مدیرکل تعاون وکار هرمزگان در نشست مطبوعاتی: برای حفظ سطح اشتغال استان باید 20 هزار فرصت شغلی ایجاد شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان گفت: برای حفظ سطح اشتغال استان، سالانه باید 20 هزار فرصت شغلی و برای کاهش نرخ بیکاری نیز به طور متوسط 25 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان، "بهروز اکرمی" در نشست مطبوعاتی که به مناسبت گرامیداشت هفته دولت و تشریح عملکرد دستگاههای زیر مجموعه وزارت تعاو در هرمزگان با حضور مدیران این دستگاهها در هرمزگان برگزار شد، افزود: در یک ساله اخیر دولت تدبیر و امید، بیش از هفت هزار فرصت شغلی در استان ایجاد شده که از این تعداد بیش از 2 هزار و 800 مورد آن در چهار ماهه امسال ایجاد شده است.

وی اظهارامیدواری کرد: با برنامه ریزی ها و اهداف از پیش تعیین شده از جمله رصد و تعیین و تکلیف طرحهای نیمه تمام و ایجاد صنایع جدید در غرب بندرعباس و شرق استان، این هدفگذاری ها محقق شود.

اکرمی به مزیتهای نسبی استان برای ایجاد اشتغال اشاره کرد و بیان داشت: بخشهای مختلف از جمله خدمات، صنعت و کشاورزی در استان زمینه مناسبی برای ایجاد اشتغال می باشد که بیشترین اشتغال ایجاد شده در بخش خدمات با 50 درصد، بخش صنعت 30 درصد و مابقی نیز در بخش کشاورزی می باشد.

این مقام مسوول، میزان نرخ بیکاری بهار امسال استان را 13 درصد عنوان و اضافه کرد: با توجه به وضعیت آب و هوایی استان و کاهش فعالیتهای ساختمانی و ساخت و ساز، تعداد کارگران فصلی کاهش یافته و همین امر سبب افزایش نرخ بیکاری استان در مقایسه با زمستان سال گذشته که 4/7 درصد بود، می باشد.

به گفته ی مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان، با تحقق بخش اعظم فرصتهای شغلی در شرق استان و افزایش تولیدات و توسعه صنایع فولاد و آلومینیوم در غرب بندرعباس و همچنین به فعلیت رساندن فرصتهای شغلی در منطقه آزاد تجاری قشم  بعنوان سه ضلع اشتغال استان، در بحث ایجاد اشتغال باید به جایی رسید که نیروهای فصلی و ساختمانی در آمار اشتغال استان چشمگیر نباشد.

اکرمی در ادامه بیان داشت: کاهش نرخ بیکاری نیازمند رشد اقتصادی مناسب است و بی تردید رشد اقتصادی نیز نیازمند سرمایه گذاری داخلی و خارجی می باشد که باید از طریق تعاملات خارجی سرمایه گذاران را جذب و فرصتهای سرمایه گذاری را به آنان معرفی کرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی  هرمزگان اضافه کرد: یکی از اهداف دولت تدبیر و امید نیز ایجاد تعاملات بین المللی و جذب سرمایه گذار است که استان هرمزگان نیز به تبعیت از سیاست های این دولت در امر سرمایه گذاری و حمایت از سرمایه گذاران، پایان سال جاری اولین همایش بین المللی را بمنظور شناسایی فرصت های شغلی جدید و برای رونق اقتصادی استان با حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی برگزار می کند.

وی در ادامه به دستاوردهای یک ساله دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: مهم ترین عملکرد دولت ایجاد آرامش در داخل کشور و گسترش ارتباطات بین المللی و آزاد کردن بخشی از سرمایه های بلوکه شده کشور در خارج بمنظور بهبود فضای کسب و کار و بازگشت شرکای خارجی به چرخه اقتصادی است و اجرای طرح بیمه سلامت در حوزه درمان، تعیین حداقل دستمزد کارگران با مشارکت کارگران و کارفرمایان بدون تنش، تقویت اصل سه جانبه گرایی، پرداخت مطالبات کارگران و بازنشستگان، نیازسنجی بازار کار استان و تعیین تکلیف تعاونی های غیرفعال نیز از جمله مهم ترین این اقدامات در کشور و استان بوده است.

 به گفته ی اکرمی، بیش از شش هزار و 700 مورد بازرسی از کارگاهها، 7 هزار و 827 نفر ساعت برگزاری دوره های عمومی و تخصصی ایمنی و بهداشت،  معرفی بیش از یکهزار و 200 نفر واجد شرایط بیمه بیکاری به تامین اجتماعی، معرفی 253 مقرری بگیر به فنی و حرفه ای، نظارت بر اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، بررسی و تایید آیین نامه انظباط کار، تاسیس انجمن های صنفی و کارفرمایی، تاسیس شوراهای اسلامی کار، برسی بیش از یکهزار و 500 دادخواست، ایجاد بیش از یکهزار و 600 فرصت شغلی از طریق تعاونی ها، جذب عضو در تعاونی ها، ارایه آموزشهای تخصصی به تعاونگران، بازدید و برخورد چهره به چهره از کارگاه های تولیدی و جامعه هدف این اداره کل، اجرای برنامه های ورزشی وتفریحی و کمک به واحدهای مشکل دار جهت حفظ سطح اشتغال از جمله اقدامات انجام شده این اداره کل طی یک سال گذشته می باشد.

======================================================================================مدیرکل بیمه سلامت هرمزگان:

248دارو تحت پوشش بیمه سلامت ایران

مدیرکل بیمه سلامت هرمزگان گفت:170 داروی بیماران صعب العلاج، 58 داروی بیماران خاص و20 قلم داروی نازائی تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان، "مهرداد پاکدامن" در نشست مطبوعاتی که به مناسبت گرامیداشت هفته دولت و تشریح عملکرد دستگاههای زیر مجموعه وزارت تعاون در هرمزگان با حضور مدیران این دستگاهها برگزار شد، با اعلام این خبر، از تحت پوشش قرارگرفتن پیوند کلیه ومغزاستخوان درآینده نزدیک خبرداد.

وی اظهار داشت: طرح بیمه سلامت همگانی با اهداف مختلفی همچون کاهش پرداخت از جیب مردم بابت درمان، جلوگیری از سقوط مردم به زیر خط فقر اجرایی شده و ثبت نام در این طرح تا پایان سال جاری استمرار می یابد.

"مهرداد پاکدامن" افزود: بیماران هرمزگان در سال گذشته 14 میلیارد ریال برای هزینه های درمان خود پرداخت کردند که با اجرایی شدن طرح بیمه سلامت همگانی این رقم به پنج میلیارد ریال کاهش یافت.

در این نشست "عبدالرضا امیری"مسوول بانک توسعه تعاون گفت: بانک توسعه تعاون بانک تخصصی بخش تعاون می باشد که باید 80 درصد از تسهیلات خود را به بخش تعاونی ارائه کند اما سایرین نیز می توانند از منابع آن بهره مند شوند.

مدیرکل فنی و حرفه ای هرمزگان نیز در این نشست با اشاره به اهمیت فراگیری حرفه برای شاغل شدن، اظهار داشت: با توجه به برنامه ریزی هایی که برای شرق هرمزگان انجام شده اگر کسی در چهار شاخه صنعت ساختمان، تاسیسات، لوله کشی و شیلات آموزش دیده و ماهر باشد در آینده بیکار نمی ماند.

"عزت الله اردشیری" افزود: اکنون طرح مهندسین فردا با هدف ارائه دیدگاه مهارت محور به همراه دیدگاه دانش محور سعی در ایجاد تغییر در نگرش افراد به کودکان دارد.

وی یاد آور شد: سازمان آموزش فنی و حرفه ای طرح مهندسین فردا را به منظور آموزش مهارت های عملی به عنوان پایه و اساسی برای توانمند سازی نیروی انسانی ماهر، متخصص وکارآفرین و همچنین ایجاد زمینه های اشتغال افراد قبل از ورود به دانشگاه اجرایی کرده است.

وی اضافه کرد: این طرح در 13 رشته آموزشی تدوین شده که توسط برخی مراکز آموزش فنی و حرفه ای در هرمزگان نیز اجرایی شده است.

وی با اشاره به طرح آموزش، تولید و بازار یابی سازمان فنی و حرفه ای، بیان کرد: در این طرح از کارآفرینان و افراد دارای ایده قابل تجاری سازی با ارائه آموزش های تولید و فروش حمایت می شود.

مدیرکل فنی و حرفه ای هرمزگان ابراز داشت: امسال در مرحله شهرستانی مسابقه های ملی مهارت 130 نفر در 19 رشته شرکت کردند که این تعداد در مرحله استانی به 45 نفر در 9 رشته رسید که از این تعداد 9 نفر در قالب هشت رشته به مسابقه های ملی مهارت اعزام می شوند.

اردشیری افزود: در سال گذشته 23 هزار نفر از اموزش های فنی و حرفه ای این سازمان بهره بردند و 23 هزار و 500 نفر در ارزشیابی مهارتی فنی و حرفه ای شرکت کردند.

مسوول بیمه صندوق اجتماعی روستاییان و عشایر هرمزگان نیز در این نشست با اشاره به اهمیت داشتن یک بازنشستگی مطمئن برای خانواده های روستایی و عشایر برای تامین آینده، گفت: تاکنون 10 هزار و 500 نفر عضو این صندوق در استان می باشند.

"محمدعلی دشوارگر" بیان داشت: 153 هزار خانوار روستایی در استان زندگی می کنند که 98 هزار خانوار روستایی هرمزگان عضو هیچ صندوق بیمه اجتماعی نمی باشند.

وی اضافه کرد: تاکنون 52 خانوار روستایی در هرمزگان از مستمری استفاده می کنند.

دشوارگر اشاره کرد: میزان حق عضویت سالانه این صندوق بنا به انتخاب فرد بین یک میلیون و 200 هزار ریال تا سه میلیون ریال می باشد و دولت نیز دو برابر میزان پرداختی وی را پرداخت می کند.

 

 

 

۹ شهریور ۱۳۹۳ ۱۱:۱۱
کد خبر : ۳۹,۴۰۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید