تعاونی های برتر استان قزوین معرفی و تجلیل می شوند

به گزارش روابط عمومی مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی قزوین از برگزاری جشنواره تعاونی های برتر استان به مناسبت هفته تعاون خبر داد.

ˈمسعود باباییˈ روز چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که به منظور گرامیداشت هفته دولت و هفته تعاون (13تا 19 شهریور) برگزار شد، افزود: این جشنواره در 93/6/13 برگزار می شود.

وی یادآور شد:240تعاونی استان در جشنواره تعاونگران نمونه شرکت کرده بودند که پس از انجام داوری های لازم تعاونی های برتر انتخاب و در روز برگزاری جشنواره معرفی و تجلیل خواهند شد.

این مسوول با بیان اینکه تاکنون بیش از 3هزار تعاونی در استان قزوین به ثبت رسیده است، گفت: از این میان در حال حاضر یکهزار و 42 تعاونی در بخش های مختلف خدمات، صنعت و کشاورزی فعال می باشند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین خاطرنشان کرد: با احتساب تعاونی های سهام عدالت هم اکنون 720 هزار نفر از جمعیت استان عضو یک یا چند تعاونی می باشند.

بابایی، تعداد تعاونی های فعال در بخش مسکن را 302 و کشاورزی را 231 تعاونی اعلام کرد و گفت: در بخش خدمات و صنعت نیز به ترتیب استان قزوین دارای 148 و 138 تعاونی فعال می باشد.

وی اظهار کرد: استان قزوین در بخش حمل و نقل، فرش و امور معدنی نیز به ترتیب دارای 48، 19 و 11 تعاونی فعال است و سایر تعاونی های فعال نیز در بخش های چندگانه به فعالیت می پردازند.

*** تثبیت نرخ بیکاری اولویت اشتغال استان قزوین در سال جاری است

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان قزوین اظهار کرد: با تلاش دولت تدبیر و امید، امید و آرامش مطلوبی در جامعه بویژه در حوزه اقتصاد حکمفرما شده است که این روند مطلوب را باید با تعامل و انسجام بیشتر میان مسوولان و مردم و ارتقای مشارکت بخش خصوصی در بخش تولید و اشتغالزایی تقویت کرده و ارتقا ببخشیم.

بابایی، حفظ فرصت های شغلی موجود موجود و تثبیت نرخ بیکاری را اولویت حوزه اشتغال استان قزوین در سال جاری خواند و گفت: پیش از این برای امسال با رشد 8 درصدی اقتصادی ایجاد 23 هزار شغل تعهد شده بود که این رقم دور از واقعیت و دست نیافتنی بود.

وی اظهار کرد: پس از انجام بررسی ها و مطالعات لازم مقرر شد تعهد امسال استان در حوزه اشتغال ایجاد 9 هزار و 300 شغل باشد و برای حفظ شغل های موجود تلاش شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین با اشاره به کاهش 1.8درصدی نرخ بیکاری استان در سال 92 نسبت به سال 91، گفت: نرخ بیکاری قزوین در سال 90 برابر با 12.8 درصد و در سال 91 برابر با 12 درصد بود که این رقم در پایان سال گذشته به 10.2 درصد کاهش یافت.

این مسوول همچنین از افزایش مشارکت اقتصادی در استان قزوین خبر داد و گفت: آمار مشارکت اقتصادی استان در سال 91 برابر با 37.4 درصد بود که این رقم در پایان سال 92 به 40.6 درصد افزایش یافت که افزایش حجم سرمایه گذاری ها در بخش های مختلف اقتصادی را می توان از عوامل مهم این موضوع برشمرد.

وی همچنین با اشاره به فعالیت 14 کاریابی در سطح استان قزوین، به تشریح آمار کارجویان مراجعه کننده به این مراکز پرداخت و افزود: در پنج ماهه امسال، هشت هزار و 363 نفر به کاریابی های استان مراجعه کردند که از این میان سه هزار و 563 نفر با معرفی این دفاتر به کارگمارده شدند.

بابایی یادآور شد: در سال 92 نیز 14هزار و 563 متقاضی کار به کاریابی های استان مراجعه کرده بودند که از این تعداد 10 هزار و 114 نفر به کارگمارده شدند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین در ادامه ز لغو مجوز دو کاریابی متخلف در استان که اقدام به گرفتن وجوه اضافی از کارجویان و عدم رعایت قوانین و مقررات موضوع می کردند، خبر داد.

وی با اشاره به اینکه برخی کاریابی های استان آنطور که باید عملکرد مطلوبی را از خود ارایه نکرده اند، اظهار کرد: برای رفع این مشکل اقدام به برگزاری دوره های آموزشی برای کاریابی ها کرده ایم.

***1139 نیروی کار غیرمجاز خارجی در قزوین شناسایی شد

میرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین در ادامه از شناسایی 1139 کارگر غیرمجاز خارجی در پنج ماهه امسال در قزوین خبر داد و گفت: این تعداد کارگر غیرمجاز در 2242 فقره بازرسی بازرسان کار مورد شناسایی قرار گرفتند و در این رابطه 177 کارفرمای متخلف نیز به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی ادامه داد: طی این 5 ماه، 469 نفر نیروی کار داخلی جایگزین این تعداد کارگران خارجی غیرمجاز شدند.

این مسوول با بیان اینکه در سال گذشته نیز 4813 فقره بازرسی در استان به منظور شناسایی نیروهای خارجی غیرمجاز از کارگاه های ساختمانی، واحدهای تولیدی و مزارع کشاورزی انجام شد، گفت: در این رابطه، 2235 کارگر غیرمجاز مورد شناسایی قرار گرفتند و 533 کارفرمای متخلف نیز به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی یادآور شد: در سال 92 همچنین 1127 نیروی داخلی جایگزین کارگران خارجی که به طور غیرمجاز مشغول به کار بودند، شدند.

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی قزوین با اشاره به راه اندازی چهار دفتر کفالت اشتغال اتباع بیگانه در استان، اظهار کرد: امور مربوطه اشتغال اتباع خارجی از طریق این دفاتر انجام می شود.

*** عدم نظارت کارفرمایان مهم ترین دلیل وقوع حوادث ناشی از کار

وی در ادامه به تشریح آمار حوادث ناشی از کار در سال گذشته و سه ماهه امسال پرداخت و گفت: عدم نظارت کافی کارفرمایان مهم ترین دلیل وقوع حوادث ناشی از کار است و بی احتیاطی و سهل انگاری کارگران و ناایمن بودن دستگاه ها، ماشین آلات و ناقص بودن حفاظ ها نیز در ردیف دوم و سوم قرار دارند.

بابایی با بیان اینکه پارسال 638 فقره حادثه ناشی از کار از سوی بازرسان مورد بررسی قرار گرفت که در مجموع حوادث ناشی از کار استان در سال 92 نسبت به مدت مشابه سال 91، 13 درصد کاهش یافت.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین بیشتر قربانیان حوادث ناشی از کار را مربوط به مشاغل ساختمانی دانست و یادآور شد: براساس آمار سه ماهه امسال نیز پنج مورد فوت، پنج مورد قطع عضو و دو مورد نقص عضو از حوادث ناشی از کار در استان گزارش شده است.

وی در ادامه به آمار بازرسی های انجام شده بازرسان کار در سال 92 پرداخت و یادآور شد: در سال گذشته 10 هزار و 175 فقره بازرسی موردی و ادواری از کارگاه ها و واحدهای مشمول قانون کار در استان به منظور نظارت بر اجرای قانون کار و مقررات حفاظت فنی و بهداشتی در محیط کار انجام شد.

بابایی همچنین از ارایه 17 هزار و 138 فقره درخواست به شکل انفرادی و 5هزار و 378 فقره درخواست به شکل گروهی به اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی برای بازنشستگی پیش از موعد در خصوص مشاغل سخت و زیان آور از سال 86 تا پایان مرداد ماه امسال خبر داد.

وی ادامه داد: تاکنون 15هزار و 339 مورد از این درخواست ها مورد بررسی و رسیدگی قرار گرفته و پرونده های آنان جهت تکمیل مراحل اداری به شعبات سازمان تامین اجتماعی ارسال گردیده است.

۹ شهریور ۱۳۹۳ ۱۱:۰۹
کد خبر : ۳۹,۴۹۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید