشته باشند.

 

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیشنهادات اعضای اتاق تعاون استان فارس در خصوص قوانین بخش تعاون، خاطرنشان کرد: باید هر گونه قانون زاید علیه تعاون و نیز ظرفیت های قانونی که مغفول مانده احصاء شود تا با طرح در کمیسیون اجتماعی و تصویب در مجلس برای رونق بخشی تعاون اثرگذار شود.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی همچنین به اعلام مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس درخصوص صعود چهار پله ای فارس در کشور در بخش اشتغال اشاره و اظهار کرد: عمده نطق های نمایندگان مجلس نیز در خصوص اشتغال و رفع بیکاری بوده است و این جهت گیری در استان فارس بسیار مثبت و ارزشمند است.

صادقی با تأکید بر اهمیت دانش در مدیریت اجرایی، گفت: اجرای امور اجرایی به دست اساتید دانشگاهی، روزنه امیدی برای جامعه است و این موضوع درخصوص مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس که از چهره های علمی است قابل مشاهده است.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس مطرح کرد: ضرورت شناسایی مزیت های بومی در کمیسیون های شورای تتای اتاق تعاون استان فارس

به گزارش روابط عمومی اداره کل عاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس، دکتر عباس عباسی در دومین شورای تتای اتاق تعاون استان فارس با بیان اینکه تعاون نقطه اتکا و استراتژیک و مزیتی راهبردی در دنیای امروز است، افزود: با توجه به جایگاه و نقش تعاون در بخش اقتصادی می توان نسبت به تحقق شعار فرهنگ، اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی امیدوار بود.

وی با اشاره به سه محور دولت، کارگر و کارفرما در مدیریت روابط کار، همگرایی این سه محور را باعث ایجاد ارزش افزوده عنوان و خاطرنشان کرد: در بخش تعاون نیزباید برای همگرایی و ایجاد ارزش افزوده باید بر سه جانبه گرایی تأکید کرد البته همگرایی در بخش تعاون نباید باعث تقابل با دیگر بخش های اقتصادی شامل بخش دولتی و خصوصی شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس با بیان اینکه تعاون بخش تکمیلی اقتصاد در جامعه است، خاطرنشان کرد: اقتصاد بخش تعاون، اقتصادی موازی و در تقابل با دولت و بخش خصوصی نیست، بلکه بخشی تکمیلی است و اگر این نگاه تکمیلی در جامعه احیا شود، می تواند جایگاه تعاون درجامعه را قوام بخشد.

عباسی با تأکید بر اینکه باید بر فعالیت های راهبردی اتاق تعاون استان فارس تعصب داشت و نسبت به آن حساس بود تا به نتیجه رسید، افزود: وردوی اتاق تعاون به سوی همه ی اساتید، نخبگان و افراد مجرب باز شده است و ترکیب اعضای شورای تتا نشان دهنده نگاه جامع نگر، همگرا و کاربردی به تعاون در استان فارس است.

وی با بیان اینکه در بخش تعاون، مشکلات اقتصادی به عنوان اولین مشکل فعالیت های اقتصادی در سطح جامعه مطرح نمی شود، اظهار کرد: کمیسیون های تخصصی شورای تتای اتاق تعاون استان فارس باید به سمتی بروند که با نگاه بومی در شهرستان ها، مزیت ها را شناسایی و برای سرمایه گذاری و بهره برداری اقتصادی ارائه دهند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس همچنین بر ضرورت برندسازی در این مزیت های شناسایی شده شهرستان ها تأکید و خاطرنشان کرد: برای نمونه در بخش صنایع دستی فعالیت های خوبی صورت گرفته است اما به دلیل نداشتن برند، بی هویت مانده است که این بی هویتی باعث ارزش افزوده کمتر و اختصاص سهم کمتری از بازار می شود.

عباسی، بسته بندی استاندارد محصولات را تکمیل کننده فرآیند تولید پس از برندسازی معرفی و خاطرنشان کرد: زمانی که برندسازی و بسته بندی مناسب صورت گرفت می توان با استفاده از تعاونی ها به بازار وارد شد و به رقابت با سایر بخش های اقتصادی پرداخت.

وی تصریح کرد: در تمامی جلساتی که حضور داشتیم بر این نکته تأکید کردیم که اگر کاری را نمی توانید انجام دهید یا قصد دارید کاری را به نحو احسن انجام دهید، فعالیت ها را به بخش تعاون واگذار کنید.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس با بیان اینکه تعاونی می تواند در تولید و عرضه کالا و خدمات در جامعه پیشتاز باشد، تصریح کرد: نگاه جامعه به تعاونی این گونه است که اگر به دنبال انصاف، عدالت، برابری و صداقت هستید می توان آن در بخش تعاون بدان دست یافت.
۳۰ فروردین ۱۳۹۳ ۱۱:۵۸
کد خبر : ۳۵,۷۹۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید