روح تدبیر و امید در کالبد مشاغل خانگی استان آذربایجان غربی دمیده شد

اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان غربی اولین جلسه مشاغل خانگی استان را در سال 93 با حضور نمایندگان و کارشناسان دستگاههای اجرایی استان برگزار نمود
به گزارش روابط عمومی اداره کل، احمد دهقان سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی در حاشیه این جلسه در مصاحبه با خبرنگار واحد خبر صدا و سیمای مرکز آذربایجان غربی در خصوص توسعه مشاغل خانگی و دستور العمل جدید بانک مرکزی گفت: رونق مشاغل خانگی در ایجاد شغل های جدید بسیار موثر بوده و اعتبارات مورد نیاز برای ایجاد اشتغال در بخش مشاغل خانگی به بانک‌های استان ابلاغ شده است .
وی گفت: امسال بالغ بر 134 میلیارد ریال جهت توسعه مشاغل خانگی به استان آذربایجان غربی اختصاص داده شده تا برای بیش از 2700  نفر شغل خانگی فراهم شود.
وی افزود: مقرر گردیده بر اساس دستورالعمل اجرایی مشاغل خانگی به هر فرد داوطلب شغل خانگی تا سقف 50 میلیون ریال تسهیلات از محل منابع داخلی بانکهای ملی، سپه، صادرات، تجارت، ملت، رفاه، پست بانک، کشاورزی، مسکن و توسعه تعاون پرداخت ‌شود.
دهقان در ادامه از حمایتهای جناب آقای سعادت استاندار محترم آذربایجانغربی در جلسات کارگروه اشتغال استان در جهت ایجاد اشتغال پایدار در منطقه تشکر نمود و ابراز داشت: تزریق پول به بانکهای عامل و دادن وام خود اشتغالی به جویندگان کار همچون دمیدن روح تدبیر و امید در کالبد مشاغل خانگیست .
وی اظهار داشت: ترویج هر چه بیشتر مشاغل خانگی در کاهش آمار بیکاری و تولید اشتغال بیشتر در استان نقش بسیار دارد و باید این فرهنگ در استان نهادینه شود.
دهقان در ادامه گفت: باید ظرفیت‌های کسب و کار خانگی در جهت توسعه فرصت‌های شغلی شناسایی و توسعه یابد.
وی کاهش هزینه‌های تولید، افزایش بهره‌وری و ارتقای مدیریت کسب و کار را از ویژگی‌های اشتغال خانگی دانست و اذعان کرد: مشاغل خانگی در بخش صنایع دستی، تولید فرش دستباف، تولیدات کشاورزی، دامپروری و شیلات، تولید صنایع غذایی و نساجی، فناوری اطلاعات و فعالیت‌های فرهنگی و هنری تعریف شده و دستگاه‌های مختلف از جمله میراث فرهنگی، جهاد کشاورزی، آموزش فنی و حرفه‌ای، صنعت، معدن و تجارت، کمیته امداد امام خمینی (ره)، بهزیستی، بنیاد شهید و امور ایثارگران، صندوق مهر امام رضا (ع) و فرهنگ و ارشاد اسلامی از این گروه مشاغل حمایت می‌کنند.
احمد دهقان سرپرست اداره کل بهترین راهکار جهت گسترش مشاغل خانگی را تاسیس بازارچه های موقت و دائم عنوان نمود و از شهرداران و دهیاران خواست تا با فراهم سازی زمینه ساخت اینگونه بازارچه ها به رونق مشاغل خانگی کمک کنند.
در ادامه، حسن شهرتی کارشناس مشاغل خانگی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، بخشنامه های اعتبارات بانک مرکزی و نامه شماره 70009 مورخ 93/4/15 معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را قرائت و توضیحات لازم را به اعضای حاضر در جلسه ارائه نمود و اعضای جلسه نیز نظرات و پیشنهادات خود را در این زمینه بیان نموده و به بحث و تبادل نظر پرداختند.
در پایان، مصوبات جلسه در بخش مشاغل خانگی توسط آقای شهرتی توضیح و قرائت شد:
1- دستگاههای اجرایی کل استان برابر اعتبار تخصیصی از مورخ 93/6/1 نسبت به تکمیل پرونده ومعرفی متقاضیان مشاغل خانگی اقدام فرمایند.
2- اولویت معرفی با متقاضیانی باشد که در سنوات قبل به انحاء مختلف نتوانسته اند از بانک عامل معرفی شده تسهیلات دریافت نمایند.
3- برابر نامه شماره 20319 مورخ 92/10/15 این اداره کل تایید و صدور مجوز مشاغل خانگی معرفی شدگان سازمان بهزیستی از طریق دستگاههای اجرایی تخصیصی صورت پذیرد .
4- در اولویت قرار دادن اعتبار تخصیصی به امور خانواده و بانوان استانداری از طریق معرفی متقاضیان به صندوق مهر امام رضا (ع) با عنایت به توافقی که با امور بانوان استانداری انجام گرفته شده است.
5- از معرفی متقاضیان برای رشته های اشباع شده خودداری و همچنین رشته های ستاره دار پس از تایید شبکه بهداشت و درمان و علوم پزشکی صورت پذیرد.

۳ شهریور ۱۳۹۳ ۱۰:۲۵
کد خبر : ۳۹,۲۶۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید