با حضور مدیرکل تعاون وکار هرمزگان: اولین دفتر مشاوره و کاریابی بین المللی هرمزگان راه اندازی شد

در نخستین روز از گرامیداشت هفته دولت، اولین دفتر مشاوره و کاریابی غیردولتی بین المللی هرمزگان با حضور "اکرمی" مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان و معاونان این اداره کل، در بندرعباس راه اندازی شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان، "بهروز اکرمی" ضمن ابراز خرسندی از افتتاح اولین دفتر مشاوره شغلی و کاریابی غیردولتی بین المللی با نام "تدبیر" با بیان اینکه یکی از محورهای اساسی که دولت تدبیر و امید در برنامه های خود قرار داده، ایجاد اشتغال می باشد، گفت: با توجه به دیپلماسی که دولت در سیاست خارجی پیش گرفته، امکان ایجاد فرصت های شغلی برای نیروهای توانمند استان در خارج از کشور فراهم شده است.

وی اظهار داشت: یکی از سیاست های اقتصادی دولت برای تامین اشتغال، راه اندازی دفاتر مشاوره و کاریابی بین المللی و امکان استفاده از فرصتهای شغلی خارج از کشور است.

این مقام مسوول بیان داشت: هرمزگان بواسطه همسایگی وارتباط با کشورهای حاشیه خلیج فارس، فرصتی مناسب را برای تامین اشتغال نیروهای استان در این کشورها، از طریق راه اندازی دفاتر کاریابی بین المللی فراهم کرده است.

وی اظهارداشت: تا پایان سال جاری پنج دفتر کاریابی بین المللی برای تامین اشتغال نیروی کار ایرانی در خارج از کشور در هرمزگان راه اندازی می شود.

مدیر دفتر مشاوره و کاریابی غیردولتی بین المللی نیز با اشاره به اینکه هرمزگان دارای ظرفیتهای متعددی در زمینه فنی مهارتی و علمی و پژوهشی است، گفت راه اندازی دفتر  مشاوره و کاریابی غیردولتی بین المللی می تواند برای بخشی از نیروی کار متخصص استان از طریق کشورهای حاشیه خلیج فارس  اشتغال ایجاد کند.

"محمد نعمتی"افزود: دفاتر مشاوره کاریابی با استقرار نماینده در کشورهای عربی و نیازسنجی فعالیت های اقتصادی این کشورها، نیازهای کاری آنها را به مرکز استان اعلام تا بر اساس توان نیروی کار ایرانی دسته بندی و در نهایت از طریق رسانه ها به فراخوان گذاشته می شود.

وی بیان داشت: درحال حاضر کشورهای کویت، قطر، عمان و امارات متحده عربی بعنوان کشورهای هدف برای اعزام نیروی کار ایرانی در نظر گرفته شده است.

مدیردفتر مشاوره و کاریابی غیردولتی بین المللی گفت: با رشد فعالیت های مرکز کاریابی ،کشورهای عراق،ارمنستان و آذربایجان نیز از کشورهای بعدی برای اعزام نیروی ایرانی است.

====================================================================================== مدیرکل تعاون و کار هرمزگان:

انجمن های صنفی از زمان دریافت اعتبارنامه، مشروعیت دارند

مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان با اشاره به اینکه 39 انجمن صنفی، کانون ها و تشکل های کارگری و کارفرمایی و 160 نماینده کارگری در بنگاه های اقتصادی در سطح استان فعال هستند، گفت: انجمن های صنفی از زمان دریافت اعتبارنامه، مشروعیت دارند.

" بهروز اکرمی" هدف از راه اندازی انجمن های صنفی کارگری و کارفرمایی را متشکل کردن گروههای مختلف در یک نهاد غیردولتی، روانسازی فعالیت های آنها، نمایندگی کردن جامعه کارگری مربوطه و تعامل با نهادهای دولتی عنوان کرد و افزود: این انجمن ها برای انسجام بخشی به پیگیری های مطالبات صنفی جامعه کارگری و کارفرمایی و متشکل کردن آنها در تشکیلات مردم نهاد و غیردولتی به منظور روانسازی و تسریع در اهداف آن صنف تشکیل می شوند.

 وی اظهارداشت: انجمن های صنفی، زبان گویای جامعه کارگری و کارفرمایی برای پیگیری مطالبات قانونی هستند و به عنوان نهادی غیردولتی می توانند تعاملات و مراوداتی با نهادهای دولتی برای پیگیری منافع کلان کشوری داشته باشند و بعنوان انجمن غیردولتی می توانند فعالیت هایی در چارچوب اساسنامه داشته باشند.

 به گفته وی، در سال جاری افزایش کمی انجمن های صنفی و فعال نگهداشتن انجمن ها و آموزش انجمن ها جهت آشنایی بیشتر با اهدافشان و حرکت در چارچوب اساسنامه و فعال کردن انجمن های غیرفعال در برنامه های این اداره کل قرار گرفته است.

اکرمی بیان داشت: نشست های مشترک با انجمن ها در طول سال جهت پیگیری مطالبات قانونی انجمن ها و رفع موانع مشکلات آنها نیز برگزار می شود.

وی از آموزش اقشار مختلف برای انجام ضابطه مند امورات، نیل سریعتر به اهداف در قالب انجمن ها، نقش داشتن انجمن ها به عنوان رابط بین جامعه هدف و دولت به عنوان اثرات وجود مجامع صنفی در جامعه یاد کرد وگفت: اختیارات این انجمن ها در چارچوب اساسنامه و قانون است و ما نیز نمی توانیم هیچگونه دخالتی در این بخش داشته باشیم.

اکرمی اضافه کرد: این تشکل ها شخصیت حقوقی مستقلی داشته واز زمان دریافت اعتبارنامه مشروعیت دارند و می توانند فعالیت کنند.

 اکرمی نظارت این اداره کل بر تشکل های صنفی کارگری و کارفرمایی را در بخش های فعالیت طبق اساسنامه، امورات مالی، تشکیل مجامع و انتخاب هیئت مدیره اعلام و تاکید کرد: در سایر بخش ها نمی توانیم دخالتی داشته باشیم.

وی افزود: انجمن های صنفی کارفرمایی و کارگری با سه نفر هیئت عضو موسس و ده نفر عضو برای کارفرمایی و 50 نفر برای کارگری می توانند فعالیت کنند.

اکرمی با ابراز خرسندی از تشکیل نخستین انجمن صنفی مطبوعات در هرمزگان گفت: انجمن صنفی کارفرمایی مطبوعات استان نیز با تعامل با سایر بخشها می توانند به توسعه فعالیت های رسانه ای کمک کنند. وی در پاسخ به این سوال که طبق 2بند ماده 5 اساسنامه انجمن صنفی مطبوعات در زمینه شرایط عضویت اعضاء که ذکر شده است : « شاغل در حرفه مطبوعات و رسانه در حوزه فعالیت انجمن صنفی با ارایه مدارک شناسایی معتبر شامل پروانه فعالیت معتبر از وزارت ارشاد و یا حکم نمایندگی از مطبوعات و رسانه های سراسری» می توانند به عضویت این انجمن درآیند؟ نیز ذکر کرد : این انجمن نیز مانند سایر انجمن ها بطور دقیق بایستی طبق اساسنامه عمل کنندو طبق این بند اساسنامه هیچ منعی برای عضویت نمایندگی های روزنامه های سراسری و خبرگزاری ها در انجمن صنفی مطبوعات هرمزگان وجود ندارد.

===================================================================================== بازدید رییس دبیرخانه ستاد مشاغل خانگی کشور از طرح های مشاغل خانگی بندرعباس

رییس دبیرخانه مشاغل خانگی کشور از طرح های مشاغل خانگی شهرستان بندرعباس بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان، " مهناز امامدادی" ضمن ابراز رضایت از عملکرد مشاغل خانگی استان هرمزگان، با اشاره به نقش مشاغل خانگی در ایجاد اشتغال مولد و کسب درآمد برای خانوار، بر ضرورت تکمیل زنجیره ارزش از طریق ایجاد و گسترش طرح های پشتیبان مشاغل خانگی تاکید کرد.

امامدادی از تعدادی طرح زنان سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و چندین طرح تعاونی بازدید کرد.

===================================================================================== طرح ساماندهی مشاغل کارگاهی بستک با همکاری دهیاران

اولین نشست سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بستک و دهیاری های شهرستان با هدف تشریح طرح ساماندهی مشاغل کارگاهی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان، در این دیدار "بهرام فولادچنگ" ضمن توضیح در خصوص طرح ساماندهی مشاغل کارگاهی که در سطح شهرستان بستک در حال اجرا است گفت: در صورتیکه دهیاری ها  یا رؤسای شوراهای اسلامی کروکی اراضی مورد نظر را به دبیرخانه کارگروه تخصصی اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان ارسال کنند، بلافاصله پیگیری ها جهت اخذ مجوز از دستگاه های ذیربط انجام خواهد شد.

وی اضافه کرد: با مراجعه دهیارها به مرکز شهرستان در اسرع وقت، اقدامات اولیه واگذاری اراضی به طرح های صنعتی انجام خواهد شد.

در ادامه این نشست، فولادچنگ در خصوص تشکیل تعاونی های دهیاری ها و مزایای آن بیان داشت: تسهیلات بانکی مناسبی توسط دولت برای این تعاونی ها پیش بینی شده که از طریق معاونت عمرانی استانداری و سازمان دهیاری ها و شوراهای استانداری قابل پرداخت است.

وی با دعوت از دهیاران بخش جناح برای تشکیل تعاونی دهیاران گفت: تسهیلات مصوب برای اجرای طرح های توسعه و عمران روستایی به صورت شناور پیش بینی شده که اگر یک بخش یا شهرستان در این زمینه دیر عمل کند سهمیه مردم آن بخش و شهرستان به سایر مناطق کشور اختصاص داده می شود.

در این نشست، دهیاران بخش جناح مهم ترین مشکلات خود را مطرح و خواستار همکاری های بیشتر دستگاههای اجرایی شهرستان شدند.

طرح ساماندهی مشاغل کارگاهی در بستک با محوریت اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان و همکاری دستگاه های مرتبط با واگذاری زمین به منظور تخصیص سریع و قانونی اراضی در حال اجرا است.

 

۵ شهریور ۱۳۹۳ ۰۹:۲۵
کد خبر : ۳۹,۳۷۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید