بهترین و سالم ترین کار اقتصادی، فعالیت های تعاونی است

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان اظهار کرد: بهترین و سالم ترین کار اقتصادی تعاونی هاست و تعاون و همکاری در بخشی نتیجه بخش خواهد بود که تعداد زیادی از مردم به آن وارد شوند.
آیت الله سید یوسف طباطبایی نژادنماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان در دیدار جمعی از تعاونگران و فعالان تشکل های کارگری و کارفرمایی استان به مناسبت هفته تعاون افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد متعددی از بانک ها در کشور ایجاد و راه اندازی شده که نحوه فعالیت آن ها به گونه ای بوده است که بانک ها را به بنگاه های اقتصادی تبدیل کرده است.

وی با اشاره به اینکه در دیدارهای خود با وزیر اقتصاد بر ساماندهی فعالیت بانک ها تاکید کرده اضافه کرد: هم اکنون مشکل عمده این است که بانک های دولتی فاقد اعتبار لازم برای راه اندازی بخش های مختلف تولید است و این کمبود منابع هم به جهت معوقات بانکی است.

امام جمعه اصفهان با اشاره به ارائه حجم بالای تسهیلات بانکی به صورت بی رویه و بی حساب و کتاب در دولت گذشته گفت: این معضل هم اکنون بانک ها را با معوقات بانکی سنگین مواجه کرده که نیاز مبرم به چاره اندیشی دارد.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون بخشی از سرمایه های مردم در بانک های خصوصی تجمیع شده که این بانک ها نیز الزامی به ارائه تسهیلات و خرج کردن این سرمایه ها در بخش های تولیدی و فعالیت های شرکت های تعاونی ندارند.

آیت الله طباطبایی نژاد ایشان افزود: بسیاری از بانک های خصوصی سرمایه هایشان را در بخش های غیرمولد مانند بازار ارز و سکه سرمایه گذاری می کنند که تاثیری در اشتغال زایی ندارد.

وی تصریح کرد: در این شرایط بانک ها باید تحت کنترل باشند و اعم از دولتی و خصوصی تسهیلات مشابه ارائه کنند و نیز تعداد بانک های خصوصی کاهش یابد و دولت در برابر کوچکترین تخلف بانک های خصوصی به صورت جدی برخورد کند.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان اضافه کرد: همچنین بانک ها باید این منابع محدود خود را در اختیار افراد توانمند قرار دهند که از عهده بازپرداخت اقساط تسهیلات برمی آیند در غیر این صورت ارائه این وام ها مشکلی را که حل نمی کند بلکه بر مشکلات افراد وام گیرنده می افزاید.

وی یادآور شد: تعاونی ها وقتی موفق می شوند و به نتیجه می رسند که سرمایه های افراد توامند را تجمیع کنند در غیر این صورت جمع شدن چند نفر بدون سرمایه که حتی از عهده بازپرداخت تسهیلات بانکی برنمی آیند به رشد اقتصادی کمکی نمی کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین با اشاره به وجود بازارهای فروش مناسب برای فرش و انواع البسه افزود: ایجاد و راه اندازی شرکت تعاونی در این دو بخش می تواند موجب اشتغال عده زیادی بویژه زنان سرپرست خانوار شود.

در ابتدای این دیدار غلامعلی قادری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان اظهار کرد: تعاون به لحاظ جایگاه قانونی از قوانین مستحکمی در متن قانون اساسی، سند چشم انداز، اصل 44 قانون اساسی برخوردار است و مشوق های خوبی هم در سال های اخیر درباره تعاونی بویژه از سوی اداره کل امور مالیاتی ارائه شده است.

وی افزود: استان اصفهان که در دو سال گذشته به جهت بیشترین طرح های تعاونی در کشور رتبه ال را داشته امسال نیز در هفته تعاون 96 طرح تعاونی را به طور همزمان به بهره برداری می رسد.

به گفته وی این تعداد طرح با سرمایه گذاری بالغ بر2 هزار و 900 میلیارد ریال محقق شده و بخش عمده از این سرمایه گذاری آورده شخصی افراد در شرکت های تعاونی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در هفته تعاون امسال تجلیل و تقدیر از 38 تعاونی برتر صورت خواهد گرفت و چهار تعاونی برای جشنواره ملی تعاونی های برتر به مرکز معرفی می شوند که امیدواریم تعاونی های اصفهان جز برگزیدگان باشند.

قادری گفت: به رغم وجود محدودیت ها و کمبودها بویژه در بخش منابع مالی صادرات بخش تعاون در سال 92 به 47 میلیون دلار رسید که پیش بینی می شود این روند رو به رشد در سال جاری نیز همچنان ادامه داشته باشد.

به گفته وی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان سند اجرایی بخش تعاون که مجموعه ای اسناد بالادستی و بیش از 40 مورد مشوق های تعاون در آئین نامه های مختلف را تهیه کرده و در هفته جاری به تایید استاندار اصفهان می رساند و نسخه ای را به مرکز می فرستیم.

وی گفت: در این سند راهکارهای و پیشنهادات اجرایی مرتبط با هر بخش احصا شده است.

تصاویر

۱۲ شهریور ۱۳۹۳ ۰۷:۵۸
کد خبر : ۳۹,۵۸۸
کلیدواژه ها: بهترین و سالم ترین کار اقتصادی، فعالیت های تعاونی است

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید