نشست خبری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با اصحاب رسانه بمناسبت هفته تعاون

به مناسبت آغاز هفته تعاون از 12 تا 18 شهریور ماه، روز گذشته مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه های کشوری، استانی و خبرگزاری های رسمی به تشریح عملکرد این اداره کل در یک سال گذشته و برنامه های ویژه آن در طی هفته تعاون پرداخت.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه به مناسبت هفته تعاون امسال، افتتاح متمرکز 96 طرح تعاونی با حضور معاون ویزردر دستور کار قرار دارد، گفت: استان اصفهان در سه سال گذشته از نظر تعداد طرح‌های افتتاحی حائز رتبه اول در کشور شده است.
"غلامعلی قادری" افزود: این طرح‌ها در گرایش‌های متنوع صنعتی، کشاورزی، مسکن، خدمای و عمرانی هستند و 8 هزار و 77 نفر اشتغال‌زایی به همراه دارد، همچنین شرکت های تعاونی مذکور بالغ بر 5 هزار و 419 عضو دارند.
وی اضافه کرد: سرمایه لازم برای این طرح‌ها برابر 2 هزار و 900 میلیارد ریال بوده که 65 درصد از این مبلغ از محل آورده اعضا بوده و مابقی تسهیلات بانکی است.
قادری گفت: در هفته تعاون امسال 4 هزار و 372 واحد مسکونی مسکن مهر و متعارف واگذار می‌شود.
وی افزود: از شروع ساخت‌ وساز مسکن مهر، 32 هزار واحد مسکونی در قالب تعاونی‌ها شروع به ساخت کرد که تا پایان سال 92، 18 هزار واحد واگذاری شد و 10 هزار واحد مسکونی دیگر نیز باقی‌مانده‌ است که امیدواریم با توجه به رویکرد دولت تا اواسط سال آینده به طور کامل تحویل داده شود که سرمایه‌گذاری‌ای برابر 13 هزار و 650 میلیارد ریال داشته است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان تاکید کرد: همچنین 11 هزار واحد مسکونی نیز در قالب مسکن متعارف با اعتبار بالغ‌بر 8 هزار میلیارد در حال ساخت‌وساز است.
وی از برگزاری مراسم افتتاح 96 طرح تعاونی در هفته تعاون خبر داد و گفت: همچنین در کنار این مراسم از 38 تعاونی برتر استان تجلیل می‌شود و سند اجرائی توسعه بخش تعاون در استان اصفهان با حضور استاندار نیز رونمایی می‌شود.
قادری اضافه کرد: همچنین افتتاح ساختمان جدید سرپرستی بانک توسعه تعاون، اولین المپیاد ورزشی کشوری کارکنان بانک توسعه و مسابقات کشوری تنیس روی میز بانوان کارگر کشور به میزبان استان اصفهان از دیگر برنامه‌های هفته تعاون است.
به گفته وی در سال گذشته 272 عنوان برنامه به این اداره کل ابلاغ شد که بالغ‌ بر 99 درصد آنها به طور کامل اجرا شده است.
وی با بیان اینکه بخش تعاون در زمینه صادرات توانمندی و پتانسیل زیادی دارد، اظهار کرد: به رغم محدودیت‌های منابع میزان صادرات تعاونی‌ها در سال 92، 270 درصد رشد داشت و از 17 میلیون دلار به 47 میلیون دلار رسیده است.
قادری افزود: عمده محصولات صادرشده در حوزه تعاون محصولات غیرنفتی بوده‌ که این امر موجب به کاهش اتکا به صادرات نفتی می‌شود که امیدواریم امسال نیز بتوانیم صادرات را افزایش بدهیم.
وی درباره عملکرد این اداره در زمینه تنظیم بازار گفت: اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی با دارا بودن بالغ‌بر 500 اتحادیه، تعاونی و صنوف خدماتی وابسته، شبکه عظیمی از توزیع در بازار را بر عهده‌دارند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان اقدامات بزرگ در این زمینه را مشارکت در توزیع سبد کالا دانست و تصریح کرد: توزیع بسته‌های حمایت غذایی دولت برای حدود 400 هزار نفر از مستمری‌بگیران کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی استان در سراسر کشور و همچنین توزیع کالا و خدمات در بین کارمندان دولت، کارگران، شرکت‌ها و کارخانه‌ها انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه تنظیم روابط بین کارگر و کارفرما کار اصلی بخش رابط کار است، اظهار کرد: در استان اصفهان 49 هیئت تشخیص و حل اختلاف داریم که با حضور 350 نفر نمایندگان دولت، کارگر و کارفرما سالانه به بالغ‌بر 30 هزار دادخواست رسیدگی و رای صادر می‌کنند.

قادری عنوان کرد: 30 درصد از آراء صادرشده سازشی بوده و تنها 2 درصد از پرونده‌های مذکور که برابر 486 فقره است به دیوان عدالت اداری ارجاع شده که از این تعداد نیز برای 187 پرونده دادنامه صادرشده و 160 مورد آنها منجر به رد درخواست شاکی و تأیید آرا هیئت‌های تشخیص و حل اختلاف بوده است.
وی همچنین با اشاره به بازرسی در زمینه مسائل ایمنی و حفاظت و بهداشت‌کار در واحدهای تولیدی گفت: در یک سال گذشته 27 هزار و 296 مورد بازرسی انجام شده که نسبت به مدت مشابه 5 درصد رشد داشته است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان تصریح کرد: تعداد حوادث منجر به فوت 61 فقره بوده که 14 درصد کاهش و حوادث منجر به قطع عضو نیز 177 مورد بوده است که 4 درصد کاهش داشته است.
وی تأکید کرد: با توجه به اینکه بخش ساختمان بیشترین آسیب‌پذیری را دارد، سال گذشته اقدام به بررسی 277 پرونده در زمینه صدور گواهی‌نامه تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران کردیم که 75 گواهی‌نامه اصلی و 63 گواهی‌نامه موقت صادر شده است.
قادری با اشاره به اینکه تشکیل تشکل‌های کارگران و کارفرمایان از دیگر وظایف حوزه روابط کار است، اظهار کرد: در استان اصفهان در مجموع 124 تشکل کارفرمایی و 400 تشکل کارگری فعالیت دارند که البته باید ارتقاء پیدا کند.
وی با بیان اینکه از هفته دولت سال گذشته تاکنون 30 هزار مجوز مشاغل خانگی صادر شده، گفت: از این تعداد 23 هزار و 590 طرح به مبلغ نزدیک به 100 میلیارد تومان جهت دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه به بانک‌ها معرفی‌شده‌اند که 12 هزار طرح به مبلغ 50 میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان افزود: همچنین در مورد پشتیبان مشاغل خانگی نیز 80 طرح با اشتغال بالغ‌بر 490 نفر به مبلغ 15 میلیارد ریال پرداخت‌شده است.
وی تصریح کرد: از سال گذشته تاکنون در راستای حمایت از طرح‌های خوداشتغالی و کسب‌وکار خرد، تعداد 16 هزار و 400 طرح به مبلغ 146 میلیارد تومان جهت دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه به بانک‌های عامل معرفی‌شده‌اند که 9 هزار و 200 طرح از آنها به مبلغ 84 میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه دریافت نموده‌اند.
قادری اضافه کرد: در راستای حمایت از طرح‌های متوسط و بزرگ استان و حفظ اشتغال موجود و تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی بالای 50 درصد و استفاده از ظرفیت منابع صندوق توسعه ملی تعداد یک هزار و 218 طرح به مبلغ 18 هزار و 350 میلیارد ریال به بانک‌های عامل معرفی‌شده است.
وی ادامه داد: تاکنون 151 طرح به مبلغ 2 هزار و 320 میلیارد ریال موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند و همچنین 141 طرح به مبلغ 240 میلیون دلار و 5 هزار و 270 میلیون یورو جهت استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی به بانک‌های عامل معرفی‌شده‌اند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان از ایجاد و تشکیل 24 دفتر کفالت، اقامت و اشتغال اتباع خارجی خبر داد و گفت: این دفاتر به منظور رسیدگی به امور اداری اتباع خارجی تکریم قانون‌مند آنها راه‌اندازی شده و از مراجعه اتباع خارجی به صورت مستقیم به دستگاه‌های دولتی جلوگیری می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در یک سال گذشته از این دفاتر بیش از یک ‌صد میلیارد ریال به عنوان حقوق دولتی به حساب خزانه جهت کمک به دولت واریزشده است.
قادری اضافه کرد: در این دفاتر تاکنون 37 هزار و 294 کارت موقت کار برای اتباع افغانی دارای گذرنامه اقامت در مشاغل مجاز صادر شده است.
وی گفت: همچنین در بازرسی‌های انجام شده تعداد 992 نفر نیروی کار ایرانی به جای اتباع خارجی غیرمجاز شناسایی‌شده جایگزین شده‌اند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با بیان اینکه بر اساس بخش‌نامه اخیر معاون اول رئیس‌جمهور اولویت فعالیت با نیروی کار ایرانی است، اظهار کرد: طبق این بخش‌نامه در صورت به‌کارگیری اتباع خارجی بدون پروانه کار و غیرمجاز در هر کارگاه کارفرما به ازای هرروز کارکرد تبعه خارجی روزانه 5 برابر حداقل دستمزد بیمه صادر می‌شود و در صورت تکرار 10 برابر می‌شود و در صورت تکرار برای بار سوم بر اساس ماده 181 قانون جرائم حبس پیش‌بینی‌شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان از ایجاد انجمن صنفی دفاتر کاریابی و مشاوره شغلی برای 40 مرکز کاریابی در استان خبر داد و گفت: در حال حاضر تعداد 54 هزار و 879 نفر جوینده کار توسط کاریابی‌ها ثبت‌نام کرده‌اند که 54 هزار و 879 جوینده کار برای 58 هزار و 354 فرصت شغلی معرفی‌شده‌اند و بالغ‌بر 32 درصد آنها به کار گمارده شده‌اند.
وی با تأکید بر اینکه کاریابی‌ها مجوز دریافت هیچ سند یا مبلغی از ثبت‌نام کنندگان ندارند، تصریح کرد: اگر کاریابی فردی را معرفی کند و شخص به کار گمارده شود، به ازای یک سال اشتغال وی نصف حقوق یک ماه را دریافت می‌کنند.

تصاویر

تصاویر ایمنا

۱۵ شهریور ۱۳۹۳ ۱۵:۴۲
کد خبر : ۳۹,۶۷۳
کلیدواژه ها: نشست خبری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با اصحاب رسانه بمناسبت هفته تعاون

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید