تشریح 23 برنامه کلیدی فرهنگی و اجتماعی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه شورای اداری استان اصفهان

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل تعاون کارو رفاه اجتماعی استان اصفهان در آخرین جلسه شورای اداری به تشریح 23 برنامه مهم و کلیدی این معاونت پرداخت و افزود: برگزاری کارگروه فرهنگی اجتماعی شهرستان ها و برنامه ریزی و هماهنگی برای حضور مدیرکل در کارگروه فرهنگی شهرستان ها و برگزاری یادواره شهدای کارگر و تعاونگران در شهرستان ها پیگیری می شود.

"احمدرضا پرنده" اظهار کرد: همچنین هماهنگی با مسئولین شهرستان ها و بازدید از خانواده معظم شهداء بویژه شهدای کارگر و تهیه گزارش و دل نوشته از آن ها برای ارسال به مرکز استان صورت می گیرد.
به گفته وی بازدید از نمازخانه های واحدهای اقتصادی و تعاونی ها خصوصاً واحدهای بالای50 نفر، تهیه و ارسال فهرست واحدهای متقاضی برای شرکت در کلاس های آموزشی نمازو مسایل فرهنگی از سوی ستاد اقامه نماز، اجرای مسابقات قرآن و نهج البلاغه براساس برنامه های استانی در سطح شهرستان و معرفی برترین ها به ستاد از دیگر اقدامات این معاونت است.
معاون فرهنگی واجتماعی اداره کل تعاون استان اصفهان گفت: تهیه بانک اطلاعاتی ائمه جماعات واحدهای اقتصادی و رابطین فرهنگی و برگزاری جلسات هماهنگی در سطح شهرستان و توسعه و ترویج مسائل فرهنگی اجتماعی در واحدهای اقتصادی و جمع آوری گزارش فعالیت انجام شده و گزارش به ستاد نیز در راستای برنامه های فرهنگی انجام می شود.
پرنده خاطرنشان کرد: هماهنگی برای برگزاری برنامه های فرهنگی و اطلاع رسانی به واحدهای اقتصادی جهت برنامه ریزی و اعلام به مرکز استان برای تامین استاد آموزشی و تداوم طرح اردوهای کارآفرینی و بازدید دانش آموزان و دانشجویان از واحدهای اقتصادی و آشنایی با کارآفرینی و بازدد و نظارت بر خانه های بهداشت کارگری و پیگیری حضور مسئولین خانه های بهداشت کارگری در جلسات مرکز استان و تهیه بانک اطلاعاتی جامع دراین زمینه از برنامه های پیش روست.
وی اضافه کرد: بررسی و پیگیری مسائل رفاهی کارگران، خانه بهداشت، مسکن، بیمه تکمیلی کارگران، شناسائی و دعوت به ثبت نام کارگران نمونه شهرستانی و معرفی به مرکز استان در زمان مقرر به همراه تهیه بانک اطلاعاتی جامع از کارگران نمونه شهرستانی و شناسائی و دعوت ثبت نام کارآفرینان نمونه شهرستانی و معرفی به مرکز استان در زمان مقرر از دیگر برنامه های تهیه شده است.
به گفته وی شناسائی و معرفی واحدهای نمونه بویژه واحدهایی که به مسائل فرهنگی توجه ویژه دارند، شناسائی تلاش گران نمونه و شناسائی و معرفی کارگران و مدیران نمونه زن سرپرست خانوار و معرفی آنها به مرکز استان و و نیز توجه و پیگیری امور ورزشی کارگران در واحدهای تحت پوشش شهرستان از طریق مجموعه های فرهنگی ورزشی کارگران و شهرستانهای فاقد مجموعه ورزشی بصورت مستقیم توسط واحدهای اقتصادی و بروز خلاقیت در توسعه ورزش در کارگران در فهرست فعالیت های مهم این معاونت قرار دارد.
پرنده تاکید کرد: پیگیری موضوع سهام عدالت کارگران فصلی و ساختمانی و سهام توجیهی کارگران، توجه به پیشگیری از آسیب های اجتماعی در محیط کار از طریق اطلاع رسانی به واحدهای اقتصادی و اعلام زمان درخواست برگزاری کارگاه های آموزشی در زمینه (پیشگیری از اعتیاد، اصول مهارت زندگی، کاهش طلاق، اخلاق خانواده، مضرات مشروبات الکلی) به مرکز استان و پیگیری اعزام استاد از مرکز استان نیز در سال جاری انجام خواهد گرفت.
وی یادآور شد: باتوجه به اعلام آمادگی نیروی انتظامی استان، معاونت اجتماعی دادگستری، ستاد مبارزه با مواد مخدر، بهزیستی جهت تامین استاد، تدوین تقویم آموزشی وارسال ان به مرکز استان انجام می گیرد و مسابقات همگانی به مناسبت های ویژه برای جامعه کار و تولید ومسابقات قهرمانی در سطح کارگری استان برای جامعه کار و تولید و تعاون برگزار می شود.
پرنده افزود: پیش بینی، برنامه ریزی و اجرای طرح اوقات فراغت برای فرزندان جامعه کار و تولید و تعاون نیز از دیگر برنامه های معاونت فرهنگی و اجتماعی است که تا پایان سال جاری به طور جدی دنبال خواهد شد.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 حوادث منجر به فوت در محیط کار در اصفهان 14 درصد کاهش یافته است

مدیر روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان گفت: در یک سال گذشته تعداد حوادث منجر به فوت در محیط های کاری استان اصفهان 61 فقره بوده است که این تعداد کاهش 14 درصدی را نشان می دهد.

 "محسن نیرومند" اظهار کرد: همچنین در یک سال اخیر تعداد حوادث منجر به قطع عضو 177 مورد بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به میزان چهار درصد کاهش یافته است.
وی افزود: تعداد پرونده های متقاضی گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاری از شهریور 92 تاکنون 277 مورد و تعداد گواهینامه های صادر شده اصلی تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاری75 مورد بوده است.
به گفته وی از حدود 25هزار پرونده ای که بصورت سالانه در هیات های تشخیص و حل اختلاف رسیدگی و منجر به صدور رای می شود، تعدادی با اعتراض کارگر یا کارفرما در دیوان عدالت اداری مطرح می شوند که آمار مربوط به آن در سال 92 تعداد 486 دادخواست بوده است. 
نیرومند تاکید کرد: تاکنون درخصوص پرونده های سال 92 مطروحه در دیوان عدالت اداری 187 دادنامه صادر شده که 160 مورد آن منجر به رد دادخواست شاکی و تائید رای هیات های تشخیص و حل اختلاف شده و 27 مورد نقض رای بوده که در هیات هم عرض حل اختلاف رسیدگی مجدد گردیده است.
مدیر روابط کار با اشاره به سلامت سازی و ساماندهی نمایندگی ها و وکلا اضافه کرد: درباره مسائل و مشکلات مربوط به اعطای نمایندگی ووکالت به برخی افراد که وکیل هم نبوده و به نوعی با اهداف سودجویانه و دلالی مشکلاتی را برای کارگران و کارفرمایان و مراجع رسیدگی هیات تشخیص و حل اختلاف در امر رسیدگی به پرونده ها به وجود می آورند تمهیداتی اندیشیده و اجرایی شده است.
به گفته وی با استناد به قانون مالیاتهای مستقیم و کسب نظر کارشناسی اداره کل امور مالیاتی استان، افرادی که وکالت طرفین دعوی را به عهده می گیرند می بایست مالیات حق الوکاله دریافتی را پرداخت کنند و این افراد مکلف اند وکالت رسمی و محضری ارائه کنند.
وی یادآور شد: ارائه برگ نمایندگی عادی و غیر رسمی برای مراجع معتبر نمی باشد که این امرتا حد مطلوبی بر ساماندهی این موضوع تاثیر گذار بوده است.
وی تاکید کرد: وزارت کار با تدوین آئین نامه مشاوران روابط کار راهکاری قانونی در شناسایی پذیرش افراد واجد شرایط که پس از گذراندن آزمون و مصاحبه گزینش می شوند پیش بینی کرده است.
به گفته وی اولین آزمون در این زمینه در سال 92 برگزار شد و به طور حتم در سنوات آینده با افزایش مشاوران رسمی و روابط کار، انجام مشاوره روابط کار کارگر و کارفرما به بهترین شکل ممکن و فارغ از هرگونه سوءاستفاده انجام خواهد گرفت.
نیرومند درباره بازرسی های انجام شده توسط اداره تعاون و کار استان از هفته دولت سال گذشته تاکنون گفت: در این مدت 27 هزار و 296 مورد بازرسی انجام شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل پنج درصد افزایش نشان می دهد.

۹ شهریور ۱۳۹۳ ۱۱:۰۷
کد خبر : ۳۹,۴۴۹
کلیدواژه ها: تشریح 23 برنامه کلیدی فرهنگی و اجتماعی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه شورای اداری استان اصفهان

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید