96 درصد زنجانی‌ها عضو شرکت‌های تعاونی هستند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان، گفت: با احتساب اعضای شرکت تعاونی سهام عدالت، 96 درصد از جمعیت این استان عضو شرکت‌های تعاونی هستند.
 

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان زنجان احمد غریوی"  با بیان اینکه شرکت‌های تعاونی امروز باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرند، افزود: متأسفانه تعاونی‌ها با وجود نقش‌های حیاتی که در اقتصاد ملی دارند، تا به امروز نتوانسته‌اند به جایگاه واقعی خود دست یابند، از این رو معتقدیم توجه به این مقوله، یکی از ضرورت‌های امروز است که باید به آن توجه شود.

 وی با اشاره به اینکه طبق بررسی‌های به عمل آمده، یکی از مشکلاتی که امروزه شرکت‌های تعاونی‌ با آن دست به گریبان هستند، نبود نوآوری در امور تعاونی‌ها است، تصریح کرد: بی‌تردید، شرکت‌های تعاونی اگر قصد حضور در بازارهای جهانی و رقابت در این عرصه را دارند، چاره‌ای جز ایجاد نوآوری و خلاقیت در محصولات خود هستند، چرا که در عرصه رقابت، شرکت‌هایی به توفیق دست خواهند یاف که بتوانند با تولیدات جدید، خود را به عنوان یک برند به بازار تحمیل کنند.

 این مسوول با یادآوری اینکه شرکت‌های تعاونی، محلی برای پرورش استعدادهای اقتصادی که از آن‌ها امروزه به عنوان کارآفرین یاد می‌شود، است، اظهار کرد: بی‌شک، شرکت‌های تعاونی از ظرفیت بسیار بالایی برای کارآفرینان برخوردار است، به همین خاطر به هر میزان که بتوانیم مشکلات بخش تعاون را مرتفع کنیم، به همان اندازه نیز در از بین بردن موانع پیش روی کارآفرینان که نقش ارزنده‌ای در ایجاد اشتغال توسعه اقتصاد ملی دارند، گام برداشته‌ایم.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی استان زنجان با تأکید بر اینکه با کمک به بخش تعاون، گام موثری در راستای نوسازی شیوه‌های اقتصادی و برقراری شرایط عادلانه اجتماعی برخواهیم داشت، خاطرنشان کرد: عدم دسترسی به منابع مختلف، نبود خلاقیت و نوآوری، عدم آینده‌نگری و نبود حس استقلال‌طلبی، از مهم‌ترین علل ناکارآمدی تعاونی‌ها است که باید نسبت به رفع این موانع اقدام کرد.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 ضرورت تعیین تکلیف تعاونی های غیرفعال استان زنجان

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با اشاره به ضرورت تعیین تکلیف تعاونی‌های غیر فعال در استان زنجان، خاطرنشان کرد: با توجه به اهداف کلی مندرج در دستورالعمل نحوه تعیین وضعیت و بازسازی تعاونی‌های غیر فعال استان نیز در این زمینه اقدامات لازم را انجام می‌دهد

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان زنجان احمد غریوی با بیان اینکه تعاونی‌های غیر فعال استان بررسی می‌شوند، ادامه داد: شناخت مشکلات تعاونی‌های غیر فعال و طبقه‌بندی آنها بر حسب رشته فعالیت از برنامه‌های اداره کل است.

وی با اشاره به اینکه از نتایج حاصله برای پیشگیری از رکود تعاونی‌های فعال استفاده می‌شود، تصریح کرد: از این نتایج در سیاست‌گذاری‌های بخش تعاون استفاده می‌شود.

این مسئول با بیان اینکه در صورتی که تعاونی نتواند به فعالیت خود ادامه دهد، انحلال تعاونی اعلام می‌شود، افزود: به تعاونی‌های غیر فعال که ظرفیت فعالیت دارند، کمک می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با بیان اینکه از تاریخ ابلاغ بخشنامه جلسات توجیهی برای کارشناسان بخش تعاون و روسای ادارات تعاون،کار و رفاه اجتماعی شهرستان‌های تابعه برگزار شده است، ادامه داد:  تاکنون یک هزار و یک صد تعاونی غیر فعال شناسایی و احصا شده است.

غریوی با بیان اینکه برای فعال کردن واحدهای تولیدی غیر فعال در استان زنجان اقدامات لازم انجام می‌شود، ادامه داد: با شناسایی موانع پیش روی تعاونی‌ها در صورتی که این موانع قابل حل باشد، تعاونی‌های غیر فعال می‌توانند فعالیت‌های خود ادامه دهند.

گفتنی است،رکود بخش تعاون به ویژه تعاونی‌ها به نفع جامعه نیست، چرا که نقش برجسته تعاون در اقتصاد ملی می‌تواند موجب شکوفایی جامعه شده و به شفاف کردن آمار و اطلاعات بخش تعاون کمک کند.

با فعال شدن تعاونی ظرفیت‌های حوزه تعاون بیشتر نمایان می‌شود و تعاونی‌ها به عنوان یکی از فعالیت‌های تاثیرگذار و بازوان فکری جامعه نقش بی‌بدیل خود را در اقتصاد رقم می‌زنند.

همچنین در حال حاضر 57 درصد تعاونی‌‌های استان زنجان فعال هستند، این در حالی است که 3 هزار و 856 شرکت تعاونی در زنجان فعال است.

33 درصد تعاونی‌‌های استان در بخش کشاورزی، 19 درصد در بخش صنعتی، 20 درصد بخش خدمات و 28 درصد در سایر حوزه‌ها فعالیت می‌کنند.

گفتنی است، در حال حاضر 29 درصد تعاونی های استان زنجان غیر فعال و 14 درصد در دست اقدام است.

 

۳ شهریور ۱۳۹۳ ۱۱:۲۷
کد خبر : ۳۹,۳۱۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید