مدیرکل تعاون ،کارورفاه اجتماعی خراسان‌رضوی درنشست خبری هفته تعاون: افتتاح 230 تعاونی همزمان با هفته تعاون

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌رضوی با اشاره به افتتاح 230 پروژه تعاونی در استان همزمان با هفته تعاون گفت: نزدیک به 4 هزار تعاونی در خراسان‌رضوی غیرفعال هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، محمود احمدی ظهر امروز در نشست خبری که در آستانه هفته تعاون در محل اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی برگزار شد، با اشاره به افتتاح 230 پروژه تعاونی در استان همزمان با هفته تعاون اظهار کرد: این تعداد پروژه تعاونی در بخش‌های صنعت و معدن، صنایع دستی، کشاورزی، خدماتی، واحدهای مسکونی و واحدهای مسکونی مسکن مهر هستند که در هفته تعاون با سرمایه‌گذاری حدود 500 میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسند.

وی افزود: با افتتاح 230 پروژه تعاونی در سطح استان، برای 20 هزار 592 نفر اشتغال‌زایی می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌رضوی از افتتاح نمایشگاه توانمندی‌های شرکت‌های تعاونی استان همزمان با هفته تعاون خبر داد و خاطرنشان کرد: بازدید از تعاونی‌های برتر استان، برگزاری همایش پیاده‌روی خانوادگی تعاون‌گران، غبارروبی مزار شهدای گمنام کوهسنگی، سخنرانی در مراسم پیش از خطبه‌های نماز جمعه از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده در هفته تعاون است.

احمدی اضافه کرد: با اینکه بر اساس سند چشم‌نداز، سهم بخش تعاون از اقتصاد کشور باید 25 درصد باشد اما متاسفانه در حال حاضر این سهم از اقتصاد کشور تنها پنج درصد است که باید تقویت شود.

وی مباحث فرهنگ‌سازی را دیگر چالش حوزه تعاون برشمرد و گفت: خراسان‌رضوی در چهار ماهه نخست امسال بیشترین ثبت تعاونی‌ را در بین استان‌های کشور به خود اختصاص داد.

احمدی تاکید کرد: طی چهار ماهه ابتدایی امسال در مجموع 197 تعاونی در بخش‌های خدمات، صنعت و کشاورزی در سطح خراسان‌رضوی تشکیل شده است که 10 درصد تعاونی‌های تاسیس شده در کشور را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: در سطح کشور 11 هزار و 125 اتحادیه فعال هستند که هفت درصد از این تعداد که معادل 175 اتحادیه می‌شود، در سطح استان خراسان‌رضوی فعالیت دارند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌رضوی خاطرنشان کرد: در مجموع 12 هزار تعاونی در استان به ثبت رسیده که از این تعداد بیش از 8هزار تعاونی فعال و نزدیک به 4هزار تعاونی نیز غیرفعال هستند.

وی با تاکید بر این که تعیین تکلیف تعاونی‌های غیر فعال در دستور کار قرار دارد، افزود: درحال حاضر بیشترین تعاونی‌ها در مشهد با 4 هزار و 213 مورد، سبزوار 886 مورد و 757 مورد در نیشابور فعال هستند.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

مدیر تعاون،کارورفاه اجتماعی خراسان رضوی:530 تعاونی خراسان رضوی در بخش مسکن مهر فعالیت می‌کنند

در بخش مسکن مهر 40 هزار واحد مسکونی توسط تعاونی ها اجرا شده است که در مجموع 2 تا 3 هزار واحد دارای مشکل هستندو کل مجموعه را زیر سوال برده اند

به گزارش اداره روابط عمومی تعاون،کارورفاه اجتماعی خراسان رضوی احمدرجایی ، مدیر امور تعاون اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در نشست خبری هفته تعاون عنوان کرد : 33 درصد اقتصاد کشور باید در اختیار بخش تعاون باشد که این طور نیست و بخش تعاون دارای ظرفیت بالقوه زیادی می باشد که باید به صورت بالفعل تبدیل شوند.

وی گفت : در بخش مسکن مهر 40 هزار واحد مسکونی توسط تعاونی ها اجرا شده است که در مجموع 2 تا 3 هزار واحد دارای مشکل هستندو کل مجموعه را زیر سوال برده اند . از زمان شروع طرح واحد مسکن مهر تا اجرایی شدن طرح تورم رو به رشد باعث افزایش قیمت ها و ایجاد مشکل در این واحد ها شده است.

رجایی افزود : در مجموع 12 تعاونی در این 2 هزار واحد با مشکل رو به رو هستند و تعداد واحد های متخلف زیر 10 تعاونی می باشد. در استان خراسان رضوی 530 تعاونی در زمینه مسکن مهر وجود دارند که 310 تعاونی در مشهد هستند .

رجایی در زمینه قیمت واحد های مسکن مهر گفت : در بحث مسکن مهر کمیته یمت گذاری وجود داردکه با توجه به اطلاعات و قیمت روز قیمت واحد ها را تعیین می کنند و تنها تورم می تواند روی قیمت ها تاثیر گذار باشد که در 2 سال اخیر کشور یک تورم 40 درصدی را تجربه کرده است .

مدیر امور تعاون اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی ادامه داد : تعاون استان در بخش صادرات و واردات فعال می باشد که شرکت های تعاونی مرز نشینان تعاونی های با فاصله 30 کیلومتری از مرز هستند و امسال این صادرات چندین برابر شده است به طوریکه در 5 ماهه نخست امسال صادرات تعاونی ها 31 میلیون و 176 هزار دلاربوده است .

وی گفت : این  صادرات ، صادرات غیر نفتی هستند و محصولات خود مرز نشینان می باشند.

رجایی در خصوص تعاونی های غیر فعال عنوان کرد :12 هزار و 414 تعاونی داشته ایم که 8 هزار و 400 تعاونی فعال هستند . بیشتر تعاونی های غیر فعال در بخش مسکن هستند که در بررسی های اولیه مشخص شد که تعدادی مجدد فعال شده اند و انحلال تعاونی های غیر فعال دیگر در دست بررسی است

۱۱ شهریور ۱۳۹۳ ۰۸:۱۷
کد خبر : ۳۹,۵۷۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید